Ve školách bude podle Gazdíka potřeba asi 700 nových pozic pro podpůrné pracovníky

Na pozice podpůrných pracovníků ve školách, které by měla zajistit novela zákona o pedagozích, by měly jít peníze z EU i ze státního rozpočtu. V on-line diskusi pořádané společností EDUin a Stálou konferencí asociací ve vzdělávání to dnes řekl ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Problém podle něj může nastat s personálním obsazením nově vzniklých pozic. Podle propočtů ministerstva školství jich bude muset nově vzniknout asi 700. Počítá se například se zapojením sociálních pedagogů či školních psychologů.

Gazdík již dříve uvedl, že novela zákona o pedagogických pracovnících bude jednou z prvních úprav, které předloží. Vrátit se chce k návrhu, o kterém Sněmovna v minulém volebním období nakonec nerozhodla, takže takzvaně spadl pod stůl. Návrh počítal mimo jiné s udržováním platů učitelů na 130 procentech průměrné mzdy nebo s tím, že se ve školách zavedou stále pozice pro školní psychology a speciální nebo sociální pedagogy. Tento cíl si klade i programové prohlášení nové vlády.

"Vláda počítá s tím, že po schválení novely zákona o pedagogických pracovnících se podpůrné pozice ve školách stanou mandatorním výdajem státního rozpočtu," uvedl dnes Gazdík. "Kdyby na chleba nebylo, tak na tyto pozice bude muset být,“ řekl.

Druhý zdroj financování budou podle něj nadále evropské fondy, ze kterých školy čerpaly peníze na školní psychology nebo speciální pedagogy i v uplynulém období. V příštích letech se podle Gazdíka počítá s masivní finanční podporou z Operačního programu Jan Ámos Komenský. "Takže, co se týká finančních prostředků, tam by neměl být zásadní problém," řekl. Financování by podle něj mělo být zajištěno tak, aby v případě výpadku peněz z EU pomocný personál nemusel školy opouštět.

Problém může podle ministra nastat v personálním zajištění podpůrných profesí. „Podle našich propočtů (...) to zatím vypadá, že bude potřeba minimálně 700 nových pozic v rámci třeba institucionalizace podpůrných pracovníků," vyčíslil. Každá škola nad 180 žáků by podle něj měla mít svého školního psychologa a každá menší škola možnost využít služeb krajské pedagogicko-psychologické poradny tak, aby do ní psycholog docházel třeba alespoň jeden den v týdnu. V ČR je zhruba 4200 základních a 1300 středních škol, pracuje v nich kolem 134.000 učitelů.

Analytik společnosti EDUin Jan Zeman již dříve ČTK řekl, že zatím není jasné, jak chce vláda dostatek lidí na podpůrné pozice zajistit. Nedostatek personálních kapacit označil za jednu z věcí, která může ohrozit plnění vládního prohlášení.

Související

Více souvisejících

Školství Petr Gazdík

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 49 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

Zdroj: Martin Pleštil

Další zprávy