Školské asociace varují: Distanční výuka je problém pro poslední ročníky

Přesun do pátého, nejpřísnějšího stupně protiepidemického systému PES, a tedy znovuzavedení distanční výuky pro většinu žáků a studentů, se dal vzhledem ke statistikám očekávat. ČTK to řekl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Znovuzavedení distanční výuky bude problematické zvláště pro poslední ročníky, uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Nejhorší je tato situace pro letošní maturanty. Ti přišli v minulém školním roce skoro o polovinu vyučování a v tomto školním roce skoro ve škole nebyli," řekla Schejbalová, která je rovněž ředitelkou Gymnázia Nad Štolou v Praze 7. Studenti se tak budou opětovně učit podle rozvrhů už dříve připravených pro potřeby on-line výuky. Podobná je situace i u žáků devátých tříd, uvedl Černý.

Zástupci asociací se shodli, že prezenční výuka je účinnější než výuka přes internet. Podle Černého by proto učitelé raději učili ve škole, přestože, jak uvedl, obavy z nákazy u některých pedagogů rostou. Doplnil, že dálková výuka má nejen menší zásah, ale je i časově náročnější na přípravu pedagoga.

Rizikem distanční výuky je podle ředitele ZŠ profesora Švejcara v Praze 12 Ondřeje Lněničky zvláště to, že se žáci v probírané látce mohou snáze ztratit. "Když děti chodí do školy, tak se mohou učitele doptat na to, čemu nerozumí. A je mu to na místě vysvětlené," řekl.

Jak již dříve uvedli oslovení ředitelé škol, nedostatky ve vzdělání způsobené distanční formou výuky se dají očekávat spíše u jednotlivců, neměl by to tedy být plošný problém. Povinnost vyučování na dálku naopak podle mnohých zvýšila technologické kompetence žáků a do výuky přinesla nové metody.

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku se zpřísní od neděle 27. prosince, schválila dnes vláda na návrh ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Opatření budou odpovídat nejvyššímu pátému stupni protiepidemického systému PES a zatím je jejich platnost do 10. ledna.

Celostátní bodové skóre indexu PES odpovídá pátému stupni pohotovosti od pátku 18. prosince. Ke dnešku stoupl index ze 76 na 81 bodů.

Provoz škol omezila od první poloviny října druhá vlna koronavirové epidemie. Žáci se začali vracet do lavic postupně v omezené míře od 18. listopadu. Poslední vlna uvolnění opatření ve školství byla 7. prosince, kdy začala střídavá prezenční a distanční výuka středoškoláků a na vysokých školách se obnovila praktická výuka ve skupinách do 20 lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy budou fungovat v současném režimu i příští týden

18.01.2021 18:42 Aktualizováno I příští týden budou školy pokračovat v současném režimu výuky. Na twitteru to dnes uvedl ministr…

Kvalita výuky on-line se zlepšila, bez problémů ale není

18.01.2021 16:17 Kvalita distanční výuky se podle dvou třetin středoškoláků od loňského jara zlepšila, stále jsou s…

O návratu žáků do škol dnes vláda nerozhodne

18.01.2021 14:33 Vláda dnes nebude rozhodovat o návratu žáků z distančního vzdělávání zpět do škol. Ministři o tom…

Dělat antigenní testování žáků je nyní nereálné, zní ze škol

18.01.2021 13:14 Zástupci školských organizací si neumí představit, jak by mělo fungovat každotýdenní testování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama