Stát by měl řešit lepší připojení škol a žáků k internetu

Stát by měl do budoucna řešit potíže škol s kapacitou připojení k internetu, vzděláváním učitelů v používání digitálních technologií a velkou decentralizací vzdělávacího systému. Tyto věci se ukázaly jako zásadní pro kvalitu školství při současné koronavirové krizi, kdy se děti vzdělávají na dálku. Vyplynulo to z dnešní online diskuze Návrat do škol, nebo škola doma?, kterou pořádali zástupci Svazu průmyslu a dopravy a které se zúčastnil také ministr školství Robert Plaga (za ANO).

Podle Plagy je třeba se do budoucna bavit hlavně o tom, že by připojení k internetu mělo být ve státu univerzální standardní službou pro občany. Díky spolupráci některých škol s firmami a neziskovými organizacemi se podle něj sice konektivita škol proti jaru zlepšila, ale nejde o systémové řešení.

"Jsme pro to, aby se hledalo udržitelné řešení. Internet není něco, k čemu by bylo třeba se dopracovávat komplikovanou cestou. Je to něco, co má být absolutním standardem pro každého občana. Má být rychlý, dostupný a spolehlivý," doplnil výkonný ředitel společnosti T-Mobile Czech Republic Juraj Bóna. Připomněl, že T-Mobile minulý týden nabídl školám pro distanční výuku zejména žáků základních škol 10.000 SIM karet s rychlým připojením bezplatně na tři měsíce. Podle něj se toto množství za dva dny rozebralo, takže společnost přidá ještě jednou stejné množství. "Není to ale udržitelný způsob do budoucna," řekl.

Upozornil, že některé školy a úřady v Česku stále mají rychlost internetu 30 megabitů za sekundu, která se v zemi nyní považuje za standard. Cílem by podle něj mělo být, aby školy měly standardně internet s rychlostí tisíc megabitů za sekundu. Sociálně slabé rodiny by pak podle Bóny mohly dostávat přístup k připojení například formou dotací.

Podle Bóny v současnosti snahy o pomoc s investicemi do celoplošného pokrytí často naráží na spolupráci s jednotlivými obcemi, které bývají zřizovateli základních škol. "Problém je velká decentralizace," řekl. S tím souhlasil i generální ředitel CISCO SYSTEMS Czech Republic Michal Stachník, podle kterého není v současnosti ani tak problém s nedostatkem peněz, jako spíš s neefektivitou investic do vzdělávání z důvodu jejich nesystematičnosti.

Podle Stachník je také stále velkým problémem to, že učitelé neumí efektivně využívat digitální technologie k výuce. "Na tom musíme pracovat souběžně s budováním internetové infrastruktury nebo vybavováním škol počítači a software. Teď můžeme udělat generační skok. Společnost je na to připravena a my tuto šanci nesmíme promarnit," řekl.

Podle viceprezidentky Svazu průmyslu a dopravy Mileny Jabůrkové proto vláda musí nastavit ve školství systémové změny, které by vedly k větší digitalizaci školství. Využít by přitom měla peněz z Národního plánu obnovy. "Je třeba politikům vysvětlovat, že není možné lít peníze jen do betonu, ale i do vzdělávání, které je důležitou investicí," uzavřela.

Školy jsou od první poloviny října zavřené a děti se učí převážně prostřednictvím internetu. Kdy přesně se obnoví prezenční výuka, bude záležet na dalším vývoji epidemie koronaviru.

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství Robert Plaga

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy