Testování ve školách by mohlo fungovat jako v Rakousku

Ústřední krizový štáb předloží do pondělí vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Inspiruje se modelem, který funguje v Rakousku. Používat by se tak ve školách měly neinvazivní antigenní testy, které ukážou výsledek na místě. Po dnešním jednání Ústředního krizového štábu to řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Pokud by Sněmovna ve čtvrtek neprodloužila nouzový stav, nákup testů i návrat dětí do škol by se tím podle Hamáčka mohl zkomplikovat.

Testy na přítomnost koronaviru
doporučujeme

Podle ministerstva školství, které testování školáků v pondělí navrhlo vládě, by se do škol od 1. března mohly jako první vrátit závěrečné ročníky středních školy. Šlo by o 98.000 žáků a 30.000 zaměstnanců škol. Ministerstvo předpokládalo, že by se pro ně používaly takzvané PCR testy, které se zpracovávají v laboratořích. Toto testování by podle jeho odhadu vyšlo na 80 až 180 milionů korun týdně. Využití antigenních testů by mělo být levnější, musí je ale ještě povolit ministerstvo zdravotnictví. Antigenní testy jsou méně přesné než testy PCR.

"Platí, že návrat dětí do škol je prioritou, Česko je zemí, která má v Evropě nejdéle děti doma a naším cílem je návrat zrealizovat, nicméně návrat musí probíhat bezpečně a musí probíhat za použití testů," řekl Hamáček. "Pokusíme se co nejvíce inspirovat rakouským modelem," dodal. Ústřední krizový štáb je podle něj v kontaktu s rakouskými partnery.

Ve spolkové zemi Dolní Rakousy a ve Vídni se školáci vrátili do tříd v pondělí, ve zbytku země nastoupí začátkem příštího týdne. Podle rakouského ministerstva školství děti na prvním stupni chodí do školy. Žáci druhého stupně i středoškoláci se dělí do dvou skupin. První skupina dochází v pondělí a v úterý, druhá ve středu a ve čtvrtek. V pátek je jen dálková výuka. Školáci na prvním stupni se testují dvakrát týdně na začátku vyučování a skupiny se otestují vždy v den svého nástupu do školy. Kdo test nepodstoupí, učí se na dálku.

Školáci mají na lavici obálku s testem. V ní je tyčinka pro výtěr z nosu, a to u kraje nosní dírky. Po nakapání přiloženého roztoku na tyčinku je do čtvrt hodiny výsledek. Podobné testy používají i starší žáci, na výsledek ale čekají asi půl hodiny. Rakouské ministerstvo připravilo video návody.

Stejně jako v Rakousku by se v Česku podle Hamáčka měly používat antigenní testy LEPU. Uvažuje se podle něj o možnosti, že by se ČR připojila k rakouským objednávkám. Největší problém bude zajistit v krátké době potřebné množství testů, řekl. Podle ministerstva školství by výrobce byl schopen dodat je do jednoho měsíce od objednání, což by znamenalo, že by se nástup žáků 1. března nestihl.

Antigenní testy by se podle návrhu ministerstva měly používat ve školách dvakrát týdně. Po maturantech a žáků devátých tříd by se do škol podle Hamáčka měly vrátit i další ročníky škol.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Asociace děkanů LF ani Masarykova univerzita nesouhlasí s pracovní…

05.03.2021 20:22 Děkani lékařských fakult (LF) nesouhlasí s nařízením pracovní povinnosti studentů v nemocnicích.…

Pracující maturanti zřejmě nebudou muset skládat maturitní testy

05.03.2021 18:50 Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii covidu-19 asi letos nebudou muset skládat maturitní…

Pracující studenti možná nebudou muset skládat maturitní testy

05.03.2021 17:00 Maturanti zapojení do práce kvůli epidemii koronaviru asi letos nebudou muset skládat maturitní…

Zástupci vysokoškolských studentů nesouhlasí s návrhem na pracovní…

05.03.2021 11:47 Studentská komora Rady vysokých škol (SK RVŠ) nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama