Šéf asociace: Po návratu do škol je lepší nedělit třídy, děti by mohly nosit roušky

Znovuotevření škol pro prvňáky a druháky od příští středy, jak se o tom dnes zmínil premiér Andrej Babiš (ANO), by pedagogové uvítali. Zároveň by si přáli, aby se třídy při dodržení jiných protiepidemických opatření nemusely dělit do menších kolektivů. Za prioritu dál považují návrat deváťáků a možnost individuálních konzultací ve škole pro žáky, kteří potřebují při učení větší podporu. ČTK to dnes řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Školství
doporučujeme

Podle Černého asociace o možnosti návratu prvních a druhých tříd do škol 18. listopadu se zástupci ministerstva školství jednala. Ministr školství Robert Plaga (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svolali na dnešek k návratu dětí do škol tiskovou konferenci, která se koná ve 13:15 v Poslanecké sněmovně. Černý předpokládá, že ministři oznámí právě znovuotevření škol pro prvňáky a druháky.

Podle něj se v uplynulých dnech jednalo o několika různých variantách návratu dětí do lavic. Jak řekl, rozhodnutí záleží na ministrech a vývoji epidemické situace. Již z páteční tiskové konference Blatného vyplynulo, že se uvažuje o rozdělení výuky na prvním stupni do skupin po menších počtech. Podobně fungovaly školy po znovuotevření i na jaře. Podle Černého se to ale neosvědčilo a bylo by lepší umožnit třídám zůstat pohromadě.

"My bychom preferovali, aby to záleželo na řediteli. Ne, aby to bylo omezené třeba počtem dětí ve třídě, ale aby to bylo omezené podmínkami. To znamená, že když se podaří zajistit, že děti budou sedět dva metry od sebe po jednom v lavici, tak by jich klidně mohlo být třeba 20 nebo 25 (ve třídě)," řekl. Děti by navíc mohly nosit roušky, dodal. Na jaře podle něj rozdělování kolektivů vyvolávalo negativní reakce, protože všechny děti chtěly být se svou třídní učitelkou.

Asociace podle Černého také požadovala, aby při návratu prvňáků a druháků mohly v malotřídních školách nastoupit i starší děti. Podle Černého by jinak pro tyto školy vznikl problém, jak mají třídy rozdělovat.

Dalším požadavkem podle něj byl co nejrychlejší návrat deváťáků, kteří se připravují na přijímací zkoušky na střední školy. Co se týče páťáků a sedmáků, kteří se mohou hlásit na víceletá gymnázia, není to podle Černého pro asociaci priorita, protože tyto děti se mohou na střední školy hlásit i později ve vyšších ročnících. Doplnil, že ředitelé by místo toho uvítali umožnění individuálních konzultací pro děti, které potřebují větší podporu při učení.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama