Kvůli covidu některé školy nezahájí školní rok ve třídách

Česká republika v posledních dnech zaznamenala rapidní růst nových případů covid-19. V sobotu bylo hlášeno 319 případů a toto číslo je zatím nejvyšší, které bylo v Česku od začátku celosvětové pandemie hlášeno. Zhoršující se situace s koronavirem už začala komplikovat nový školní rok. Dvě základní školy ve Zlínském kraji oznámili distanční výuku.

Ilustrační foto

Základní školy v Uherském Brodě a v Nivnici hlásí na svých webových stránkách, že nebude zahájena 1. září výuka. Děti zůstanou doma do odvolání a budou se učit na dálku.

Ředitelka Základní školy v Uherském Brodě uvedla na školních webových stránkách, že zaměstnanci přišli do kontaktu s osobou, která byla pozitivně testována na covid-19. „Všem osobám z tohoto rizikového kontaktu byla nařízena 14denní karanténa a budou testováni,“ píše Dagmar Bistrá. Škola je uzavřena do odvolání a podle slov ředitelky začne pravděpodobně online distanční výuka od 7. září.

Podobné sdělení se objevilo i na webových stránkách základní školy v Nivnici. „Na základě oznámení Krajské hygienické stanice Zlín je s okamžitou platností přerušen provoz základní školy, a to z důvodu rizikového kontaktu zaměstnanců školy s osobou pozitivně testovanou na covid.“ Děti budou doma až do odvolání.

Český rozhlas informoval o karanténě 23 lidí ze základní školy ve Zlíně. Tamní zaměstnanec byl pozitivně testovaný na covid-19. Byly provedeny testy a prozatím je jedna skupina testovaných negativní. Není jasné, jestli bude školní rok zahájen i zde.

Školu v případě výskytu onemocnění zpravidla kontaktuje příslušná Krajská hygienická stanice. Ta provádí epidemiologické šetření a sdělí škole další pokyny, popřípadě rozhodne o protiepidemických opatřeních. S vysokým počtem nárustu pozitivních případů za minulý týden je pravděpodobné, že více škol bude hlásit pozastavení provozu a dětem bude poskytována výuka na dálku stejně jako na začátku března letošního roku.

1. září se kvůli koronaviru neotevře do deseti škol

Na začátku školního roku se kvůli karanténním opatřením proti koronaviru neotevře "do deseti škol". V pořadu Partie televize Prima to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Místopředseda opoziční ODS a expert strany na školství Martin Baxa kritizuje nejasnosti kolem používání roušek ve školách.

Podle plánu má začít nový školní rok v úterý ve školách. Výuku mají provázet přísná hygienická pravidla. Případná opatření proti koronaviru se budou řídit takzvaným semaforem pro oblasti s různým rizikem nákazy. Školy by se už neměly zavírat plošně.

Praha se dostala podle epidemiologů na semaforu do oranžové barvy, při níž by se měly roušky nosit. Hygienici to ale zatím nenařídili. Podle Plagy je hlavní město "v přechodové fázi mezi zelenou a oranžovou" a situace ještě není taková, aby se roušky plošně zavedly.

Baxa nejasnosti kritizuje. Uvedl, že v polovině srpna ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejdřív vyhlásil povinnost nosit roušky, po pár dnech ji po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) zase zrušil. Epidemiologové v pátek oznámili, že se Praha dostala na semaforu do oranžové barvy, opatření to ale neprovázejí, zmínil Baxa. "Zbývají desítky hodin do otevření škol a páni ředitelé a paní ředitelky nevědí," řekl místopředseda ODS. Podle něj je v nejistotě vedení škol, žáci i jejich rodiče.

Plaga přiznává, že oznámení o nošení roušek nebyla srozumitelná. Označil je za "drobný zmatek, možná větší zmatek". Dodal, že manuál pro školy ale stanovuje jasné mantinely, jak mají nákaze předcházet. O opatřeních podle situace rozhodují v regionech krajské hygienické stanice. Ministr řekl, že doufá, že budou postupovat předvídatelně.

Podle šéfa Asociace ředitelů základních škol Michala Černého vedení pražských škol od hygieniků zatím nedostala žádné informace k tomu, zda a jak by se měly ve školních prostorách používat roušky. Asociace žádá o jasné pokyny, a to v pondělí. Černý podotkl, že ne všichni mají čas sledovat "kdejakou tiskovou konferenci".

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama