Školní výuka se podle vlády do léta v plném rozsahu nerozjede

V plném rozsahu se do července výuka do škol nevrátí. Stát je plánuje otevírat postupně. Nejméně počítá návrh na uvolnění škol a školských zařízení, který dnes projednala vláda, s návratem žáků 2. stupňů základních škol a středoškoláků nižších ročníků.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Nejdřív by se už příští týden mohli studenti vrátit na vysoké školy, to ale pouze omezeně studenti posledních ročníků při společných aktivitách nejvýše pěti. Mohly by se tak konat například státnice či rigorózní zkoušky, uvedl po jednání vlády ministr Robert Plaga (ANO).

Plaga zdůraznil, že otevírání škol se řídí rozhodnutími ministerstva zdravotnictví. "Plán je realizovatelný za předpokladu, že se epidemiologická situace bude vyvíjet dobře," doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Školy vláda kvůli šíření epidemie nového typu koronaviru uzavřela 11. března. Minulý týden Vojtěch oznámil, že se epidemii podařilo dostat pod kontrolu.

Pokud to vývoj šíření nemoci dovolí, pro maturanty se dveře škol otevřou 11. května a skupinám mladších školáků 25. května. Výuka na prvním stupni bude omezena doporučením, aby se v jedné skupině učilo pouze 15 dětí bez možnosti průběžně složení skupiny měnit. Družiny fungovat nebudou. O nošení roušek má rozhodnout v hodině učitel, povinně je budou žáci nosit ve společných prostorách škol.

S prvními maturitami počítá ministerstvo školství po 1. červnu. V červnu se odehrají také přijímací zkoušky na střední školy a formou třídních hodin či konzultací by se do škol mohli v posledním měsíci školního roku vrátit i žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci mimo závěrečný ročník. Pro ně bude ale do konce roku převažovat výuka na dálku, uvedl ministr.

Individuální výuka na Základních uměleckých školách a jazykových školách může začít 11. května, stejně jako prezenční výuka v dětských domovech a diagnostických ústavech. S aktivitami ve skupinách do pěti dětí pak budou moct ZUŠ a jazykové školy spolu například s domovy dětí a mládeže začít 25. května.

Ministerstvo zdravotnictví nechalo na zřizovatelích, zda nechají otevřené mateřské školy. Většina jich provoz školek omezila. Plaga dnes zopakoval, že je na zřizovatelích, zda dokážou zajistit v mateřinkách podmínky dané ministerstvem zdravotnictví.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy podle většiny žáků devátých tříd on-line výuku zvládly

02.06.2020 10:09 Základní školy podle žáků devátých tříd zvládly on-line výuku v době opatření proti koronaviru…

Státní maturity v Česku: Rozestupy a dezinfekce rukou

01.06.2020 11:01 Se zhruba dvoumetrovými rozestupy mezi lavicemi a po dezinfekci rukou k ochraně proti koronaviru…

Na středních školách dnes začínají státní maturity

01.06.2020 07:59 Ve středních školách dnes začínají didaktické testy státních maturit. Letos se k nim podle údajů…

Školy získaly z dotací 60 tisíc počítačů, mohou je půjčit žákům

30.05.2020 15:33 Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60.000 notebooků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy