Testování žáků v Praze může stát až 60 milionů měsíčně

Náklady na testování žáků posledních ročníků středních škol na covid-19 při návratu do tříd vyjdou v Praze předběžně na deset až 15 milionů korun týdně. Potřeba bude navíc vyškolit zhruba 800 pracovníků. Vedení Prahy si stěžuje, že s ním vláda o podrobnostech návratu žáků do škol dostatečně nekomunikuje. Novinářům to po dnešním jednání městské rady řekli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a radní Vít Šimral (Piráti). Závěrečné ročníky SŠ by se mohly podle ministerstva školství vrátit do lavic 1. března. Pravidelně testováni mají být žáci i zaměstnanci škol.

Návrh ministerstva školství předpokládá, že by si každý dělal odběr sám ve školou vyhrazené místnosti. Každých sedm až 14 dnů by se používaly takzvané neinvazivní PCR testy, tedy například ze slin. Zdravotník by ve škole nemusel být, ale u testování by měli asistovat čtyři dospělí. Dva u registrace, jeden jako dohled nad prováděním testu a jeden pro uložení vzorků. Materiálem pro odběry by školy zásobovala laboratoř. Výsledky všech testů by měla dodat do ranních hodin následujícího dne. V případě pozitivního testu žáka by celá třída přešla na výuku na dálku a studenti by se mohli do lavic vrátit po dvou negativních testech s rozestupem sedmi dnů.

"My jsme k tomu návrhu, který je přednesen na vládě, nedostali doposud žádné oficiální informace. Museli jsme si je získat sami, převážně ze sněmovních zdrojů, kde jsou ale už zaneseny některé role krajské samosprávy," řekl Šimral.

Vedení města spočítalo, že na území Prahy by po otevření posledních tříd středních škol a tříd s praktickou výukou bylo třeba vyhradit zhruba 150 míst ve školních budovách, kde se budou odebírat vzorky, a vyškolit asi 800 lidí.

Při testování posledních ročníků středoškoláků jednou týdně by se podle ministerstva mělo v každém kraji testovat v průměru 30 škol denně. Zvážit by se podle ministerstva mohlo i to, že by se testování ve školách vyzkoušelo nejdřív pilotně třeba v polovině krajů. První fáze testování by mohla vyjít na 80 až 180 milionů korun týdně. Otázkou finančních zdrojů se ale víc materiál nezabývá.

Náklady v Praze se podle Šimrala mají pohybovat mezi deseti až 15 miliony korun týdně. K částce došlo město tak, že testování by se dotklo 10.000 až 15.000 osob při ceně jednoho testu v hodnotě 800 až 1000 korun. Primátor upozornil, že pražský rozpočet je momentálně velmi napjatý.

"Chceme školy otevřít co nejdříve, ale musí probíhat podle jasného plánu daného testovací a očkovací strategií, kterou musí vyřešit vláda, aby se nám potom nestalo, že školy po nějakém čase budeme muset zase zavírat," řekl Šimral. Strategie návratu do škol nebyla podle Hřiba se Šimralem projednána ani ve školské radě Asociace krajů ČR.

V další fázi by se podle ministerstva mohlo testování rozšířit i na středoškoláky v oborech s praktickou výukou. Pro základní školy by se podle úřadu měly zvážit neinvazivní antigenní testy, které ale ještě musí posoudit Státní zdravotní ústav.

Nyní jsou otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy. Ostatní mají kvůli epidemii povinnou výuku na dálku.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) studenti

Aktuálně se děje

včera

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

včera

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

včera

včera

včera

včera

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

včera

včera

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy