Školská asociace nesouhlasí s možným uzavřením 1. stupně ZŠ

Asociace ředitelů základních škol nesouhlasí s možným celostátním uzavřením prvních stupňů škol, o kterém má dnes jednat vláda. Podle zástupců asociace by to mohlo ochromit celou společnost a mít vážné následky na vzdělání dětí. Asociace to dnes uvedla v tiskové zprávě, kterou ČTK zaslal její viceprezident Jaroslav Jirásko.

Penál

O možnosti uzavření základních škol včetně prvního stupně se v posledních dnech mluvilo v souvislosti se zhoršující se epidemickou situací v Česku. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák dnes dopoledne řekl, že na jednání tripartity převládl názor školy uzavřít. Pro děti zdravotníků či policistů by se podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové mohly zřídit spádové školy. Výjimku by měly mít také školky. Rozhodnuto ale zatím není.

Zástupci Asociace ředitelů základních škol připomněli, že vládní představitelé od počátku školního roku ubezpečují školy i veřejnost o tom, že se uzavírání škol bude řešit regionálně s ohledem na místní podmínky a pandemickou situaci a že nebude plošné. "Po zkušenostech z jara vnímáme toto opatření jako krok ochromující celou společnost, v případě delšího trvání s vážnými následky pro úroveň vzdělání dětí," napsali ředitelé v tiskové zprávě.

Na rozdíl od předešlých týdnů, kdy ministerstvo školství s asociací různá opatření konzultovalo, podle asociace nyní o možnosti zavření základních škol s řediteli nikdo nejednal. "Asociace ředitelů je připravena jednat o jiných možných variantách, jak pandemickou situaci řešit úpravou docházky žáků do škol," uvedli její zástupci.

Na prvním stupni dosud funguje prezenční výuka s povinností nošení roušek na chodbách a zákazem zpěvu. Podle předsedy asociace Michala Černého by se třeba dalo nastavit střídání výuky tříd ve škole, podobně jako je to ode dneška na druhém stupni, kde se učí prezenčně polovina dětí a zbytek na dálku. Vláda toto opatření schválila minulý čtvrtek. Příští týden by se třídy ve škole a na dálku měly vystřídat, pokud se do té doby celé školy nezavřou.

Pro žáky nižšího stupně víceletých gymnázií nyní střídavá výuka neplatí, musí ale ve třídách nosit roušky. V základních uměleckých školách může být jen individuální výuka. Na výuku on-line už přešly vysoké a střední školy v celé ČR, dosud v některých regionech fungovaly normálně. Výjimky dále platí pro praktickou výuku.

Od 1. března, kde se v zemi objevily první případy covidu-19, se koronavirem nakazilo přes 117.000 lidí, necelá polovina z nich se už uzdravila. Nejvyšší denní přírůstek zaznamenalo Česko v pátek, kdy přibylo 8615 nakažených. V nemocnicích je s nákazou přes 2100 lidí. Od začátku epidemie zemřelo s koronavirem 987 osob.

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

EDUin představil body, které ve školství čekají na novou vládu

19.10.2021 15:24 Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství…

Související:

Právě se děje

reklama