Rozhodování o rouškách je nepřehledné, stěžují si zástupci škol

Způsob, jakým ministerstvo zdravotnictví rozhoduje o povinnosti nošení roušek, vyvolává podle zástupců školských asociací zmatky. Zavedení plošné povinnosti nošení roušek ve vnitřních prostorech včetně škol, které má platit od čtvrtka, neměl podle nich ministr Adam Vojtěch (za ANO) oznámit ze dne na den.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Opatření mohlo platit už od začátku září, jak to ministr původně v srpnu avizoval, kdyby svůj záměr po kritice nezrušil. Pro lidi se tak pravidla stávají nepřehledná, shodli se zástupci školských asociací, které oslovila ČTK.

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý připomněl, že manuál pro fungování škol, který připravilo ministerstvo školství s epidemiology původně v srpnu počítal s tím, že roušky budou od 1. září povinné ve společných prostorech škol v celé ČR. Ministr Vojtěch pak ale 20. srpna své nařízení změnil a roušky se v manuálu navázaly na takzvaný semafor označující okresy podle rizika nákazy. Podle něj mohly být roušky povinné od oranžového, druhého stupně pohotovosti, ve kterém je od 28. srpna Praha. Hygienici v hlavním městě nošení roušek ve školách oznámili až minulý pátek, a to od 14. září. Dnes Vojtěch rozhodl o rouškách ve vnitřních prostorech v celé ČR.

Podle Černého měl manuál ministerstva školství zůstat tak, jak původně vyšel. "Kdyby nechali manuál, jak byl, tak jsme si ušetřili spoustu zmatků," uvedl. Řekl, že chápe, že epidemická situace se vyvíjí a že roušky asi mohou nyní pomoci šíření koronaviru zbrzdit. Podle něj se to ale dalo očekávat, protože epidemiologové takový vývoj předpokládali už v létě.

"Lidé se v tom (rozhodování o opatřeních) začínají ztrácet a já, i když to sleduji docela pozorně, tak se v tom také začínám ztrácet," řekla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová. Pozastavila se nad tím, proč pražští hygienici nechali školám čas do 14. září, aby byl čas na přípravu, když se dnes ředitelé dověděli, že roušky budou v celé zemi už od čtvrtka. "Je to opravdu už velký zmatek a nelíbí se mi to," uvedla.

Podle předsedy Unie školských asociací CSESHA Jiřího Zajíčka už to není jen o školách a o studentech. "Já si myslím, že v tom budou mít zmatek už úplně všichni," řekl. Podle něj je chyba, že se podmínky stále mění. Každý přitom podle něj nemá možnost stále sedět u televize a sledovat tiskové konference, aby věděl, co druhý den bude. "Situace je už opravdu obtížně stravitelná," řekl. "Já chápu, že situace není veselá, že je potřeba podniknout rychlé kroky, ale ty kroky musí být úplné, kompletní, jasné a přehledné, a to mi v tuto chvíli docela chybí," uzavřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rodiče v Praze kvůli covidu nechtějí pouštět děti do školy. Magistrát se…

21.09.2020 22:06 Aktualizováno Část rodičů dětí ve školním věku v Praze přestává kvůli obavám z koronaviru posílat svoje děti do…

Plaga se dohodl se Schillerovou: Platy učitelů vzrostou o devět procent,…

21.09.2020 16:56 Aktualizováno Platy učitelů vzrostou v příštím roce o devět procent. Rozpočet na ně by se tak měl zvýšit…

Masarykova univerzita se od pondělí uzavře veřejnosti, semafor přepne ze…

20.09.2020 14:21 Krizový štáb brněnské Masarykovy univerzity kvůli zhoršené epidemiologické situaci v Česku rozhodl,…

Akademie věd chystá nový vzdělávací web pro seniory, zaměří se na dějiny…

19.09.2020 14:24 Nový vzdělávací webový portál pro seniory začnou na konci roku připravovat vědci Masarykova ústavu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama