Vánoční prázdniny možná budou delší, rozhodne se 14. prosince. Zástupci škol jsou spíš proti

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zváží, zda kvůli epidemii covidu-19 neprodlouží vánoční prázdniny. Místo původně plánovaného 22. prosince by mohli jít žáci naposledy do škol v pátek 18. prosince, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Rozhodnout by měla vláda na pondělním jednání.

Jan Blatný a Robert Plaga

Vánoční prázdniny mají podle původní organizace školního roku zveřejněné na webu ministerstva školství začít ve středu 23. prosince a skončit v neděli 3. ledna. Žáci se měli do lavic vrátit 4. ledna. Podle Blatného ale existuje návrh, že by v pondělí 21. prosince a úterý 22. prosince nakonec školy zůstaly zavřené.

"Ministr školství zváží, jestli ty prázdniny neprodlouží, aby poslední den docházky byl pátek 18. prosince. Nechci to rozhodnutí předjímat, on to musí prokomunikovat s vedením škol a se svým resortem," řekl Blatný. Rozhodnutí podle něj padne na pondělním zasedání vlády.

Provoz škol omezila podzimní druhá vlna koronavirové epidemie. Žáci prvních a druhých tříd základních škol se zhruba po měsíční pauze vrátili do lavic 18. listopadu. Deváťáky, zbytek prvního stupně základních škol a část studentů z víceletých gymnázií pak čekal návrat do školy 30. listopadu.

Toto pondělí začala střídavá prezenční a distanční výuka na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách. Ve školách je vždy polovina tříd a druhá polovina se učí z domova, po týdnu se vymění. Výjimkou jsou poslední ročníky, které mohou chodit do školy normálně. Všichni žáci se také mohou účastnit praktické výuky.

Zástupci škol jsou spíš proti prodloužení vánočních prázdnin

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová doufají, že vláda nechá školy fungovat v současném režimu aspoň do konce příštího týdne, i kdyby v pondělí rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření do čtvrtého stupně systému PES. 

"Určitě většinově jsou ředitelé pro to, aby se ty dva dny výuky nerušily," řekl ČTK předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Vyplynulo to podle něj z ankety, kterou udělal mezi členy rady asociace. "Z pedagogického hlediska my si myslíme, že už jsme přišli o spoustu dní," řekl. Kdyby se dva dny výuky před Vánoci ve školách zrušily, tak se podle něj bude muset vše přesunout na příští týden, nebo dohánět jindy. Dodal, že pokud by vláda o prodloužení prázdnin rozhodla, mělo by to být v dostatečném předstihu. Podobně se vyjádřila i Schejbalová.

"Já si myslím, že by se to vše mělo říkat víc dopředu," uvedla. Současnou situaci označila za zmatek. Úvaha vládních představitelů o prodloužení prázdnin ji rozčilila. V pražském Gymnáziu Nad Štolou, které vede, podle ní pedagogický sbor už na 21. a 22. prosince naplánoval třídnické hodiny. "Myslíme si, že děti si potřebují s učiteli i mezi sebou popovídat," řekla. "Dlouho se všichni neviděli a teď jsou ve škole ob týden," připomněla.

Naopak Zajíček by za současné situace považoval prodloužení vánočních prázdnin za "docela rozumné řešení". "Pokud by to byla cena za to, že zůstane školství ve třetím stupni, tak dva dny rádi obětujeme," řekl.

Některé školy už svým žákům vánoční prázdniny prodloužily. Například pražská základní škola Na Slovance na pondělí 21. a úterý 22. prosince vyhlásila ředitelské volno kvůli výměně hydrantů.

V osmi okresech se budou žáci testovat na covid. Praha chce plošně…

25.10.2021 15:31 Neočkovaní žáci v osmi okresech s nejhorší epidemickou situací v zemi se budou 1. a 8. listopadu…

Odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení vlády bylo…

23.10.2021 18:20 Školské odbory požadují, aby jednou z priorit programového prohlášení nově vznikající vlády koalic…

Zástupci škol nemají problém s respirátory pro neočkované učitele ani s…

21.10.2021 19:31 Zástupci školských asociací nemají výhrady proti tomu, aby neočkovaní učitelé nosili ve výuce…

Do některých škol se vrátí testování. Neočkovaní učitelé musí povinně…

21.10.2021 18:00 Aktualizováno Neočkovaní učitelé budou muset ve výuce nosit respirátory. Pro žáky tato povinnost platit nebude. V…

Zástupci škol jsou proti rouškám ve výuce, větší smysl vidí v testování

21.10.2021 12:24 Zástupci školských asociací nesouhlasí s návrhem ministerstva zdravotnictví, aby děti starší 12 let…

Praha chce dát školákům kvůli covidu mimořádné volno

20.10.2021 18:28 Vedení Prahy vyzvalo radnice a základní školy, aby daly dětem příští týden v pondělí a úterý…

Kuba doporučuje jihočeským školám, aby prodloužily podzimní prázdniny

20.10.2021 14:28 Jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) doporučuje školám v regionu, aby podzimní prázdniny v příštím…

Podmínky pro návrat do škol byly v souladu se zákonem, plyne z rozhodnutí…

20.10.2021 14:24 Podmínky, které ministerstvo zdravotnictví stanovilo před návratem dětí do škol po letních…

Ministerstvo navrhne, aby lokálně nosily děti nad 12 let roušku i ve výuce

20.10.2021 12:22 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby v krajích, kde je epidemie covidu-19 nejhorší, nosily děti…

Plaga odmítá návrh resortu zdravotnictví na nošení roušek při výuce

19.10.2021 19:30 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zásadně odmítá návrh ministerstva zdravotnictví na nošení…

Související:

Právě se děje

reklama