SPD chce po vládě návrat žáků prvního stupně ZŠ do škol

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vyzvalo vládu, aby se do škol vrátili všichni žáci prvního stupně základních škol. Předseda Tomio Okamura na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně řekl, že distanční výuka v tomto případě nefunguje. Živnostníkům, kteří mají zakázaný či omezený provoz kvůli protikoronavirovým opatřením, chce SPD opětovně odpustit odvody na zdravotní a sociální pojištění.

Tomio Okamura
doporučujeme

V současnosti jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy škol základních. Ostatní žáci se vzdělávají povinně distančním způsobem. "Jsou to malé děti, dochází k nevratným škodám na vzdělávání dětí a zároveň rodiče nemůžou do práce," řekl Okamura. Podle ministerstev zdravotnictví a školství mají prioritu v návratu do škol žáci devátých ročníků a maturanti.

Poslankyně SPD Lucie Šafránková uvedla, že hnutí navrhne odpustit odvody na zdravotní a sociální pojištění živnostníkům, kteří mají omezený či zakázaný provoz, a to po celou dobu trvání protikoronavirových omezení. Odpuštění odvodů dříve navrhovaly i další opoziční strany.

Místopředseda a šéf poslanců SPD Radim Fiala uvedl, že vláda a Evropská unie selhávají v otázce očkování. Česko by podle něj mělo jít cestou jako Maďarsko, které si samostatně objednalo ruskou vakcínu Sputnik V. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale ČR neuvažuje o nákupu vakcíny proti novému koronaviru mimo společné smlouvy Evropské unie. Žádná jiná vakcína kromě látek od firem Pfizer/BioNTech a Moderna zatím podle něj není pro EU schválena. Pokud by byla, bylo by možné uvažovat i o její distribuci v ČR. Bývalý ministr zdravotnictví a současný poradce premiéra Roman Prymula v pondělí Českému rozhlasu (ČRo) naopak řekl, že Česko bude uvažovat o nákupu vakcíny mimo EU.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řada ředitelů škol a školek v Praze by zavření uvítala

26.02.2021 22:00 Aktualizováno Možné uzavření škol, které zvažuje vláda, by mnozí ředitele pražských škol, vzhledem k…

Uzávěra 1. a 2. tříd bude potíž hlavně pro rodiče, míní zástupci škol

26.02.2021 12:07 Uzavření prvních a druhých tříd bude podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala…

Epidemie se šíří i ve školách, dočasné uzavření je namístě, říká šéf odborů

25.02.2021 14:19 Školské odbory jsou s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci pro dočasné uzavření dosud…

Školy se na začátku března neotevřou, opatření se naopak zpřísní

24.02.2021 22:00 Aktualizováno Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama