Testy žáků by měly být zdarma a neinvazivní, žádá Plaga

Plošné testování žáků na nemoc covid-19, které by umožnilo jejich návrat do škol, by mělo být podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) neinvazivní a hrazené z veřejného rozpočtu. V diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové uvedl, že také nesmí dále zatěžovat učitele. Na možnosti testování studentů novými sadami testů, které nepotřebují proškolený zdravotnický personál, nyní podle něj intenzivně pracuje ministerstvo zdravotnictví.

Robert Plaga
doporučujeme

Plaga již dříve uvedl, že plošné testování by mohlo na školách začít v řádu týdnů. "Je to o tom, že testy, které se teď objevují, by umožnily samoodběr studentů," prohlásil dnes ministr. Dovolovaly by odběr slin místo výtěru nosu. Podle předsedy hnutí STAN Víta Rakušana není v současné době možné ještě více zatěžovat učitele. Politici se ale zároveň shodli, že by testy měly být stejně spolehlivé jako PCR testy.

Ministerstvo školství by podle Plagy mělo mít v řádu týdnů výsledky studie, která se zabývá přenosem nemoci covid-19 na školách. Zahraniční studie si podle ministra často vzájemně odporují. Dodal, že jsou na školách v současné době nastavena proti šíření koronaviru striktní opatření.

Ministr zopakoval, že hlavní slovo v rozhodování o tom, kdy se žáci a studenti do škol vrátí, bude mít ministerstvo zdravotnictví. Se současným ministrem Janem Blatným (za ANO) se Plagovy podle jeho vyjádření zatím komunikuje lépe než s jeho předchůdci.

Do škol může nyní chodit zhruba 216.000 žáků prvních a druhých tříd, 27.000 žáků speciálních škol a 365.000 dětí ve školkách. Návrat dalších ročníků do škol by měl přijít tehdy, až budou podmínky k jeho trvalému udržení, řekl tento týden ministr Plaga ve Sněmovně. Kdy by se mohly do lavic vrátit alespoň žáci a studenti posledních ročníků, kteří podle expertů potřebují prezenční výuku nejnaléhavěji, zatím stále není jasné.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie se šíří i ve školách, dočasné uzavření je namístě, říká šéf odborů

25.02.2021 14:19 Školské odbory jsou s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci pro dočasné uzavření dosud…

Školy se na začátku března neotevřou, opatření se naopak zpřísní

24.02.2021 22:00 Aktualizováno Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné.…

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

24.02.2021 14:35 Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc…

Stěžovatelky zažalovaly školu a sportovní klub kvůli distanční výuce

24.02.2021 12:50 Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se bude zabývat kasační stížností ženy a její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama