Ve čtvrtek začne testování středočeských školáků, použijí se testy ze slin

Testování středočeských školáků neinvazivními PCR testy má začít ve čtvrtek. Ve středních Čechách nyní funguje 87 škol pro děti zdravotníků a dalších klíčových profesí, dochází do nich zhruba 1650 dětí, řekla na dnešní tiskové konferenci středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).

Testy na přítomnost koronaviru
doporučujeme

Školy použijí testovací sady, kdy si dítě vloží do úst speciální tyčinku, chvíli ji poválí po jazyku, následně ji vyplivne a vrátí do testovací soupravy. Laboratoř pak ze vzorku slin provede test.

"O výsledky se samozřejmě podělíme a možná budou i doporučením pro návrat dětí do škol za jasně definovaných podmínek," uvedla Pecková. PCR testy kraj zvolil kvůli jejich vyšší citlivosti. Děti proto nebude nutné testovat tak často jako v případě antigenních testů. Testovat se budou jen školáci, jejichž rodiče s tím budou souhlasit.

Vyhodnocení testů včetně komunikace se školou, hygieniky a další náležitosti zajistí síť laboratoří Spadia LAB. Každá škola obdrží unikátní vstup do online aplikace, kam laboratoř zašle výsledky testů žáků.

Školská zařízení patří mezi místa, kde se nejčastěji vyskytují ohniska nákazy koronavirem. Minulý týden bylo v kraji 275 těchto ohnisek, nákaza se ve školách rozšířila ještě před jejich uzavřením.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úleva z didaktických testů bude podle Babiše platit i pro dálkové či…

11.04.2021 19:54 Maturitní didaktické testy nebudou muset skládat ani ti studenti zdravotních a sociálních oborů,…

V ZUŠ se od pondělí budou muset testovat učitelé, ne žáci

10.04.2021 10:48 Učitelé v základních uměleckých školách (ZUŠ) se od pondělí budou muset jednou týdně testovat…

Od pondělí se vrací do škol část žáků. Rotační výuka se dotkne zhruba půl…

10.04.2021 08:36 V celém Česku s výjimkou Děčínska se v pondělí vrátí do lavic zhruba polovina žáků prvního stupně…

Testy do škol od státu už striktně nemusí být jen z přední části nosu

09.04.2021 15:37 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo v nové specifikaci způsoby antigenního testování na covid do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama