Univerzita Karlova spolupracuje s Kellnerovým Home Creditem? V Česku to pořádně vře

Univerzita Karlova uzavřela dohodu, ve které se zavázala ke tříleté spolupráci s firmou Home Credit. Škola by díky tomu měla získat celkem 1,5 milionu korun, tedy asi 500 tisíc ročně. Mnohým se ale krok školy vůbec nelíbí.

Univerzita Karlova a Home Credit uzavřely dohodu o spolupráci
doporučujeme

Smlouvou dne 30. září uzavřel rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a zástupce firmy Home Credit Jiří Šmejc. Firma se zavázala, že v příštích třech letech dá univerzitě celkem jeden a půl milionu korun.

Investiční skupina PFF, kterou vlastní Petr Kellner a pod kterou Home Credit spadá, o tom informovala na twitteru s tím, že bude podporovat zejména Matematicko-fyzikální fakultu a Fakultu sociálních věd.

Kritici dohody ovšem poukazují na fakt, že Home Credit je problematický kvůli svým aktivitám v Číně. Ozvaly se i nesouhlasné hlasy přímo z okolí Karlovy univerzity.

Kritická je například Olga Lomová, ředitelka Ústavu Dálného východu. „Univerzita si musí dávat pozor, aby nebyla spojovaná s podniky, které nemají transparentní pozadí a jednoznačně pozitivní pověst,“ řekla pro irozhlas.cz.

Jedním z hlavních problémů je podle ní to, že UK se podpisem smlouvy zavázala, že se zdrží všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst Home Creditu. „Je to v příkrém rozporu s akademickými svobodami,“ uvedla.

Ozval se i právník a sociolog Jiří Přibáň. Ten se dokonce se kvůli partnerství Univerzity Karlovy a společnosti Home Credit vzdal členství v Čestné radě absolventů. Oznámil to v dopise, který zaslal rektoru Zimovi a který zveřejnil na sociálních sítích.

„Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím (s Home Credit) univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální. V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám,“ uvedl Přibáň.

Výhrady mají i experti, kteří pravidelně popisují Kellnerovo podnikání v Číně. Jako morální selhání vedení univerzity pak smlouvu označil také Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Na internetu se dokonce objevila petice nazvaná „Petice proti spolupráci Univerzity Karlovy s firmou Home Credit/PPF“. Jejím autorem je absolvent UK Jiří Bulan, který na twitteru uvedl: „Jako absolvent UK naprosto odmítám, aby univerzity založená 1348 spolupracovala s firmou Home Credit a studenti se tak učili pomáhat zbohatnout na finančně méně gramotných.“

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga reaguje na Prymulu. Je připraven se bavit o úpravě školního roku

22.09.2020 18:44 Aktualizováno Ministr školství Robert Plaga vyzval nového ministra zdravotnictví Romana Prymulu (oba za ANO) k…

Hygienici zakázali prezenční výuku na univerzitách v Brně

22.09.2020 18:13 Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje od středy 23. září zakázala prezenční výuku na…

Zástupci škol: Rozhodnutí kvůli covidu má být centrální

22.09.2020 16:29 Aktualizováno O zavření škol kvůli epidemii by podle zástupců školských asociací bylo lepší rozhodovat spíš…

Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají…

22.09.2020 13:13 Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama