Rektor MU Bareš žádá zrušit pracovní povinnost všem studentům

Rektor Masarykovy univerzity (MU) Martin Bareš volá po zrušení pracovní povinnosti u všech vysokoškolských studentů. Ve čtvrtek povinnost skočila studentům všeobecného lékařství, pokračuje však pro některé studenty nelékařských oborů, jako jsou laboranti, fyzioterapeuti nebo zdravotní sestry. Koncepčně nelze vyvázat z pracovní povinnosti pouze část studentů, uvedl v tiskové zprávě Bareš.

Martin Bareš
doporučujeme

"Blíží se zkouškové období a vzdělání nesmí jít stranou. Dotčení studenti jsou nyní vystaveni velmi komplikované situaci v souvislosti se svým studiem a plněním studijních povinností," míní rektor Masarykovy univerzity.

Na brněnské lékařské fakultě se zrušení pracovní povinnosti u budoucích lékařů týkalo 250 studentů, v dalších nelékařských oborech zůstává kolem 160 studentů stále v pracovní povinnosti. Kvůli nouzovému stavu a pandemii koronaviru musí pracovat také někteří studenti z pedagogické či farmaceutické fakulty.

Pro studenty je podle Bareše situace dlouhodobě neudržitelná, protože přes den pracují a zároveň se musí připravovat na zkoušky. Rektor už před dvěma týdny poukazoval na fakt, že povinnost studentů nastoupit k práci do zdravotnictví a sociálních služeb musí stát přehodnotit a umožnit jim vzdělávání. Současné rozhodnutí zrušit pracovní povinnost pouze medikům nepovažuje za správné.

Pomoc v zařízeních, která personálně nezvládají krizi vyvolanou nemocí covid-19, by měla být dobrovolným rozhodnutím samotných studentů, míní Bareš. Masarykova univerzita má aplikaci, díky které se dobrovolníci mohou sami hlásit na místa, kde pomoc potřebují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Žáci 1. stupně by se do lavic mohli vrátit v únoru

21.01.2021 22:14 Aktualizováno Žáci prvního stupně základních škol se podle předpokladů ministra zdravotnictví Jana Blatného (za…

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 22:12 Aktualizováno Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Letošní maturity by se měly podle středoškoláků zlehčit, ne úplně rušit

20.01.2021 12:38 Letošní maturity by se podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje středoškoláky, měly…

Plaga: O zrušení nebo zhuštění jarních prázdnin se nediskutuje

19.01.2021 14:53 O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na dnešní tiskové konferenci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama