Srovnávací zkoušky na VŠ budou v červnu a červenci, v květnu online

Národní srovnávací zkoušky, které nahrazují nebo doplňují přijímací zkoušky na desítky vysokých škol v Česku, se kvůli epidemii koronaviru posunou na 13. června až 11. července. Navíc bude i mimořádný online termín 30. května. Novinářům to dnes řekli zástupci společnosti Scio, která zkoušky organizuje. Termíny srovnávacích zkoušek se už jednou posouvaly, a to z dubna na květen.

Přidejte svůj názor

Školství
doporučujeme

Scio chtělo původně termín srovnávacích zkoušek dodržet i poté, co se 11. března zavřely školy, nicméně později se rozhodlo zkoušky posunout. Podle dnešních informací by měly být 13. června, 27. června a 11. července. Uchazeči, kteří jsou například v nařízené karanténě, se budou moci zúčastnit mimořádného online termínu. Má být 30. května.

Zkoušku přes internet budou moci dělat uchazeči o studium v Česku i v řádných termínech. V tom případě za ni ale budou muset zaplatit dodatečný poplatek zhruba deset eur, tedy kolem 270 korun, uvedli zástupci Scio. Na Slovensku se zkoušky budou konat pouze v online režimu.

Systém pro online zkoušku vyvinula společnost Janison. Uchazeči budou muset být s počítačem vybaveným webkamerou a mikrofonem v uzavřené místnosti. Zkouška se bude celá nahrávat. Inteligentní systém bude zaznamenávat, co se v místnosti u uchazeče děje například i podle zvuků, pohybu očí či práce na ploše počítače, popsali zástupci Scio. Umělá inteligence pak vypočítá pravděpodobnost podvádění, kterou následně podle výsledků testu vyhodnotí pracovník společnosti Scio. Výsledky zkoušek by uchazeči měli dostat zhruba týden po jejich konání.

Online zkoušky by měly mít stejné části jako běžné testy. "Snažili jsme se najít řešení, které bude nejpodobnější a bude využívat všechny typy testovacích otázek, na které jsou uchazeči zvyklí, a to včetně poslechu (u zkoušek z cizích jazyků)," řekl vedoucí projektu zkoušek Martin Drnek. Podle projektového manažera Andreje Kutarni umožní online systém uchazečům také dělat si různé poznámky a vracet se k předchozím otázkám.

Srovnávací zkoušky využívají každoročně desítky vysokých škol v Česku i na Slovensku. Zástupci společnosti dnes řekli, že nyní s fakultami jednají o jejich využití po posunutých termínech. Některé školy, zejména na Slovensku, se podle nich už rozhodly, že přijímací zkoušky letos zruší, a srovnávací testy proto nevyužijí.

Podle mimořádné úpravy zákona, o které by dnes měl jednat Senát, se prezenční přijímací zkoušky na vysoké školy budou moci konat nejdřív 15 dnů po znovuotevření škol. První vysokoškoláci by se podle plánu vlády měly do škol vrátit v pondělí. Vysoké školy by podle návrhu zákona měly mít možnost dělat přijímací zkoušky i na dálku, podobně jako státní zkoušky.

Tři termíny srovnávacích zkoušek se konaly už v uplynulých měsících, další měly být původně 4. dubna, 1. května a 23. května. Scio o jejich posunutí rozhodlo už jednou v březnu, tehdy oznámilo nové termíny na 1. května, 23. května a 13. června.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Školy podle většiny žáků devátých tříd on-line výuku zvládly

02.06.2020 10:09 Základní školy podle žáků devátých tříd zvládly on-line výuku v době opatření proti koronaviru…

Státní maturity v Česku: Rozestupy a dezinfekce rukou

01.06.2020 11:01 Se zhruba dvoumetrovými rozestupy mezi lavicemi a po dezinfekci rukou k ochraně proti koronaviru…

Na středních školách dnes začínají státní maturity

01.06.2020 07:59 Ve středních školách dnes začínají didaktické testy státních maturit. Letos se k nim podle údajů…

Školy získaly z dotací 60 tisíc počítačů, mohou je půjčit žákům

30.05.2020 15:33 Za poslední dva roky dostaly české školy s využitím evropských dotací skoro 60.000 notebooků a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy