Středoškoláci žádají přehodnocení pravidel pro výuku, napsali dopis Plagovi

Zástupci středoškoláků dnes v otevřeném dopise vyzvali ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby přehodnotil opatření proti covidu-19, která se týkají prezenční výuky po dnešním návratu závěrečných ročníků do škol. Informoval o tom předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ministerstvo školství podle mluvčí Anety Lednové o určitých komplikacích spojených s podmínkami návratu maturantů ví. Většina ředitelů středních škol ale podle úřadu dokázala problém vyřešit.

Střední školy se dnes díky zlepšení epidemické situace po několikatýdenní výuce na dálku opět otevřely pro závěrečné ročníky a praktickou výuku. V řadě škol ale budou mít maturanti prezenčně jen některé předměty a zbytek výuky na dálku. Důvodem je podmínka zachování stejného kolektivu žáků ve třídě, což se podle ředitelů dá u volitelných předmětů maturantů jen stěží dodržet.

Podle ČSU není možné, aby všichni studenti zvládli kombinovat distanční i prezenční výuku. Spolek upozornil, že někteří studenti bydlí daleko a přejezdy mezi domovem a školou by pro ně byly časově velmi náročné. Někde proto podle nich školy část předmětů z rozvrhu úplně vynechají, což jim umožnilo i ministerstvo školství.

"Jako nejvhodnější řešení bychom proto navrhovali umožnit školám pokračovat v povinné distanční výuce s možností individuálních konzultací v případě, že nejsou schopny zajistit prezenční výuku v plném rozsahu. To vše do doby, než bude možné uskutečnit prezenční výuku i s heterogenními skupinami studentů," napsali studenti v dopise Plagovi. Pokud by to možné nebylo, měl by podle ČSU ministr říct, v jakém rozsahu musí škola prezenční výuku organizovat.

Podle Lednové je zachování stejného kolektivu ve třídě nutné ke snížení počtu sociálních kontaktů, i když si je úřad vědom, že to může v praxi působit komplikace. "Podle našich informací si však s tímto problémem dokázala většina ředitelů středních škol a gymnázií poradit. Školy například mohou pro stěžejní oblasti žákům a studentům poskytovat distanční studijní oporu, skupinové on-line konzultace a semináře a podobně," řekla.

Česká středoškolská unie podle svého předsedy zastupuje 27.000 studentů ze 150 škol. Podle statistik ministerstva školství je v ČR zhruba 424.000 žáků středních škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nová podoba maturit: Slohy nebudou, testy se prodlouží, praktické zkoušky…

28.01.2021 11:51 U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni kvůli epidemii covidu-19 zruší písemné práce z…

Plaga asi dnes oznámí letošní podobu maturit a závěrečných zkoušek

28.01.2021 09:02 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zřejmě dnes dopoledne oznámí své rozhodnutí o podobě…

Školy se od února neotevřou pro více žáků, ani malotřídky

27.01.2021 20:20 Vzhledem k epidemiologické situaci se v provozu škol od 1. února nic nemění, informoval ministr…

Ve školách zřejmě budou moci učit i odborníci, kteří nejsou pedagogy

27.01.2021 10:10 Na středních školách a na druhém stupni základních škol by mohli učit i odborníci bez pedagogického…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama