Ve školách už neplatí zvláštní covidová opatření, děti odloží i respirátory

Pro fungování škol už neplatí žádná mimořádná covidová opatření. Do konce tohoto týdne je ještě povinné nošení respirátorů, od pondělí skončí i to. Ministerstvo školství o tom informovalo ředitele škol v materiálu, který má ČTK k dispozici. Ministr školství Petr Gazdík (STAN) v něm zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie. Zároveň upozornil, že kvůli ruské agresi na Ukrajině čekají školy nyní nelehké časy.

Ilustrační fotografie.

Zrušení povinnosti nosit respirátory ve vnitřních prostorech schválila vláda ve středu, lidé je budou muset dál nosit jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Změna bude platit od pondělí 14. března. Ve školách byly respirátory povinné ve společných prostorech, tedy třeba na chodbách, v šatnách nebo jídelnách mimo stravování či ve třídách, pokud žáci neseděli v lavicích.

"V tuto chvíli již nejsou žádná plošná opatření platná, tedy je na vyhodnocení každého z Vás, zda je nutné některé náležitosti z (proticovidového) manuálu ve škole, kterou vedete, dodržovat, například pokud máte podezření na nákazu u některého z žáků či zaměstnanců," napsal Gazdík ředitelům. "Platí však, že je nutné ve vztahu ke covidu-19 respektovat obecná pravidla, například výše uvedené opatření k ochraně dýchacích cest," uvedlo ministerstvo.

Nošení roušek či respirátorů zůstane podle úřadu po 14. březnu pro žáky povinné jen při jejich cestování veřejnou hromadnou dopravou nebo při praxi ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Obecně nebude povinnost nosit ochranu nosu a úst nejen ve školách, ale ani třeba na hromadných, kulturních ani sportovních akcích. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) vláda o rozvolnění v nošení respirátorů rozhodla na základě doporučení odborníků díky příznivému vývoji epidemie.

Počty nakažených v mezitýdenním srovnání zhruba od začátku února klesaly, ale v tomto týdnu začaly růst. Dál vysoká zůstává také pozitivita testů, což svědčí o stále značném šíření viru v populaci. Ve čtvrtek se covid-19 prokázal u 8238 lidí, to je o 163 víc než před týdnem.

Gazdík dnes v dopise ředitelům a zaměstnancům škol poděkoval za jejich práci v době epidemie, kdy výuku komplikovala hygienická opatření či uzavírání škol kvůli šíření nákazy. Zároveň uvedl, že s ohledem na současnou vlnu uprchlíků z Ukrajiny školy ani nyní nečekají lehké časy. "Byť i já vyhlížel konec pandemie a nástup jara. Bohužel ruská agrese vůči Ukrajině načrtla jiný vývoj, který se úzce dotkne jak naší republiky a občanů, tak i našeho školství,“ napsal.

Připomněl, že k začleňování běženců ministerstvo školám poskytuje návody, informace po telefonu, v e-mailové poradně [email protected] nebo na webu www.edu.cz/ukrajina. „Součástí jsou i základní informace v ukrajinštině, odkazy na ukrajinské kurikulum a učebnice, pohádky nebo třeba na ukrajinskou distanční výuku,“ uvedl. Doplnil, že další informace nabízí také web Národního pedagogického instiutu https://ukrajina.npi.cz.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Ukrajinské školy budou žákům uznávat studium v Česku

07.05.2022 08:34 Ukrajinské školy budou žákům uznávat plnění povinné školní docházky v Česku. Ve spolupráci s…

Studenti se u přijímacích zkoušek v češtině horší, v matematice lepší

28.04.2022 15:26 Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně…

Ministerstvo školství vypsalo dotace na podporu Ukrajinců

08.04.2022 14:10 Aktualizováno Organizátoři kurzů češtiny a adaptačních skupin pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny mohou začít…

Při integraci Ukrajinců bude asi problém se zajištěním učitelů češtiny

07.04.2022 16:40 Při začleňování Ukrajinců do škol bude problém s kapacitou pro zajištění výuky češtiny jako cizího…

Ředitelé škol projevují stále větší zájem o proškolení pedagogů armádou

06.04.2022 16:45 Stále větší zájem ředitelů moravskoslezských škol eviduje Krajské vojenské velitelství Ostrava o…

Související:

Právě se děje

reklama