Rodiče v Praze kvůli covidu nechtějí pouštět děti do školy. Magistrát se chystá na distanční výuku

Část rodičů dětí ve školním věku v Praze přestává kvůli obavám z koronaviru posílat svoje děti do školy. Podle pedagoga a předsedy Fóra Rodičů Petra Chaluše je to způsobeno jak soužitím se členem rodiny, který je v rizikové skupině, tak i kvůli ztíženým podmínkám ve výuce. Pražský magistrát tvrdí, že problém eviduje, a připravuje školy na přechod na distanční výuku.

magistrát
doporučujeme

Podle Chaluše existuje předpoklad, že část rodičů v Praze přestává posílat své děti do školy. Na vině je soužití v domácnosti s členem rodiny, který je v rizikové skupině, ale i údajně negativní dopady nařízených opatření.

"Aktuálně u části rodičů žáků druhého stupně je problémem povinnost roušek ve výuce, jejich děti to neudýchají. Obracejí se na nás nespokojení rodiče žáků prvního stupně, že i tam některé školy nutí dětí být ve výuce s rouškami, ačkoli to není centrálně nařízené hygienické opatření," informoval média předseda Fóra Rodičů.

Tyto děti a rodiny jsou podle něj v situaci, kdy nemají možnost distanční výuky. Ta je v současné době povolena školám jen v případech, kdy je škola rozsáhle ochromena karanténou díky většímu počtu nakažených novým typem koronaviru.

Pražský magistrát tvrdí, že je o problému informován, ačkoliv statistiky k němu chybí. "Anekdotická evidence od učitelů a ředitelů skutečně napovídá, že někteří rodiče své děti z obavy před koronavirem fyzicky do školy nepustí. Týká se to hlavně dětí, v jejichž třídách se koronavirus již objevil," uvedl pro EuroZprávy.cz Člen Rady hlavního města Prahy pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral.

Chaluš ve zprávě Fóra navrhuje, aby pražské střední školy a druhé stupně stupně základních škol přešly na online výuku s případnou možností osobních konzultací s učiteli ve škole v případě potřeby. Podle magistrátu jsou na tuto možnost školy připravovány.

"Na přechod na distanční výuku své školy kontinuálně připravujeme, materiálně i metodicky. Zároveň komunikujeme s radními pro školství na jednotlivých MČ, aby i jimi zřizované školy byly na takové opatření co nejlépe připraveny," tvrdí Šimral.

Podle něj pražské školy přechod na distanční výuku, ať už plošnou nebo hybridní, kdy zůstane například zachována výuka odborných předmětů v malých skupinách, zvládnou. Apeluje ale na vládu a příslušné orgány, aby případné změny ve výuce avizovala dopředu.

"Pochopitelně bychom uvítali, pokud by bylo takové rozhodnutí z vládní úrovně komunikováno s dostatečným předstihem nejméně několika dnů," dodal Šimral pro EuroZprávy.cz.

Za zavírání škol čelil kritice i Hřib

Sám pražský primátor Zdeněk Hřib přitom čelil minulý týden kritice za způsob, kterým ohlásil záměr zavést distanční výuku na pražských vysokých školách. Koalici i opozici vadí, že rozhodnutí vynesl bez jakékoliv dohody s koaličními partnery.

"Každý dobře ví, že pan primátor nedisponuje žádnými pravomocemi vůči VŠ. Pan primátor své vyhlášení v tomto případě ani neprojednal s předsedou České konference rektorů. Otázku distanční výuky na středních školách jsme probírali na úterní poradě a členové rady hlavního města i hygienici názor pana primátora odmítli," uvedl na Twitteru náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN).

Pražští hygienici v pátek odpoledne uvedli, že distanční výuka bude mít výjimky. Nevztahuje se tak na zkoušení za přítomnosti až deseti lidí, laboratorní, experimentální a uměleckou práci za přítomnosti až 15 lidí a klinickou a praktickou výuku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

První stupně ZŠ se 2. listopadu zřejmě neotevřou, naznačil Prymula

21.10.2020 15:47 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes připustil, že se první stupeň nevrátí 2.…

Epidemie covid citelně zasáhla vysoké školy. Letos přijdou až o 2,25…

21.10.2020 14:12 Veřejné, státní i soukromé vysoké školy podle odhadů České konference rektorů (ČKR) přijdou letos…

Soud vyčinil pražským hygienikům. Zrušil zákaz osobní přítomnosti…

20.10.2020 16:16 Aktualizováno Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama