Správa rezerv zrušila tendr na testy na koronavirus do škol

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května.

Eurozpravy.cz

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) znamená opakování tendru nyní nejistotu, zda budou testy dodány včas. Zároveň to označil za příležitost urychlit využívání PCR testů do škol. Vláda podle něj udělá vše pro to, aby kvůli komplikacím s testy nebylo nutné omezovat výuku.

Vítěz poslední zakázky, firma Masanta s testy Singclean v pátek oznámila, že se do současného tendru nepřihlásila. Plaga na začátku dubna uvedl, že SSHR má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Ministerstvo podle něj stanovilo potřebu 14,35 milionu kusů. Vláda ale rozhodla o nákupu pouze 5,63 milionu kusů, řekla ČTK mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Současné zásoby testů by podle ní měly školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května.

V posledních dnech směřovalo do škol 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Již dříve školy dostaly 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oba se vyrábějí v Číně a podle kritiků nejsou úplně spolehlivé.

Švagr dnes uvedl, že pro aktuální tendr se v dynamickém nákupním systému zaregistrovalo 32 firem. Nabídku nakonec podaly jen čtyři z nich. Připomněl, že SSHR postupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek, protože v Česku už není nouzový stav.

Podle Lednové je ukončení tendru bez výsledku pochybením správy, která by situaci měla také dál řešit. „Ministerstvo školství dodalo správě všechny podklady včas,“ řekla. Zdůraznila, že úřad původně navrhoval vládě zajištění většího počtu antigenních testů tak, aby jejich zásoby po částečném otevření škol byly dostatečné.

Podle Plagy ministerstvo také již dříve poukazovalo na to, že rychlý centralizovaný nákup mimo nouzový stav je problematický. Pandemický zákon podle něj ale dává možnost, aby si školy mohly testy zakupovat samy a ministerstvo jim je potom proplácelo. Uvedl, že je za tuto možnost nyní rád. "Zároveň si myslím, že kromě toho, že věříme v úspěch toho tendru antigenních testů, tak zároveň jsme se dohodli, že budeme intenzivně pracovat na variantě PCR testování, která je z řady zřizovatelů i škol v tuto chvíli preferována," řekl.

Do tendru, který v březnu během nouzového stavu vyhrála Masanta, se přihlásilo 47 firem. "Nikdo kompetentní na žádný z konkrétních testů pro výběrové řízení neukázal. Ty firmy splnily všechno, co od nich ministerstvo zdravotnictví chtělo - a to je přeci ta autorita, která garantuje, že na trh pustí jen kvalitní produkty," dodal Švagr.

Zástupci škol vidí další zajištění testů jako problém

Zástupci škol vidí jako problém financování testů na covid-19, pokud by si je měly zajistit samotné školy. Zrušení tendru Správy státních hmotných rezerv na testy do škol je překvapilo. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček se obávají, že zřizovatelé školám kvůli krátké lhůtě nebudou moct pomoci a stát jim na testy nebude dávat dost peněz.

Termín na zajištění testů je podle nich velmi krátký. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého ale školy dostávají dost nabídek testů, takže s jejich sehnáním by potíže být neměly.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. Současné zásoby testů by měly školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) znamená opakování tendru nyní nejistotu, zda budou další testy dodány včas. Školy by si podle něj zatím mohly testy kupovat samy a ministerstvo by jim je potom proplácelo.

"Myslím, že je to docela šibeniční termín a nedovedu si představit, že to zřizovatel pro nás zařídí, protože ten by musel dělat výběrové řízení," řekla dnes ČTK Schejbalová. Podle ní tak zajištění testů budou muset řešit asi samotné školy, což bude dražší, protože nákupy budou menší. Není podle ní přitom jasné, kolik peněz by pak stát školám přispíval. "Pokud nám bude dávat 60 korun jako firmám, tak to se domnívám, že za takovou cenu testy neseženeme," řekla. Školy by podle ní potřebovaly na zajištění testů minimálně týden. "Ale obávám se, že bude tak velký zájem, že to ty firmy nebudou stíhat dodávat," dodala.

I Zajíček poukázal na to, že není zřejmé, kolik peněz by školy na testy dostávaly. Podobně jako Schejbalová poukázal na to, že by na trhu zřejmě následoval růst cen testů. Pro školu s 300 dětmi se za testy v ceně 100 korun za kus zaplatí 30.000 korun za jedno testování, vypočetl. Takové objednávky testů by podle něj v některých případech mohly také spadat do veřejné zakázky. "Neumím si to celé představit," řekl. Doplnil, že mezi aktuálními informacemi ze školství ho zaujalo i to, že by školy měly svým žákům potvrzovat negativní test na covid-19 pro účely sportu. Podle Zajíčka to pro školy bude představovat další obrovskou administrativní zátěž.

Černý v zajištění testů na covid-19 tak velký problém nevidí. Základní školy podle něj nyní dostávají řadu nabídek testů. "Sehnat je by problém nebyl. Problém by byl, jak vyřešit placení," řekl. Dodal, že některé školy si ale už zajistily i testování přesnějšími PCR testy.

Témata: EZ

Ministerstvo školství chce znát opatření pro provoz škol od září do konce…

14.07.2021 17:19 Aktualizováno Ministerstvo školství (MŠMT) chce znát protiepidemická opatření, která ministerstvo zdravotnictví…

Stát poptává 4,2 milionu antigenních testů pro zářijové testování školáků

10.07.2021 11:51 Správa státních hmotných rezerv (SSHR) vypsala zakázku na pořízení 4,2 milionu antigenních testů na…

Pro maturanty dnes začíná mimořádný termín didaktických testů

07.07.2021 08:11 Pro maturanty, kteří se v květnu kvůli nemoci či karanténě nemohli zúčastnit didaktických testů…

Experti: Vláda zlepšila financování školství, ve všem ale neuspěla

05.07.2021 14:22 Pozitivními kroky vlády od voleb v roce 2017 byly hlavně reforma financování regionálního školství…

Rektoři se obávají, že od podzimu opět nebude na VŠ možná prezenční výuka

02.07.2021 16:04 Kvůli epidemii covidu-19 hrozí to, že na vysokých školách ani v nadcházejícím akademickém roce…

Ministerstvo: Školy by se měly snažit nahradit žákům výuku plavání

02.07.2021 15:06 Žákům, kteří letos kvůli epidemii covidu-19 přišli o výuku plavání, by se školy měly snažit v…

Střední odborné školy budou moct v dalších třech letech vynechat část učiva

30.06.2021 18:55 Střední odborné školy nebudou muset v následujících třech letech se stávajícími žáky ve výuce…

Třetina žáků při výuce na dálku cítila, že se nestíhá učit

30.06.2021 17:50 V době distanční výuky v končícím školním roce se zhruba třetina žáků nestíhala naučit probíranou…

Žáci, kteří se v září neotestují na koronavirus, budou muset nosit roušku

30.06.2021 16:13 Aktualizováno Žáci, kteří se na začátku září preventivně neotestují na covid-19, budou muset po celou dobu ve…

Žáci se v září ve školách několikrát otestují na covid-19

28.06.2021 16:59 Aktualizováno Žáci základních a středních škol se na začátku září třikrát preventivně otestují na covid-19.…

Související:

Právě se děje