Střední odborné školy budou moct v dalších třech letech vynechat část učiva

Střední odborné školy nebudou muset v následujících třech letech se stávajícími žáky ve výuce probrat vše, co jim ukládají takzvané rámcové vzdělávací programy (RVP). Ředitelé se budou moci rozhodnout některé části učiva vypustit, aby naopak mohli posílit výuku látky důležité pro daný obor.

Umožnit by to měl dodatek ministerstva školství ke vzdělávacím programům, který má platit od 1. září. Ministerstvo tak chce podpořit dohnání potřebných znalostí a dovedností, které školy tento školní rok nestihly žáky naučit. Vyplývá to z informací, které úřad poslal ředitelům škol. Materiál má ČTK k dispozici.

Podle ministerstva je zřejmé, že naprostá většina škol musela v uplynulém školním roce kvůli výuce na dálku upravit obsah vzdělávání tak, že některá témata upřednostnila a jiná upozadila. Výuka v plném rozsahu podle školního vzdělávacího plánu podle úřadu většinou nebyla možná a ministerstvo ji ani nedoporučovalo. Nejpozději v srpnu chce proto školám poskytnout doporučení, na co by se ve vzdělávání měly zaměřit v následujícím školním roce, kdy podle ministerstva Česká školní inspekce nebude dodržování vzdělávacích plánů kontrolovat.

S účinností od 1. září chce ministerstvo vydat dodatek k rámcovým vzdělávacím plánům středního odborného vzdělávání, a to pro obory s maturitou či výučním listem i bez nich. "Nebude nutné odučit všechna povinná témata stanovená RVP. Ředitel školy může určit části vzdělávacích oblastí, které jsou zbytné (nemají vliv na profil absolventa) a získaný časový prostor využije pro posílení výuky pro jeho žáky nejpodstatnějších částí vzdělávacích oblastí,“ uvedlo ministerstvo.

Změny by se měly od září týkat studentů ve 2. až 4. ročníku, za rok na podzim třeťáků a čtvrťáků a ve školním roce 2023/2024 pak už jen čtvrťáků.

Takzvané rámcové vzdělávací programy nahradily v roce 2005 ve školách jednotné osnovy. Strategie vzdělávání do roku 2030, kterou loni na podzim schválila vláda, počítá i bez ohledu na výuku na dálku s jejich modernizací. Odborníci se většinou shodnou, že jsou plány přeplněné, nepanuje ale shoda na tom, co by se z nich mělo vypustit. Letos v únoru ministerstvo představilo změny ve výuce informatiky v základních školách, které budou pro školy na prvním stupni povinné od září 2023 a na druhém stupni o rok později. Úřad také nyní připravuje modernizaci plánu pro informatiku na gymnáziích, kde by měly být úpravy povinné od září 2025. Větší celková redukce v učebních plánech by podle dřívějších informací ministerstva měla přijít na řadu v nadcházejících dvou až třech letech.

Související

Více souvisejících

ministerstvo školství Školství

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 39 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Putinův sluha Lukašenko: Nikdy jsme si nežili tak dobře, jako nyní

Prezident Běloruska Aleksandr Lukašenko prohlásil, že jeho země nikdy nezažila lepší časy než nyní. Ve své řeči porovnal éru po rozpadu SSSR s aktuální situací. Upozornila na projev Ukrajinska pravda s odkazem na běloruskou agenturou BelTa.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy