Správa rezerv zrušila tendr na testy na koronavirus do škol

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. ČTK to dnes řekl předseda SSHR Pavel Švagr. Ministerstvo školství přitom chtělo mít tuto další dodávku testů do škol ve skladech správy už 3. května.

Eurozpravy.cz

Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) znamená opakování tendru nyní nejistotu, zda budou testy dodány včas. Zároveň to označil za příležitost urychlit využívání PCR testů do škol. Vláda podle něj udělá vše pro to, aby kvůli komplikacím s testy nebylo nutné omezovat výuku.

Vítěz poslední zakázky, firma Masanta s testy Singclean v pátek oznámila, že se do současného tendru nepřihlásila. Plaga na začátku dubna uvedl, že SSHR má zajistit nákup dalších antigenních testů na covid pro školství do konce školního roku. Ministerstvo podle něj stanovilo potřebu 14,35 milionu kusů. Vláda ale rozhodla o nákupu pouze 5,63 milionu kusů, řekla ČTK mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Současné zásoby testů by podle ní měly školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května.

V posledních dnech směřovalo do škol 3,5 milionu antigenních testů Singclean. Již dříve školy dostaly 2,6 milionu antigenních testů od společnosti Lepu a 1,5 milionu později objednaných testů od společnosti Singclean. Oba se vyrábějí v Číně a podle kritiků nejsou úplně spolehlivé.

Švagr dnes uvedl, že pro aktuální tendr se v dynamickém nákupním systému zaregistrovalo 32 firem. Nabídku nakonec podaly jen čtyři z nich. Připomněl, že SSHR postupuje podle zákona o zadávání veřejných zakázek, protože v Česku už není nouzový stav.

Podle Lednové je ukončení tendru bez výsledku pochybením správy, která by situaci měla také dál řešit. „Ministerstvo školství dodalo správě všechny podklady včas,“ řekla. Zdůraznila, že úřad původně navrhoval vládě zajištění většího počtu antigenních testů tak, aby jejich zásoby po částečném otevření škol byly dostatečné.

Podle Plagy ministerstvo také již dříve poukazovalo na to, že rychlý centralizovaný nákup mimo nouzový stav je problematický. Pandemický zákon podle něj ale dává možnost, aby si školy mohly testy zakupovat samy a ministerstvo jim je potom proplácelo. Uvedl, že je za tuto možnost nyní rád. "Zároveň si myslím, že kromě toho, že věříme v úspěch toho tendru antigenních testů, tak zároveň jsme se dohodli, že budeme intenzivně pracovat na variantě PCR testování, která je z řady zřizovatelů i škol v tuto chvíli preferována," řekl.

Do tendru, který v březnu během nouzového stavu vyhrála Masanta, se přihlásilo 47 firem. "Nikdo kompetentní na žádný z konkrétních testů pro výběrové řízení neukázal. Ty firmy splnily všechno, co od nich ministerstvo zdravotnictví chtělo - a to je přeci ta autorita, která garantuje, že na trh pustí jen kvalitní produkty," dodal Švagr.

Zástupci škol vidí další zajištění testů jako problém

Zástupci škol vidí jako problém financování testů na covid-19, pokud by si je měly zajistit samotné školy. Zrušení tendru Správy státních hmotných rezerv na testy do škol je překvapilo. Předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček se obávají, že zřizovatelé školám kvůli krátké lhůtě nebudou moct pomoci a stát jim na testy nebude dávat dost peněz.

Termín na zajištění testů je podle nich velmi krátký. Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého ale školy dostávají dost nabídek testů, takže s jejich sehnáním by potíže být neměly.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes zrušila tendr na 5,6 milionu testů na koronavirus do škol. Ani jeden ze čtyř zájemců nesplnil zadávací podmínky, a to ani v dodatečném termínu, a tak správa musela všechny firmy vyloučit. Současné zásoby testů by měly školám vydržet nejdéle do týdne od 10. května. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) znamená opakování tendru nyní nejistotu, zda budou další testy dodány včas. Školy by si podle něj zatím mohly testy kupovat samy a ministerstvo by jim je potom proplácelo.

"Myslím, že je to docela šibeniční termín a nedovedu si představit, že to zřizovatel pro nás zařídí, protože ten by musel dělat výběrové řízení," řekla dnes ČTK Schejbalová. Podle ní tak zajištění testů budou muset řešit asi samotné školy, což bude dražší, protože nákupy budou menší. Není podle ní přitom jasné, kolik peněz by pak stát školám přispíval. "Pokud nám bude dávat 60 korun jako firmám, tak to se domnívám, že za takovou cenu testy neseženeme," řekla. Školy by podle ní potřebovaly na zajištění testů minimálně týden. "Ale obávám se, že bude tak velký zájem, že to ty firmy nebudou stíhat dodávat," dodala.

I Zajíček poukázal na to, že není zřejmé, kolik peněz by školy na testy dostávaly. Podobně jako Schejbalová poukázal na to, že by na trhu zřejmě následoval růst cen testů. Pro školu s 300 dětmi se za testy v ceně 100 korun za kus zaplatí 30.000 korun za jedno testování, vypočetl. Takové objednávky testů by podle něj v některých případech mohly také spadat do veřejné zakázky. "Neumím si to celé představit," řekl. Doplnil, že mezi aktuálními informacemi ze školství ho zaujalo i to, že by školy měly svým žákům potvrzovat negativní test na covid-19 pro účely sportu. Podle Zajíčka to pro školy bude představovat další obrovskou administrativní zátěž.

Černý v zajištění testů na covid-19 tak velký problém nevidí. Základní školy podle něj nyní dostávají řadu nabídek testů. "Sehnat je by problém nebyl. Problém by byl, jak vyřešit placení," řekl. Dodal, že některé školy si ale už zajistily i testování přesnějšími PCR testy.

Témata: EZ

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama