Učení na dálku má být povinné. Odborníci zákon kritizují: Vzroste nerovnost mezi žáky

Návrh na uzákonění povinného distančního vzdělávání, který má dnes projednat vláda, může vést podle České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) k prohlubování nerovností ve společnosti. Do novely by se podle spolku měla doplnit ustanovení, která by zajistila podporu pro znevýhodněné žáky.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

Podle ČOSIV je uzákonění povinnosti účastnit se vzdělávání na dálku odůvodněné, ale v návrhu chybí úprava toho, jak by se na dálku měly podporovat například handicapované děti nebo děti z chudých či méně vzdělaných rodin. "Aby všechny děti mohly plnit povinnou školní docházku i v době distančního vzdělávání, musí k tomu mít ze strany systému zajištěny adekvátní podmínky," stojí ve stanovisku.

ČOSIV proto navrhuje doplnit novelu školského zákona o tři ustanovení, která by zajistila dětem potřebné technické vybavení, poskytování speciálních podpůrných opatření a poradenské služby i při distančním vzdělávání. "Pokud uvedená ustanovení nebudou do připravované novely školského zákona zapracována hrozí další prohlubování nerovností, které jsou v České republice ožehavým problémem," uvedla ČOSIV. Připomněla zároveň, že snižování nerovností má být jedním z hlavních cílů Strategie vzdělávací politiky do roku 2030, kterou nyní ministerstvo připravuje.

Kvůli uzavření škol v důsledku pandemie koronaviru se děti velkou část druhého pololetí uplynulého školního roku učily z domova. Účast na výuce byla dobrovolná. Podle průzkumu České školní inspekce se výuky na dálku v první polovině dubna neúčastnilo asi 10.000 dětí. Základní školy měly zhruba 953.000 žáků a střední školy 424.000.

Žáci, kteří jsou znevýhodněni kvůli svému postižení nebo socioekonomickému postavení své rodiny, či děti mimořádně nadané mají podle zákona nárok na speciální vzdělávací podporu. V době uzavření škol na jaře byla tato podpora většinou na rodinách. Problém byl i s fungováním školských poraden, které měly v době nouzového stavu omezený režim.

Ministr školství Robert Plaga (ANO) v červenci deklaroval, že školy se v září otevřou v běžném režimu, jen s přísnějšími hygienickými opatřeními. V případě výskytu nákazy by se podle něj neměly uzavírat celé školy, ale spíš jen jednotlivé třídy. Na vybavení pro případné vzdělávání na dálku chce ministr školám poslat v říjnu peníze podle počtu učitelů, 20.000 korun na jednoho. Z potřebné částky 1,28 miliardy korun už 300 milionů schválila Sněmovna, o dalších 985 milionů chce dnes Plaga pořádat vládu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama