Soud rozhodl o hidžábu ve škole. Ministerstvo s verdiktem souhlasí

Ministerstvo školství souhlasí s verdiktem Nejvyššího soudu, který minulý týden rozhodl, že škola nemůže v teoretické výuce zakazovat nošení muslimského šátku. ČTK to dnes sdělila mluvčí úřadu Aneta Lednová. Ministerstvo podle ní informovalo ředitele škol již v roce 2015, že nesmí plošně omezovat náboženské symboly. Rozsudkem Nejvyššího soudu se tak podle Lednové z hlediska ministerstva nic nemění.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

ministerstvo školství
doporučujeme

Nejvyšší soud (NS) se minulý týden zastal somálské dívky, která chtěla na pražské Střední zdravotnické škole v Ruské ulici nosit hidžáb, tedy šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Somálka tvrdila, že školu opustila poté, co ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si hidžáb při teoretické výuce sundala. Dívka se domáhala omluvy a 60.000 korun.

U Obvodního soudu pro Prahu 10 ani Městského soudu v Praze neuspěla. NS ale rozhodl, že zákaz muslimského šátku při teoretické výuce nemá legitimní cíl. ČR podle něj nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů. Obvodní soud se nyní bude muset případem zabývat znovu, bude vázaný názorem NS.

Podle mluvčí ministerstva školství se vydáním rozsudku NS z hlediska ministerstva nic nemění. Závěry soudu jsou podle ní v souladu s doporučením k tvorbě školního řádu, které ministerstvo vydalo v roce 2015 pro ředitele škol. "V této pomůcce se uvádí, že škola nesmí plošně omezit náboženské symboly a že případné individuální omezení je možné výhradně při naplnění některého z legitimních cílů stanovených Listinou základních práv a svobod, například z důvodu ochrany zdraví při praktickém vyučování," uvedla Lednová. Ministerstvo se podle ní bude při tvorbě metodických materiálů řídit názorem NS.

Advokát školy Radek Suchý minulý týden uvedl, že s rozhodnutím NS nesouhlasí. Označil ho za absurdní, může podle něj mít také neblahý dopad na české školství. Škola v minulosti argumentovala tím, že s ohledem na společenské normy a nevhodné odívání některých dětí obecně zakázala pokrývky hlavy. Podle Suchého NS otevírá svým rozsudkem prostor pro další nároky náboženských skupin.

Ředitelka školy Ivanka Kohoutová loni dostala od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Konkrétně ji Hrad ocenil jako "statečnou ženu v boji s netolerantní ideologií".

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Povinná maturita z matematiky nebude? Jasno má být na jaře

28.01.2020 18:14 Aktualizováno Povinná maturita z matematiky možná od roku 2021 zavedena nebude. Rozhodne se ale až na jaře.…

Státní maturity: Chaos, studenti v nejistotě, další spor kvůli matematice

28.01.2020 16:03 Aktualizováno Nejistotu, zda gymnazisté budou povinně maturovat z matematiky už na jaře příštího roku, chce…

Co se stalo s penězi od Číňanů? Karlova univerzita si láme hlavu

24.01.2020 16:02 Aktualizováno Sporné financování česko-čínských konferencí, které se v minulých letech konaly na Univerzitě…

Platy učitelů: O kolik si polepšili?

22.01.2020 11:27 Nejméně o 1500 korun měsíčně mají letos vyšší plat zaměstnanci ve veřejné sféře. Patří mezi ně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama