Rektor Zima: Rozpočet Univerzity Karlovy přijde kvůli koronaviru o 1,5 miliardy

Rozpočtu Karlovy univerzity způsobí koronavirová krize a s ní spojený dopad na školy výpadek příjmů asi 1,5 miliardy korun. V Otázkách Václava Moravce to dnes řekl rektor školy Tomáš Zima. Výpadek způsobí omezení hospodářské činnosti školy i platby od zahraničních studentů, kteří nyní nemohou v Česku studovat. Ministr školství Robert Plaga (ANO) uvedl, že z letošního rozpočtu ministerstva se nebudou krátit příspěvky pro vysoké ani regionální školství, ani pro sport.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Univerzita Karlova
doporučujeme

Uvedl, že s ministerstvy vnitra a zdravotnictví jedná o možnostech, jak by studenti včetně všech ze zahraničí mohli dostudovat ročník.

"Rozpočet na Karlově univerzitě bude o 1,5 miliardy nižší než rozpočet připravovaný před 11. březnem. Výpadek bude způsoben činnostmi, které univerzita dělá, tedy hospodářské činnosti, i výpadkem zahraničích studentů," řekl Zima. Na UK studuje 8658 zahraničních studentů, kteří tvoří 17,8 procenta z celkového počtu studentů. Zima uvedl, že další ztráty jsou v menzách, kde se nyní vaří 150 obědů, škola ale má celkem 60.000 studentů.

"S ministry vnitra a školství hledáme způsob, jak sem dostat studenty, aby dostudovali ročníky, i kdyby to mělo být přes nějaká karanténní opatření. Týká se to i zahraničních studentů samoplátců, což by mohlo ochránit část těch příjmů," řekl dnes Plaga.

Karlova univerzita loni hospodařila s 11,4 miliardy korun, v rozpočtu bylo loni na vědu a výzkum vyčleněno 3,3 miliardy korun. Rozpočet na letošek měl být podobný jako loni. Škola plánovala přibližně miliardové investice, chtěla například otevřít nové sídlo fakulty humanitních věd v pražské Libni či budovu pro matematicko-fyzikální fakultu v Troji. Chtěla také pokračovat v přípravě nového kampusu na Albertově.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Iniciativa navrhuje, aby MŠMT mělo plán pro druhou vlnu epidemie

06.06.2020 14:58 Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje, aby ministerstvo školství vytvořilo plán určující, za…

V SŠ budou jednotné přijímací zkoušky, letos s jedním pokusem

06.06.2020 08:55 Zájemci o studium maturitních oborů budou dělat v pondělí a úterý na středních školách jednotné…

Druhý stupeň ZŠ a SŠ obnoví provoz omezeně

04.06.2020 08:50 Druhý stupeň základních škol a střední školy obnoví od příštího týdne provoz přerušený kvůli…

Školy podle většiny žáků devátých tříd on-line výuku zvládly

02.06.2020 10:09 Základní školy podle žáků devátých tříd zvládly on-line výuku v době opatření proti koronaviru…

Související:

Právě se děje

Další zprávy