Vánoční prázdniny možná budou delší, rozhodne se 14. prosince. Zástupci škol jsou spíš proti

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zváží, zda kvůli epidemii covidu-19 neprodlouží vánoční prázdniny. Místo původně plánovaného 22. prosince by mohli jít žáci naposledy do škol v pátek 18. prosince, řekl po dnešním jednání vlády novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Rozhodnout by měla vláda na pondělním jednání.

Jan Blatný a Robert Plaga
doporučujeme

Vánoční prázdniny mají podle původní organizace školního roku zveřejněné na webu ministerstva školství začít ve středu 23. prosince a skončit v neděli 3. ledna. Žáci se měli do lavic vrátit 4. ledna. Podle Blatného ale existuje návrh, že by v pondělí 21. prosince a úterý 22. prosince nakonec školy zůstaly zavřené.

"Ministr školství zváží, jestli ty prázdniny neprodlouží, aby poslední den docházky byl pátek 18. prosince. Nechci to rozhodnutí předjímat, on to musí prokomunikovat s vedením škol a se svým resortem," řekl Blatný. Rozhodnutí podle něj padne na pondělním zasedání vlády.

Provoz škol omezila podzimní druhá vlna koronavirové epidemie. Žáci prvních a druhých tříd základních škol se zhruba po měsíční pauze vrátili do lavic 18. listopadu. Deváťáky, zbytek prvního stupně základních škol a část studentů z víceletých gymnázií pak čekal návrat do školy 30. listopadu.

Toto pondělí začala střídavá prezenční a distanční výuka na středních školách, konzervatořích a vyšších odborných školách. Ve školách je vždy polovina tříd a druhá polovina se učí z domova, po týdnu se vymění. Výjimkou jsou poslední ročníky, které mohou chodit do školy normálně. Všichni žáci se také mohou účastnit praktické výuky.

Zástupci škol jsou spíš proti prodloužení vánočních prázdnin

Předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová doufají, že vláda nechá školy fungovat v současném režimu aspoň do konce příštího týdne, i kdyby v pondělí rozhodla o zpřísnění protiepidemických opatření do čtvrtého stupně systému PES. 

"Určitě většinově jsou ředitelé pro to, aby se ty dva dny výuky nerušily," řekl ČTK předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Vyplynulo to podle něj z ankety, kterou udělal mezi členy rady asociace. "Z pedagogického hlediska my si myslíme, že už jsme přišli o spoustu dní," řekl. Kdyby se dva dny výuky před Vánoci ve školách zrušily, tak se podle něj bude muset vše přesunout na příští týden, nebo dohánět jindy. Dodal, že pokud by vláda o prodloužení prázdnin rozhodla, mělo by to být v dostatečném předstihu. Podobně se vyjádřila i Schejbalová.

"Já si myslím, že by se to vše mělo říkat víc dopředu," uvedla. Současnou situaci označila za zmatek. Úvaha vládních představitelů o prodloužení prázdnin ji rozčilila. V pražském Gymnáziu Nad Štolou, které vede, podle ní pedagogický sbor už na 21. a 22. prosince naplánoval třídnické hodiny. "Myslíme si, že děti si potřebují s učiteli i mezi sebou popovídat," řekla. "Dlouho se všichni neviděli a teď jsou ve škole ob týden," připomněla.

Naopak Zajíček by za současné situace považoval prodloužení vánočních prázdnin za "docela rozumné řešení". "Pokud by to byla cena za to, že zůstane školství ve třetím stupni, tak dva dny rádi obětujeme," řekl.

Některé školy už svým žákům vánoční prázdniny prodloužily. Například pražská základní škola Na Slovance na pondělí 21. a úterý 22. prosince vyhlásila ředitelské volno kvůli výměně hydrantů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Návrat žáků do škol? Jedině když zpřísníme jinde, tvrdí ministerstvo

21.01.2021 16:44 Aktualizováno Návrat žáků k prezenční formě výuky je prioritou ministerstva školství, kvůli riziku zhoršení…

Letošní maturity by se měly podle středoškoláků zlehčit, ne úplně rušit

20.01.2021 12:38 Letošní maturity by se podle České středoškolské unie (ČSU), která zastupuje středoškoláky, měly…

Plaga: O zrušení nebo zhuštění jarních prázdnin se nediskutuje

19.01.2021 14:53 O zrušení nebo zhuštění termínů jarních prázdnin se nyní nediskutuje. Na dnešní tiskové konferenci…

Při výuce na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování

19.01.2021 14:44 Ve školách v době podzimní výuky na dálku ubylo prevence proti rizikovému chování, jako je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama