Vysoké školy připravují na nový akademický rok vlastní manuály

Řada vysokých škol podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky chystá na nový akademický rok vlastní manuály, podle kterých budou přijímat opatření proti koronaviru. Řídit se v nich budou nejen nařízeními ministerstva zdravotnictví a hygieniků, ale zohlední i doporučení ministerstva školství a vlastní možnosti.

Vysoké školy
doporučujeme

Školy podle Skleničky počítají s tím, že budou více využívat možnost distančního vzdělávání. Často také budou sestavovat rozvrh tak, aby se v prezenční výuce nesetkávalo velké množství studentů. Sklenička to dnes řekl ČTK.

Ministerstvo školství dnes informovalo zástupce vysokých škol, jak by se měly chránit proti koronaviru v novém akademickém roce. Podle doporučení úřadu by se výuka měla konat pokud možno v menších kolektivech, jejichž složení by se nemělo příliš měnit. Školy by se měly snažit omezit počet lidí, kteří do jejich prostor vstupují. Měly by co nejvíce využívat komunikace pomocí digitálních technologií a připravit se na případný přechod na výuku na dálku, pokud by prezenční výuka nebyla možná.

Omezit potkávání mezi studenty je podle Skleničky velmi obtížně proveditelné, ale rozdělování studentů do menších skupin ve výuce podle něj již řada škol praktikuje. "Nejenom nad 100 studentů, některé školy to mají stanoveno do 50, některé si stanovily minimální distanci mezi studenty, takže se do obrovské posluchárny vejde víc lidí, ale mají rozestupy," řekl rektor.

"Každá vysoké škola to má podle svého, dělají si své vlastní manuály, semafory a podobně," uvedl. Vysoké školy si tak podle něj upřesňují opatření, která nařizuje ministerstvo zdravotnictví.

Podle něj se nyní takto školy připravují například na to, jak vyřešit přednášky pro velký počet studentů, pokud nebude možné je rozdělit do menších skupin. Pokud se jich v místnosti sejde víc než 100, budou muset mít podle současných pravidel všichni roušky. Podle Skleničky, který vede Českou zemědělskou univerzitu v Praze, řada škol zřejmě v tomto případě dá přednost výuce na dálku.

Vysokoškolská výuka tak podle něj bude v nadcházejícím akademickém roce asi často kombinací prezenčního a distančního vzdělávání. Přítomnost se bude vyžadovat hlavně v laboratořích, dílnách či ateliérech, řekl. "Nic nebrání tomu, abychom tento akademický rok pojali možná i trochu experimentálně," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina škol Prymulu nevyslyšela. V pátek bude mít volno jen 15 procent ZŠ

24.09.2020 14:13 Aktualizováno Ředitelské volno bude mít v pátek zhruba 15 procent základních škol v Česku. Zhruba polovina z nich…

Adaptační kurzy jsou další líhní koronaviru? 116 vysokoškoláků se nakazilo…

24.09.2020 08:57 Během adaptačních kurzů, kterých se na začátku září u Máchova jezera zúčastnily stovky studentů z…

Rada Evropy vyzvala Česko, aby rozšířilo výuku romštiny na školách

23.09.2020 22:12 Aktualizováno Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků.…

Co má vliv na úspěch žáka v českých školách? Rozhodující jsou tři faktory

23.09.2020 16:21 O úspěchu dětí v českých školách nerozhodují tolik studijní předpoklady jako spíše to, z jakých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama