Vysoké školy nemají problémy s respirátory, výuku nekomplikují

Vysoké školy nemají problémy s povinným nošením respirátorů, které ode dneška schválila vláda ve výuce nad 50 lidí. Vyplývá to z vyjádření zástupců vysokých škol, které oslovila ČTK. Například Univerzita Karlova (UK) vyzvala studenty a vyučující, aby si nos a ústa zakrývali i při menším počtu lidí v malých učebnách.

Uzavření univerzity by její rektor Tomáš Zima považoval za velmi špatné řešení. Cestou ven z epidemie je podle něj očkování. Ocenil, že mezi vysokoškolskými studenty je očkovaných nadprůměrné množství.

Vláda minulý týden rozhodla, že studenti musí ode dneška nosit respirátory i při výuce v učebnách, kde se schází více než 50 lidí. Dosud měli vysokoškoláci podle vládních nařízení povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nebyli usazeni. Některé vysoké školy, jako například Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, České vysoké učení technické nebo Masarykova univerzita, si ale povinnost nošení respirátorů nastavily samy ještě před rozhodnutím vlády. Jejich mluvčí již minulý týden ČTK řekli, že problémy s tím nejsou.

Univerzita Karlova, kde byly respirátory při výuce dosud dobrovolné, podle Zimy apelovala na nošení respirátorů i při menším počtu než 50 lidí, a to zejména v malých prostorech. Rektor neočekává, že by to někde působilo potíže, pokud se zohlední okolnosti při výuce.

"Pokud by byl opět nějaký lockdown, tak to považujeme za velmi špatné řešení, které problém nevyřeší," řekl Zima. Poukázal na to, že v některých zemích byly dlouhé uzávěry společnosti a efekt to podle něj mělo malý. "Naší snahou spolu se studenty je samozřejmě maximální dodržování opatření, která jsou, a propagace očkování," uvedl. "Já chci poděkovat studentům, kterých je asi 85 procent naočkovaných, protože to je ta cesta od toho," dodal. To, že by krizový štáb školy v nejbližší době rozhodoval o dalších zásadních opatřeních, nečeká.

Žádné informace o tom, že by s respirátory při výuce, byly problémy, nemá ani mluvčí Vysoké školy ekonomické v Praze (VŠE) Martina Mlynářová. VŠE také dosud povinnost nošení respirátorů při výuce neměla, studenti na ně ale podle mluvčí byli zvyklí už z chodeb nebo menzy. Doplnila, že podle ankety mezi 63 procenty posluchačů VŠE je naočkovaných kolem čtyř pětin studentů a další asi čtyři procenta o vakcinaci uvažují. Celkově očkování v ČR podstoupilo nebo se k němu registrovalo necelých 70 procent lidí starších 12 let. Pro mladší zatím vakcína není.

Související

Vláda ČR

Česko dá další peníze na munici pro Ukrajinu, rozhodla Fialova vláda

Prezenční studenti v doktorském studijním programu na vysoké škole by měli mít zákonem garantovaný příjem, který bude vyšší než minimální mzda. Počítá s tím návrh novely zákona o vysokých školách, který odsouhlasila vláda na středečním jednání. Projednala také návrh nového zákona o integračním sociálním podniku a schválila další příspěvek na dodávky munice Ukrajině v rámci tzv. české iniciativy.
Policie ČR

Anonym hrozí střelbou. Policie s univerzitami nastavuje bezpečnostní opatření

Policie v pondělí dopoledne informovala, že se zabývá výhrůžkami anonyma, který hrozí střelbou na několika univerzitách. Byla proto přijata bezpečnostní opatření. Česko zažilo tragickou střelbu na vysoké škole v prosinci, kdy útočník zavraždil čtrnáct lidí v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. 

Více souvisejících

Vysoké školy Roušky a respirátory

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 28 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy