Školy dostaly manuál. Jak bude vypadat výuka v době koronaviru?

V noci na dnešek dostali první ředitelé škol v Česku manuál k provozu za epidemie koronaviru. Do začátku školního roku zbývají dva týdny. ČTK potvrdili přijetí manuálu od ministerstva školství někteří ředitelé i prezident Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.

Školství
doporučujeme

Materiál určuje jak hygienická opatření, tak i například pokyny pro pomoc dětem s překonáním mezer ve vzdělání kvůli uzavření škol v minulém školním roce.

Vyžadovaná hygienická opatření jsou podle Černého pro školy zvládnutelná. V manuálu jsou převážně jen doporučení. Samotný způsob provedení opatření ministerstvo nechává na ředitelích, což šéf asociace uvítal. Netěší ho ale, že ve školách bude mimo třídy povinné nošení roušek. Manuál obsahuje mimo jiné také návod pro postup škol v případě, že by některý z žáků měl příznaky nákazy koronavirem, či se u něj nákaza potvrdila.

Manuál se podle Černého, který dokument při jeho vzniku připomínkoval, nezabývá jen organizačními věcmi. Obsahuje mimo jiné doporučení České školní inspekce pro učitele, jak od září přistupovat k rozjezdu výuky a jak podpořit děti, které mají ve znalostech z minulého školního roku velké mezery. Dokument také podle něj obsahuje informaci, že by školám měli s doučováním dětí pomoci vysokoškolští studenti z pedagogických fakult.

Manuál podle dřívějšího vyjádření ministra školství Roberta Plagy (ANO) obsahuje barevně odlišená závazná opatření, doporučení a informativní část. Vedle hygienických opatření, jako je časté větrání či mytí rukou, je jeho součástí také návod k organizaci výuky na dálku.

Kvůli pandemii koronaviru byly školy část druhého pololetí uplynulého školního roku zavřené. První manuály k ochraně proti koronaviru obdržely v dubnu a fungovaly podle nich po svém částečném znovuotevření do konce školního roku. Docházka byla do té doby dobrovolná a děti se mohly učit i z domova. Základní školy měly v minulém školním roce zhruba 953.000 žáků a střední školy 424.000. Podobné množství jich zřejmě budou mít i v nadcházejícím roce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V červených okresech by se mělo přejít na on-line výuku, myslí si odbory

18.09.2020 16:31 Školští odboráři dnes vyzvali zástupce vlády a hygieniků, aby v regionech s nejvyšším rizikem…

V Praze se zavírají školy, bude se učit distančně. Hřib se musel opravit

18.09.2020 13:09 Aktualizováno Na vysokých školách v Praze bude příští týden zavedena distanční výuka. Praha bude mít na mapě…

Tušili jsme, že roušky do škol přijdou. Pro část žáků je distanční výuka…

18.09.2020 08:50 ROZHOVOR – Rychlost nařízení jej zaskočila. Prezident Asociace ředitelů základních škol Michal…

Při jazycích či zpěvu by místo roušek mohly být štíty, myslí si učitelé

17.09.2020 18:26 Aktualizováno Výuka cizích jazyků nebo hudební výchovy v rouškách by podle zástupců učitelů těchto předmětů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama