Univerzity chtějí učit prezenčně, jen v případě nutnosti online

Brněnské vysoké školy zatím počítají s normální prezenční výukou v podzimním semestru, připravují se však i na možnost částečného nebo plného přechodu na online provoz. V organizaci výuky, ale také v hygienickém zabezpečení menz nebo kolejí, využijí univerzity zkušenosti z jarní vlny koronavirové nákazy. ČTK to řekli mluvčí škol.

Masarykova univerzita, ilustrační foto
doporučujeme

Mendelova univerzita v březnu jako první vysoká škola v Česku plně přešla na distanční výuku. Momentálně je připravená na obě varianty. "Jak bude vypadat nadcházející semestr, se rozhodneme na základě aktuální situace v září. Na stole je také varianta částečné online výuky v předmětech, kde se na přednáškách setkává velký počet studentů," uvedla na dotaz ČTK rektorka Danuše Nerudová.

Cílem je podle Nerudové minimalizovat riziko nákazy studentů a pedagogických pracovníků a vyvarovat se situace, kdy bude celý akademický sbor v karanténě. "V souvislosti s tím jsem už několikrát veřejně apelovala na přehodnocení délky karantény při minimalizaci epidemiologických rizik. V opačném případě může situace vyústit v nedostatek práce schopných akademiků v zimním semestru," uvedla Nerudová.

Na Masarykově univerzitě většinou semestr začíná v září, letos je start odložený na 5. října. "Aktuálně se počítá s prezenční výukou, současně ale pracujeme i s variantou, že se epidemiologická situace může vyžádat přechod na oline výuku," uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová. Případná omezení nemusí být plošná, mohou se dotknout jen konkrétních fakult, budov nebo pracovišť.

Na Vysokém učení technickém chtějí začít 21. září, a to v klasickém formátu prezenční výuky. "Naše studijní oddělení momentálně připravuje hygienická doporučení pro fakulty a součásti, jako je například zachování rozestupů, pokud to charakter výuky umožňuje, případně zachování homogenních studijních skupin, pokud je to možné," popsala mluvčí brněnské techniky Radana Koudelová.

V Jihomoravském kraji za posledních sedm dní přibylo 126 případů prokázané nákazy novým typem koronaviru. Je mezi nimi mnoho mladých lidí, nejvíce ve věkové skupině 25 až 34 let. Krajští hygienici konkrétně zmiňují mladé pracovníky nadnárodních společností a vysokých škol v Brně, často cizince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze budou moci ZŠ a MŠ navštěvovat děti rodičů z justice či kurýrů

28.02.2021 19:47 V hlavním městě budou moci do školky a prvních dvou stupňů základní školy chodit kromě dětí členů…

Do Česka dorazil první milion testů určených pro žáky

27.02.2021 15:56 Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování…

Plaga chce co nejrychlejší návrat žáků do škol

27.02.2021 13:33 Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a…

Uzavření pro školy není problém, tvrdí asociace. Rodiče na tom budou hůře

27.02.2021 11:24 Uzavření prvních a druhých tříd v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 by pro samotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama