Šéf asociace základních škol model chválí, na středních jsou opatrnější

Nový model uvolňování opatření ve školách je podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého srozumitelný a návrat dětí do lavic je v něm prioritou. Podle šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by ale znovuotevření škol v porovnání s obchody mělo být ještě rychlejší.

Jiří Zajíček

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček uvítal, že rozvolňování bude nyní zřejmě přehlednější. Pro hodnocení systému je ale podle něj třeba počkat na detailnější informace z ministerstva školství, které je má představit v pondělí.

Novou tabulku pro uvolňování či zpřísňování opatření proti covidu-19 dnes zveřejnil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Po obnovení prezenční výuky v prvních a druhých třídách a ve speciálních školách by se podle ní mohli ostatní žáci a studenti do lavic vrátit postupně ve třech etapách. Při zlepšení epidemie na čtvrtou úroveň z pěti se do škol vrátí zbytek prvního stupně a na druhém stupni se budou třídy po týdnech střídat. Při třetí úrovni se umožní střídání tříd i ve středních školách a do vysokých se budou moct vrátit první ročníky. Ve dvou nejnižších úrovních nákazy by školy fungovaly normálně s výjimkou univerzit třetího věku.

Černý dnes ČTK řekl, že ho tabulka mile překvapila. "Já jsem rád, že je tam otvírání škol jako velmi velká priorita," uvedl. Školy jsou od první poloviny října zavřené, otevřené zůstaly jen školky. Při nejvyšším, pátém stupni opatření budou mít od 18. listopadu prezenční výuku děti z prvních a druhých tříd základních škol a všechny ročníky speciálních škol. Ostatní budou zatím pokračovat v povinném distančním vzdělávání. Černý uvítal, že při uvolnění na čtvrtou úroveň opatření by se do škol měli vrátit nejen deváťáci, které i ministr školství Robert Plaga (za ANO) označoval za prioritu, ale ve střídavé výuce celý druhý stupeň.

Schejbalová je k postupu při uvolňování skeptičtější. "Všude ve světě zavírají školy jako poslední a otevírají jako první. My to děláme úplně naopak," řekla. Podivila se nad tím, že ve třetím stupni opatření bude většina obchodů stále otevřených a studenti středních škol se přitom budou střídat při prezenční výuce po týdnech. "Já si myslím, že ve škole by byly děti mnohem víc chráněny než v obchodních centrech," řekla. Podle ní bude ale záležet také na tom, jaké detaily k tabulce představí v pondělí ministr Plaga.

Na přesnější informace chce počkat také Zajíček. Se Schejbalovou se shodl, že pro střední školy zůstávají prioritou pro další uvolňování poslední ročníky a praktická výuka. Tabulka ministerstva zdravotnictví se o nich nezmiňuje, od čtvrtého stupně opatření by podle ní však měly pro výuku ve středních školách platit výjimky. Zveřejněný přehled opatření zatím ředitel nechtěl moc komentovat. Označil ho ale za lepší než stávající variantu, kdy podle něj rozhodování o opatření nemělo dosud v podstatě žádná pravidla.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje