V Česku odstartovaly zkušební testy žáků na koronavirus

Na 2. základní škole v Sedlčanech na Příbramsku dnes začalo zkušební testování žáků na koronavirus. Z 67 školáků, kteří se do něj zapojili, mělo sedm pozitivní výsledek. Měli by nyní podstoupit klasické PCR testy. Neinvazivní antigenní testy ze slin zajistila ze své iniciativy sedlčanská zubní lékařka Laura Roden, řekl ČTK ředitel školy Jaroslav Nádvorník.

Testy na přítomnost koronaviru
doporučujeme

Lékařka rodiče upozornila na možnost falešné pozitivity. V takovém případě by se pozitivně testovaní žáci brzy vrátili do školy, jinak je čeká karanténa. Projektu se účastnili prvňáci a druháci ze čtyř tříd, souhlas dali rodiče 85 procent žáků. Někteří ale dnes do školy nedorazili, jiní rodiče naopak změnili názor a testování dětí dodatečně umožnili.

Další testování je plánováno ve čtvrtek, ve středu mají testy podstoupit také žáci na základní škole v nedalekých Petrovicích. "Je to iniciativa paní doktorky a já jsem jí byl jenom velmi rád k ruce s organizačními záležitostmi," uvedl Nádvorník. Tento týden zajistila testy Roden. Příští týden má testování v Sedlčanech pokračovat, testy ze slin by mělo zaplatit město. Kdo je bude případně hradit dál, je podle Nádvorníka otázkou.

Nádvorník s lékařkou Roden informovali o zamýšleném testování ministra školství Roberta Plagu (za ANO), následně se jim ozval Úřad vlády. Ve čtvrtek se měl na testování do Sedlčan přijet podívat premiér Andrej Babiš (ANO), nakonec se ale omluvil.

Vedení školy v neděli uspořádalo videokonferenci s rodiči, kde je informovalo o způsobu testování. "Paní doktorka ukazovala veškeré trychtýřky a zkumavky, kam děti budou plivat. Jsou to antigenní slinné testy," řekl Nádvorník.

Dnešní školní den v Sedlčanech začal běžnou výukou a od 9:30 začalo testování. Výsledky lze zjistit do 15 minut. S vyhodnocením se však čekalo, až budou odebrány vzorky všem testovaným školákům.

Ve středu počítají s podobným testováním i na základní škole v Petrovicích, podle ředitelky Hany Vošahlíkové si ho ale řada rodičů nepřeje. Z 13 prvňáků se jich určitě zapojí sedm, v případě deseti druháků má škola zatím souhlas od rodičů dvou dětí a na odpověď tří ještě čeká. "Docela jsem z toho zklamaná," dodala ředitelka. Podle starosty Petra Štěpánka (STAN) i v tomto případě testy zajistila Roden, další by pak měla hradit zřejmě obec. "Pokud by to nezaplatila pojišťovna nebo ministerstvo, tak to dáme z obecního," řekl Štěpánek ČTK.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Premiér Babiš nemá rozhodovat o maturitách, tvrdí zástupci škol

04.03.2021 12:14 O případných úpravách v maturitách by podle školských asociací a spolků neměl rozhodovat předseda…

Zástupci škol nesouhlasí s návrhem Babiše na úřední maturity

03.03.2021 21:04 Zástupci středních škol nesouhlasí se záměrem premiéra Andreje Babiše (ANO) prosadit pro letošní…

Babiš odpískal maturitní zkoušky. Navrhne, aby se žákům počítal průměr za…

03.03.2021 17:24 Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pro letošní maturanty takzvanou úřední maturitu. Nemuseli by tak…

V Praze se pro děti pracovníků IZS otevře až 70 škol

01.03.2021 15:39 Pražský magistrát určil téměř 70 škol na území metropole, kde se postarají o děti od dvou do deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama