Rodiče: Vzdělávání doma zvládáme, ale chybí zkušenosti i vybavení

Rodiče domácí výuku se svými dětmi většinou v zásadě zvládají, chybí jim ale zkušenosti s výukou a často i potřebné vybavení. V průzkumu mezi téměř 10.000 rodiči žáků základních škol to zjistili odborníci z Univerzity Karlovy, Masarykovy univerzity a Akademie věd České republiky. O výsledcích výzkumu informovali v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor

Penál
doporučujeme

Anketa Vzdělávání doma, jejíž rozšíření mezi rodiči zajistila především Česká televize, měla zjistit, jak rodiče zvládají situaci a jak funguje spolupráce s učiteli na dálku.

"Konkrétně 91 procent rodičů se domnívá, že rodina vzdělávání doma v zásadě zvládá. Užitečnost současné práce vykonávané pro školu, tedy jak jsou úkoly zadávány a co přesně se po dětech chce, hodnotí 75 procent kladně," uvedli badatelé v závěrečné zprávě.

Děti podle výsledků ankety tráví učením nejčastěji dvě až čtyři hodiny denně, velká část rodičů s nimi tráví až polovinu studijní doby.

Rodiče si ale uvědomují, že nedokážou učitele plnohodnotně zastoupit. "Někteří například zjišťují, že není lehké dítě k učení motivovat. V řadě případů si také uvědomují, že učivo neovládají a že je pro ně obtížné a časově náročné je z internetu a ostatních dostupných zdrojů nastudovat tak, aby ho byli schopni dítěti kvalitně předat," uvedli výzkumníci.

Zároveň některé rodiny narážejí na nedostatek technologického vybavení. Nastávají situace, kdy potřebuje na jednom počítači pracovat rodič a zároveň by byl počítač potřeba na výuku jednoho nebo více dětí. Některé rodiny navíc nemají tiskárny, skenery nebo jiné vybavení a zároveň bojují s nestabilním připojením k internetu.

Rodiče by ocenili větší zapojení učitelů, například formou on-line výuky, kde by učitel látku vysvětlil. Uvítali by také omezení šíře a rozsahu učiva a nechali jen hlavní předměty.

Dotazník pro rodiče byl volně dostupný na webu České televize, vědci proto vycházejí z toho, že se výzkumu primárně účastnili lidé, kteří jsou ve vzdělávání svých dětí aktivní a mají přístup k internetu. Celkově lze ale podle odborníků říct, že situace v domácí výuce není tak kritická, jak by se mohlo z některých mediálních vyjádření zdát.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pondělí se otevře první stupeň ZŠ. Jak bude vypadat výuka?

23.05.2020 07:48 V pondělí se po dvouapůlměsíční pauze kvůli šíření koronaviru za přísných hygienických podmínek…

Speciální školy pro autisty se možná otevřou od 1. června

22.05.2020 16:51 Vláda by v pondělí měla rozhodnout o možnosti znovuotevření speciálních škol pro mentálně a tělesně…

Babiš navrhne, aby stát dával 2500 Kč na žáka pro školy v přírodě

22.05.2020 16:03 Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne, aby vláda schválila příspěvek asi 2500 korun na žáka pro pobyty…

Zotavovací akce pro děti jsou povoleny od 27. června, školy v přírodě…

21.05.2020 15:00 Aktualizováno Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy