Školské odbory hlásí stávkovou pohotovost. Mají podporu ředitelů škol

Zástupci školských asociací podporují požadavek školských odborů na růst výdělků učitelů v příštím roce o deset procent v pevných základech platu. Zvýšit by se podle nich měly i odměny a příplatky, na ty by ale měly jít peníze navíc. Pro zlepšení situace ve školství, kde chybí učitelé, by podle ředitelů měly platy učitelů vzrůst celkem o 15 procent. ČTK to dnes řekli zástupci asociací ředitelů škol.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Školské odbory po dnešním jednání malé tripartity vyhlásily stávkovou pohotovost, protože se s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) nedohodly na způsobu růstu platů. Ministr původně navrhoval navýšení tarifů o pět procent a zbývajících pět procent do odměn, poté přišel s pevnou částkou 1750 korun pro všechny. Dnes ji upravil na 2250 korun. Odboráři ale považují za ústupek to, že netrvají na původně požadovaném patnáctiprocentním růstu. Z dohodnutých deseti procent, se kterými počítá návrh rozpočtu, chtějí dát všechno do tarifů.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka by navrhovaná pevná částka ministra znamenala navýšení tarifů v tabulkách zhruba o pět až sedm procent. To je ale podle Zajíčka málo, protože podobně porostou i platy v ostatních částech veřejného sektoru. "My potřebujeme zajistit pro učitele motivaci, a když někde lidé berou stejně jako v jiných složkách veřejné správy, tak my ty lidi nejsme do škol schopni dostat," řekl.

Zdůraznil, že obecně souhlasí s potřebou navyšovat odměny a příplatky, jak o ní hovoří ministr. Podle Zajíčka ale není možné vyhradit peníze z dohodnutých deseti procent navíc. "Ve chvíli, kdy bychom se bavili o 15 procentech, tak určitě podpoříme myšlenku deset procent tarif a pět procent do nadtarifní složky, ale bavíme-li se o deseti procentech, tak se bavme jen o tarifech," řekl. Podobně se vyjádřili i Hana Stýblová z Asociace ředitelů základních škol a Renata Schejbalová z Asociace ředitelů gymnázií.

"V současné době, kdy je nedostatek učitelů a vnímáme výši učitelského platu jako velmi motivující faktor, tak jsme se přiklonili k tomu, že by deset procent mělo jít do tarifu," řekla Stýblová s tím, že by navíc měly vzrůst i nadtarify. Zvýšení peněz na odměny je podle ní dlouhodobým požadavkem ředitelů základních škol.

Růst odměn vedle desetiprocentního navýšení tarifů podporuje i Schejbalová. Obává se toho, že by se peníze vyčleněné na nadtarify nemusely k učitelům nakonec dostat. Poukázala na to, že od příštího roku bude fungovat nový model financování škol a školy zatím nevědí, kolik procent na odměny a příplatky dostanou. Dovědět by se to od ministerstva školství měly na začátku roku.

Průměrný příjem vyučujících v letošním prvním čtvrtletí činil 36.224 korun. Průměrná mzda v ČR byla ve stejném období 32.466 korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama