Školy zůstanou zavřené. Platí to i pro první stupeň, rozhodla vláda

Ani žáci prvního stupně základních škol se v pondělí k prezenční výuce nevrátí. Na dnešní tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Původně slíbil, že do lavic znovu usednou 2. listopadu. V pátek vláda představí scénář návratu žáků a studentů do škol na základě dalších dat o vývoji koronavirové epidemie, shodli se Prymula a ministr školství Robert Plaga (ANO).

Školství

Všechny školy s výjimkou mateřských a speciálních jsou od 14. října zavřené a přešly na povinné distanční vzdělávání. Opatření mělo původně trvat do 2. listopadu, pak se podle Prymuly měl do škol vrátit první stupeň základních škol. Návrat do ostatních škol podmínil ministr už dříve slábnutím epidemie. V pondělí po jednání vlády avizoval, že kabinet rozhodne na základě dat ze sklonku týdne. To kritizovali Plaga i opoziční politici, podle nichž bylo nutné zveřejnit rozhodnutí ještě během dneška.

Plaga na twitteru dnes poděkoval Prymulovi za rozhodnutí v dané věci. "Scénář 'zpátky do škol' bude představen v pátek," dodal.

"My jsme deklarovali, že 2. listopadu se vrátí děti prvního stupně do škol. V tuto chvíli jsou čísla taková, že se k tomuto pozitivně vyjádřit nemůžeme. Protože nechci čekat do pátku, kdy budeme mít už data, která potvrdí, nebo vyvrátí, že jsme v nějaké sestupné trajektorii. Určité signály se začínají vyskytovat, že jsme na dobré cestě. Přesto tady říkám, že druhého se děti do školy nevrátí, abychom byli korektní a nevyhlásili to až v pátek," řekl ministr zdravotnictví.

"Na druhou stranu v pátek na základě dat, která budou k dispozici, řekneme, kdy to bude. Určitě budeme jednat o nejbližším možném termínu," dodal.

Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova. Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.

Ministři za ČSSD budou usilovat o to, aby se co nejdřív vrátily do škol děti z prvních a druhých tříd základních škol, řekla dnes ve Sněmovně novinářům místopředsedkyně poslanců sociální demokracie a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že školy budou zavřené ještě několik týdnů a podle Valachové tak formuloval pohled ČSSD. "Nemáme radost ze zavření škol, naopak si přejeme, aby se děti do škol co nejdříve vrátily," řekla. Hamáčkův názor však podle ní vychází z dat a nedá se čekat, že se statistiky ohledně nákazy do konce tohoto týdne rapidně zlepší.

Valachová má z rozhovorů s řediteli škol dojem, že nikdo neočekává otevření učilišť a středních škol do konce roku. "Taková je nálada mezi učiteli a řediteli. Na rovinu, nikdo ani moc nečeká, že se otevřou základní školy. Ale všichni naléhají, a to budeme tlumočit našim ministrům, abychom zajistili vzdělávání pro děti v první a druhé třídě," uvedla. Připomněla, že nynější druháci už přišli o jedno pololetí na jaře, kdy byli v první třídě. "Ministři ČSSD budou bojovat, aby se děti v první a druhé třídě do školy vrátily, ale v pondělí je to nepravděpodobné," dodala.

Podle Veselého je zjevné, že v pondělí děti do školy nepůjdou. "Pokud to bude jen trochu možné, tak bychom chtěli do školy dostat prváky a druháky, v nějakých menších skupinách, ale toto pondělí to nebude," řekl. Dodal, že mu není jasné, proč někdo s tímto sdělením váhá. "Protože je to zjevná věc," řekl.

Zástupci škol uvítali, že se vyjasnila výuka na dálku po 2. 11.

"My kvitujeme, že to oznámili. Nejen školy, ale i rodiče a děti, prostě všichni teď vědí, na čem jsou. A to, že v pátek snad řeknou nějaký postupný harmonogram, to považuji taky za dobré," řekl ČTK předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Již dopoledne uvedl, se podle něj budou moct nejmladší žáci vrátit do škol asi spíš až za několik týdnů. Prymula pak uvedl, že uzavření středních a vysokých škol by mohlo trvat zhruba tři měsíce, prvního stupně základních škol do šesti týdnů.

Rozhodnutí prodloužit výuku na dálku označil za správné i předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. "Určitě to nikomu nedělá radost, ale v současné situaci je to pochopitelné," řekl. Kromě prvních stupňů základních škol by se podle něj měly do lavic co nejdřív vrátit také závěrečné ročníky středních škol. Podobně se vyjádřila také předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.

Podle ní může být současná situace problém pro přípravu maturantů ke zkouškám. Upozornila, že studenti i v minulém školním roce přišli o značnou část prezenční výuky v druhém pololetí a nyní byli ve většině regionů ve škole jen v září, než hygienici střední školy zavřeli.

Zajíček doplnil, že unie CZESHA navrhla ministru školství Robertu Plagovi (ANO) spolupráci při vytváření rozvolňovacích scénářů, ministr na to ale zatím nereagoval. Kromě posledních ročníků by se podle Zajíčka měli k prezenční výuce vrátit zejména žáci, pro které je zásadní praktická příprava.

"Měli bychom se začít bavit i o tom, co uděláme s praktickou maturitní zkouškou, co uděláme se závěrečnými zkouškami, zda to nějak upravíme časově, posuneme, nebo co," řekl. Úpravy by podle něj vyžadovaly zásah do legislativy, a měly by se proto připravit s dostatečným předstihem. "Nemá smysl tyto debaty odkládat na začátek ledna, mělo by se vyjasnit aspoň to, co se s tím dá udělat a za jakých podmínek, i když to třeba ve finále nebude nutné," uzavřel Zajíček.

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

EDUin představil body, které ve školství čekají na novou vládu

19.10.2021 15:24 Nově vznikající vláda by se ve svých prioritách pro školství měla zaměřila na redukci množství…

Související:

Právě se děje

reklama