Školní děti málo snídají a svačí, často odmítají oběd z jídelny

Školní děti podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) často nesnídají a dopoledne dostatečně nesvačí. Některé navíc odmítají školní obědy a nahrazují je odpoledne nezdravým jídlem, což vede k nárůstu obezity v této věkové skupině. Rodiče by se podle ústavu měli zaměřit na pravidelnou stravu a pitný režim, omezení tuků a nezapomínat na kvalitní zdroje bílkovin a vápníku. SZÚ to dnes uvedl v tiskové zprávě.

"Z hlediska příjmu energie víme, že snídani děti často zanedbávají. Měla by představovat asi 18 procent denní energie, v průměru však žáci přijímají o třetinu energie méně, než se obecně doporučuje. Energetický deficit se projevuje i u přesnídávky, průměrně se doporučuje asi 15 procent energie na svačinu," popsal vedoucí Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ Jiří Ruprich.

Oběd by měl podle něj tvořit 35 procent energie, u školních dětí představuje zhruba o pět procent méně, pokud ho v jídelně vůbec konzumují. "Situaci nepomáhají ani stres ve škole, emoce či přísně vymezený čas na konzumaci jídla," dodal.

Děti proto dostávají velký hlad odpoledne, kdy vrcholí tělesný výdej energie. Školáci pak často vyhledávají sladká či tučná jídla a slazené nápoje. Problematické je podle Rupricha také stravování dívek od druhého stupně základních škol, které už častěji řeší vzhled svého těla a svou váhu.

"Odpolední svačina by měla obsahovat asi deset procent energie. V průměru ale vidíme, že u takového jídla odpoledne děti přijímají více energie, a to především dvakrát až třikrát více přidaných cukrů," řekl. U chlapců pak dominuje spotřeba uzenin. V podobném duchu děti pokračují i večeří, někdy i druhou.

Podíl dětí s nadváhou a obezitou se podle SZÚ v posledních letech stále zvyšuje. Nevhodná strava je spojená s nedostatkem vitamínů a minerálních látek, což vede nejen ke špatnému poměru tuků a svalové hmoty, ale může také vést už v dětském věku k rozvoji diabetu, nežádoucímu zatížení rostoucího těla, deformaci kostí nebo zanášení cév.

Z obecných doporučení SZÚ připomíná pravidelnost s pěti nebo šesti jídly denně a zařazením ovoce a zeleniny. Vhodné je omezit příjem tuků a preferovat před živočišnými rostlinné. Zapomínat by také rodiče neměli na zdroje vápníku, tedy tradiční mléčné výrobky, a kvalitní bílkoviny jako je libové maso, tvaroh nebo luštěniny. Pravidelně by měly školní děti konzumovat také rybí maso. Naopak omezit je p

Související

Více souvisejících

Školství potraviny jídlo Státní zdravotní ústav (SZÚ) děti

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Schopnost Ukrajiny bránit se ruským útokům je stále horší. Bez pomoci USA se situace nezlepší

Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) se schopnosti Ukrajiny bránit se intenzivním ruským útokům na východě země zhoršují a pravděpodobně budou pokračovat ve zhoršování, pokud nedojde k urychlení americké vojenské pomoci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy