Univerzita Karlova spolupracuje s Kellnerovým Home Creditem? V Česku to pořádně vře

Univerzita Karlova uzavřela dohodu, ve které se zavázala ke tříleté spolupráci s firmou Home Credit. Škola by díky tomu měla získat celkem 1,5 milionu korun, tedy asi 500 tisíc ročně. Mnohým se ale krok školy vůbec nelíbí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Univerzita Karlova a Home Credit uzavřely dohodu o spolupráci
doporučujeme

Smlouvou dne 30. září uzavřel rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima a zástupce firmy Home Credit Jiří Šmejc. Firma se zavázala, že v příštích třech letech dá univerzitě celkem jeden a půl milionu korun.

Investiční skupina PFF, kterou vlastní Petr Kellner a pod kterou Home Credit spadá, o tom informovala na twitteru s tím, že bude podporovat zejména Matematicko-fyzikální fakultu a Fakultu sociálních věd.

Kritici dohody ovšem poukazují na fakt, že Home Credit je problematický kvůli svým aktivitám v Číně. Ozvaly se i nesouhlasné hlasy přímo z okolí Karlovy univerzity.

Kritická je například Olga Lomová, ředitelka Ústavu Dálného východu. „Univerzita si musí dávat pozor, aby nebyla spojovaná s podniky, které nemají transparentní pozadí a jednoznačně pozitivní pověst,“ řekla pro irozhlas.cz.

Jedním z hlavních problémů je podle ní to, že UK se podpisem smlouvy zavázala, že se zdrží všeho, co by mohlo poškodit dobré jméno a pověst Home Creditu. „Je to v příkrém rozporu s akademickými svobodami,“ uvedla.

Ozval se i právník a sociolog Jiří Přibáň. Ten se dokonce se kvůli partnerství Univerzity Karlovy a společnosti Home Credit vzdal členství v Čestné radě absolventů. Oznámil to v dopise, který zaslal rektoru Zimovi a který zveřejnil na sociálních sítích.

„Nevím, jaký finanční kredit tímto partnerstvím (s Home Credit) univerzita získává, ale vím, že takovým spojením ztrácí kredit morální. V dané situaci nemohu nadále působit jako člen Čestné rady absolventů, a proto se členství vzdávám,“ uvedl Přibáň.

Výhrady mají i experti, kteří pravidelně popisují Kellnerovo podnikání v Číně. Jako morální selhání vedení univerzity pak smlouvu označil také Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni.

Na internetu se dokonce objevila petice nazvaná „Petice proti spolupráci Univerzity Karlovy s firmou Home Credit/PPF“. Jejím autorem je absolvent UK Jiří Bulan, který na twitteru uvedl: „Jako absolvent UK naprosto odmítám, aby univerzity založená 1348 spolupracovala s firmou Home Credit a studenti se tak učili pomáhat zbohatnout na finančně méně gramotných.“

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda má nový problém. Bouří se ředitelky školek, Babiš dostal kritický…

10.10.2019 17:18 Aktualizováno Na 500 ředitelek mateřských škol si stěžuje otevřeným dopisem premiérovi Andreji Babišovi (ANO) na…

V Číně má být popraven profesor. Čeští rektoři protestují, obrátili se na…

09.10.2019 15:05 Česká konference rektorů dnes požádala čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, aby zabránil popravě…

I v Turecku jsou na tom učitelé líp! U Jílkové se všichni hádali kvůli…

05.10.2019 01:57 Aktualizováno Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli nedostatečnému zvyšování platů. Ve školách…

Maturita z matematiky povinná nebude? Plaga navrhne vládě zrušení plánu

01.10.2019 15:48 Ministr školství Robert Plaga (ANO) navrhne vládě zrušení plánovaného zavedení povinné maturity z…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama