Školné neřešíme, rodičům pomůžeme se špatně vedenou distanční výukou, říká inspektor Andrys

Česká školní inspekce nemůže vstupovat do sporu rodičů, kterým se nelíbí, že v době distanční výuky musejí nadále hradit soukromým vzdělávacím zařízením školné. Náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys tvrdí, že stát není oprávněn, aby vstupoval mezi privátní subjekt a zákonné zástupce žáka. „Pokud má ale rodič výhrady ke kvalitě distanční výuky, může se obrátit na Českou školní inspekci,“ říká pro EuroZprávy.cz Ondřej Andrys.

Ondřej Andrys (vpravo)

Otevřeně přiznává, že Česká školní inspekce nedisponuje žádnou pravomocí, jak zasáhnout do sporu soukromého vzdělávacího zařízení a rodičů, kteří protestují proti úhradě školného. A to v době, kdy probíhá distanční výuka, neboť školy jsou kvůli koronavirové pandemii uzavřené. „Problematika školného na soukromé škole je smluvním vztahem mezi soukromým subjektem a zákonnými zástupci žáka, případě zletilými žáky,“ upozorňuje náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Má tak shodný názor, jaký vyjádřil v pondělním rozhovoru pro EuroZprávy.cz pirátský poslanec Lukáš Bartoň, předseda podvýboru pro regionální školství. „Rodiče se sami rozhodli, že své dítě dají na soukromou školu a budou za to platit. Opravdu není nikdo, kdo by mohl do této problematiky zasáhnout a ovlivnit ji,“ řekl mimo jiné na začátku týdně redakci Bartoň.

Soukromé školy podle Andryse poskytují veřejnou službu na základě zákona, a stejně jako školy veřejné anebo církevní vzdělávají žáky v současné době distančně. A to podle uzákoněné novely školského zákona z léta 2020 dle § 184a s názvem Zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí, žáků a studentů ve škole. „Samotný princip vzdělávání je tak v tuto chvíli shodný jak na školách veřejných, tak soukromých či církevních. Případné snížení nebo odpuštění plateb školného je tedy plně dvoustrannou záležitostí mezi školou a rodičem, do které stát žádným způsobem nevstupuje,“ zdůrazňuje Andrys.

Lenka Němcová, ředitelka odboru školství, mládeže a sportu Magistrátu hlavního města Prahy, pro EuroZprávy.cz upozornila, že pokud rodiče nejsou spokojeni s úrovní a kvalitou distančního vzdělávaní, mohou se obrátit na Českou školní inspekci. „Mohou dát podnět k prověření České školní inspekci, která je jediným kompetentním orgánem ve věcech týkajících se průběhu a úrovně vzdělávání,“ uvedla Němcová.

S uvedeným postupem naprosto souhlasí i náměstek ústředního školního inspektora Andrys. Nejdříve by se ale rodiče měli obrátit na učitele či ředitele soukromé školy, kde mohou vyjádřit svoji nespokojenost. „Samozřejmě, že v distanční výuce může rodič očekávat podporu. Pokud mají zákonní zástupci dojem, že je u vzdělávání na dálku v dané škole nějaký problém, pak by se měli se svými výhradami v první fázi obrátit na učitele, případně ředitele školy. Jestliže se nepodaří najít shody, mohou se obrátit na Českou školní inspekci,“ tvrdí odborník na vzdělávání.

Andrys přiznává, že ohledně záležitosti platby školného na soukromé škole, obdržela Česká školní inspekce dva telefonické dotazy rodičů. „I jim jsme vysvětlili, že problematika platby školného je skutečně něco úplně jiného a do ní ani Česká školní inspekce žádným způsobem nevstupuje,“ uzavírá náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje