Technika pro výuku on-line je lepší. Kamery jsou ale stále problém

Při výuce na dálku se za poslední rok zlepšilo počítačové vybavení škol i žáků a ujasnilo se využívání platforem pro vzdělávání přes internet. Digitální dovednosti učitelů dál vzrostly.

Vyplývá to ze zjištění, která dnes novinářům představili zástupci České školní inspekce. Za problematický označili vysoký počet hodin s vypnutými kamerami. Například na gymnáziích nemá podle inspekce zapnutou kameru ani učitel ve 40 procentech on-line hodin.

Na výuku on-line přešly podle inspekce po svém uzavření kvůli epidemii covidu-19 na podzim téměř všechny školy. Výuka na dálku je od září povinná, nemusí se ale konat prostřednictvím internetu. Kolem dvou procent škol podle inspektorů začalo s hodinami on-line třeba až od ledna nebo od února. Zpravidla za tím stálo nekvalitní vedení, které čekalo, že se epidemická situace zlepší a organizace výuky přes internet nebude nutná, uvedl ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

Vybavení počítači se proti loňskému dubnu, kdy inspektoři dělali svůj první průzkum k výuce na dálku, zlepšilo zejména v základních školách. Loni na jaře v nich mělo školní techniku pro zajištění výuky z domova 58 procent učitelů, nyní tři čtvrtiny. Podíl škol, kde počítače nejsou dostupné většině pedagogů, je nižší než jedno procento, přičemž mezi nimi převládají střední školy. Základní školy dostaly od ministerstva školství na podzim na dovybavení 1,3 miliardy korun navíc, do středních škol na to peníze nešly. Školní techniku mohou doma používat tři pětiny středoškolských pedagogů.

Zhruba 30 procent ředitelů hodnotí podle inspektorů posun rozvoje digitálních dovedností u učitelů jako velmi výrazné zlepšení a 60 procent jako výraznější posun k lepšímu. Za alarmující ale kontrola označila nízký počet hodin, kdy mají učitel a žáci zapnuté kamery a vidí na sebe nebo kdy učitel podporuje spolupráci žáků ve skupinách. Nejméně často využívají kameru při výuce žáci gymnázií, kde mají ve dvou pětinách hodin vypnutou kameru i vyučující. Podle inspektorů to svědčí o zanedbávání sociálního a psychického rozvoje dětí, což může přinášet problémy do budoucna.

Jednoznačně pozitivně naproti tomu zhodnotila inspekce posun v používání různých platforem a aplikací. Jednotnou platformu pro výuku on-line používalo na začátku letoška kolem 90 procent škol, zatímco loni na jaře asi 50 procent škol.

Aktuální zjištění inspekce vychází z jejích různých aktivit v základních a středních školách od září do konce února.

Související

Ilustrační fotografie.

Slovensko rozdá některým školákům poukázky na nákup výpočetní techniky

Slovensko rozdá vybrané skupině žáků základních a středních škol příspěvek 350 eur (8250 korun) na nákup notebooku nebo tabletu s klávesnicí. Na tiskové konferenci to dnes řekla vicepremiérka Veronika Remišová, která projekt označila za krok ke zlepšení digitálních zručností mladých Slováků. Nárok na poukázku bude mít 152.000 žáků, tedy zhruba pětina jejich celkového počtu. Program bude země financovat z evropských fondů.

Více souvisejících

počítače Školství

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 35 minutami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 39 minutami

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy