Vysokoškoláci jsou jako "utržení ze řetězu." Hygiena chystá nová pravidla

Slovy hlavní hygieničky Jarmily Rážové je u vysokoškolských kolejí zvýšené riziko případné infekce novým typem koronaviru. I tak ale sází na zodpovědnost studentů, od nichž vzhledem k jejich inteligenci očekává větší smysl pro zodpovědnost.

Ilustrační foto

Serveru novinky.cz sdělila, že příslušná pravidla a doporučení vydá resort školství. Jinak tomu nebude ani v případě hygieny. Školy by se tedy měly snažit například držet stejnorodé skupiny apod. U vysokoškoláků jde o dospělé lidi. Tak jako tak je ale třeba zamezit, aby se nemoc dál nešířila. 

V momentně, kdy bude mít student nebo profesor pozitivní test na covid-19, bude nezbytné ho definovat a provést epidemiologické šetření, a neposílat ihned všechny automaticky do izolace. To až po případném posouzení rizika. Jinak budou zachovány i stávající postupy. 

Je ale potřeba vzít v potaz také fakt, že se infekcím na vysokých školách daří, neboť kromě zvýšené kumulace lidí také dochází k častému rozptylu studentů po seminářích. Hlavní hygienička v takovém případě opět sází na případné zakrývání úst i nosu, které může být případnou bariérou proti kapénkám. Neopomíjí ale i smysl pro zodpovědnost. 

Rážová taktéž připustila, že je u vysokoškolských studentů větší nebezpečí nákazy, jelikož často pocházejí z různých lokalit, a o víkendech jezdí domů. Bez případného omezení pohybu mu ale nelze zamezit, takže se s ním bohužel budeme muset "smířit". Tak jako tak se ale jedná o dospělé lidi, takže by se od nich dal očekávat větší smysl pro zodpovědnost než u malých dětí, tedy dodržování hygienických pravidel a sociálního distancu.

Pokud jde o samotné hygienické stanice, tak ty se budou zaměřovat na z epidemiologického hlediska významné kontakty, což jsou lidé, kteří byli s nakaženým minimálně v patnáctiminutovém těsném kontaktu zvyšujícím pravděpodobnost možné infekce. Osoby míjející se například v aule nejsou v těsném kontaktu. Díky tomu se může počet kontaktů pozitivního pacienta zúžit. 

"Samozřejmě že při alkoholu se ztrácejí zábrany a zvyšuje se míra rizika šíření nákazy. Všichni bychom se měli chovat tak, abychom nenakazili ostatní ani sami sebe. Na vysokých školách jsou inteligentní lidé, tak se to snad projeví," hlavní hygienička připustila, že se při případných vysokoškolských mejdanech zvyšuje riziko nákazy, jelikož při nich teče alkohol plným proudem, ale i tak stále vysokoškolákům důvěřuje, že budou zodpovědní. 

"Ano, v Olomouci i Praze. Tam to byli cizinci. A máme v manuálu i pro střední školy napsáno, že do škol přijíždějí studenti z jiných zemí. V jejich případě budou platit pravidla mezinárodního semaforu. Na kolejích budou muset udělat opatření, že student bude muset být po nějakou dobu izolován, ubytován zvlášť, a provést třeba testy podle toho, jak to nastavuje semafor pro vstup do ČR," dodala, že se koronavirus sice zpočátku začal šířit i mezi studenty (Pozn. redakce: například v březnu probíhaly navzdory karanténním opatřením na kolejích studentské večírky), ale že dnes už jsme "moudřejší", a že se hlavně bude uplatňovat vládní semafor, tedy karanténa pro cestující z rizikových zemí. 

Pokud jde třeba o Slováky, tak ti budou do Česka moct bez omezení, kdežto Španělé, kteří nepocházejí z Kanárských ostrovů, budou muset počítat s testem na covid-19.

Předpověď počasí na měsíc: Jaké budou svátky?

08.12.2021 06:30 Česko čeká tento týden zimní počasí, bude mrznout i sněžit. V dalších týdnech, včetně vánočních…

Fiala je připraven podat kompetenční žalobu, pokud Zeman nejmenuje celou…

08.12.2021 19:44 Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) bude nucen podat kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu, pokud…

Hlůšková stále nemůže z Pákistánu odcestovat do Česka

06.12.2021 12:17 Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v pákistánském Láhauru s…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Omikron? Vyšší riziko reinfekce, ale mírnější průběh, říká šéf WHO

08.12.2021 18:14 Koronavirová varianta omikron přináší podle prvních studií vyšší riziko opětovné nákazy než…

Dušek tvrdí, že se nákaza ve školách nešíří více

08.12.2021 14:38 Aktualizováno Epidemie koronaviru se podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava…

Vánoční prázdniny rozdělují učitele i hejtmany. Někteří je chtějí delší,…

07.12.2021 13:51 Ředitelé některých škol prodlouží kvůli epidemii koronaviru vánoční prázdniny, i když to…

Plaga: Opatření rozdělují společnost, jsou zdrojem konfliktů mezi…

06.12.2021 15:59 Opatření proti epidemii nyní podle ministra školství v demisi Roberta Plagy (za ANO) rozdělují…

Zájem o online nácvik učiva je podobný jako při uzavření škol

04.12.2021 15:09 Zájem o procvičování učiva na internetu neopadl, i když školy v současnosti nejsou plošně zavřené.…

Pedagogická komora chce výuku on-line od 13. prosince, aby se nešířil covid

03.12.2021 22:03 Aktualizováno Zabránit rozšíření nákazy covidem-19 o Vánocích do rodin by podle spolku Pedagogická komora mohlo…

Školské odbory chtějí prodloužení vánočních prázdnin a testování očkovaných

03.12.2021 18:25 Školské odbory by kvůli covidu-19 uvítaly prodloužení vánočních prázdnin o tři dny, jak to…

Vánoční prázdniny se prodlužovat nebudou, rozhodl Plaga

01.12.2021 17:45 Aktualizováno Vánoční prázdniny se letos prodlužovat nebudou. Dohodli se na tom dnes ministr školství v demisi…

Gazdík vidí zavření škol jako poslední možnost, kterou nelze vyloučit

01.12.2021 15:05 Zavření škol kvůli epidemii covidu-19 bude pro nastupující vládu Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a…

Prodloužení vánočních prázdnin kvůli covidu je stále na stole, politici…

29.11.2021 18:21 Aktualizováno Kandidát na ministra školství Petr Gazdík (STAN) se chce do konce týdne sejít s ministrem školství…

Některé školy hlásí z dnešního testování podobné výsledky jako minulý týden

29.11.2021 13:16 Aktualizováno Dnešní kolo testování na covid-19 v základních a středních škol opět prokázalo další možné případy…

Související:

Právě se děje

reklama