Ředitel považuje střídání prezenční a dálkové výuky za komplikaci

Kombinace prezenční a on-line výuky a přebíhání od tabule k notebooku je pro učitele zatěžující. ČTK to dnes řekl Miroslav Marek, ředitel Gymnázia Brno v Křenové ulici, kam se stejně jako v jiných středních školách v zemi ode dneška vrátila další část studentů.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Už dříve nastoupili do školy maturanti a polovina tříd odpovídajících základnímu stupni školství, nyní se přidala polovina zbylých ročníků. Na středních školách dnes začíná střídavá výuka zhruba po dvou měsících on-line výuky, kterou stát zavedl jako jedno z opatření proti šíření nemoci covid-19.

Podle Marka byl nástup bez problémů. "Byli jsme připravení na to, že bude ve škole z 20 tříd 12. Čtyři třídy jsou maturitní a ze zbylých 16 přišla polovina, tedy osm tříd," vyjmenoval Marek. Podle něj studenti i vyučující chodí v rouškách, ve škole je dezinfekce, je nastolený systém střídání tříd v jídelně, aby se studenti co nejméně potkávali.

Komplikace ale Marek vidí u vyučujících. "Přebíhání od tabule k notebooku je pro ně zatěžující, protože mají část výuky se studenty ve škole a část výuky on-line," uvedl Marek.

Podle něj měla škola už dobře nastavenou on-line výuku. "Učitelé byli přitom on-line výukou zatížení, protože to vyžadovalo i nějakou přípravu. Našli jsme si dobrou cestu, jak vyučovat on-line, uměli to studenti, uměli to vyučující, ale nyní se to zase zkomplikovalo," řekl Marek.

Situaci považuje za nejhorší stav. "Chápu vládu a situaci z epidemiologického rizika, ale výuka by měla být celá buď on-line, nebo by se všichni měli vrátit do školy, i když je to určité riziko. Z hlediska vzdělávání a sociálního dopadu je celá tato situace krok zpátky," řekl Marek. Gymnázium má ve 20 třídách 635 studentů.

Střídavá prezenční a dálková výuka začíná dnes na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách. V zařízeních bude vždy polovina tříd a druhá se bude učit doma. Výjimkou jsou poslední ročníky, které mohou chodit do školy normálně. Žáci se také mohou každý týden účastnit praktické výuky.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga: O zrušení nebo zhuštění jarních prázdnin se nediskutuje

19.01.2021 14:53 O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na dnešní tiskové konferenci…

Při výuce na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování

19.01.2021 14:44 Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je…

Školy budou fungovat v současném režimu i příští týden

18.01.2021 18:42 Aktualizováno I příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Na twitteru to dnes uvedl ministr…

Kvalita výuky on-line se zlepšila, bez problémů ale není

18.01.2021 16:17 Kvalita distanční výuky se podle dvou třetin středoškoláků od loňského jara zlepšila, stále jsou s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama