Vysoké školy připravují na nový akademický rok vlastní manuály

Řada vysokých škol podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky chystá na nový akademický rok vlastní manuály, podle kterých budou přijímat opatření proti koronaviru. Řídit se v nich budou nejen nařízeními ministerstva zdravotnictví a hygieniků, ale zohlední i doporučení ministerstva školství a vlastní možnosti.

Školy podle Skleničky počítají s tím, že budou více využívat možnost distančního vzdělávání. Často také budou sestavovat rozvrh tak, aby se v prezenční výuce nesetkávalo velké množství studentů. Sklenička to dnes řekl ČTK.

Ministerstvo školství dnes informovalo zástupce vysokých škol, jak by se měly chránit proti koronaviru v novém akademickém roce. Podle doporučení úřadu by se výuka měla konat pokud možno v menších kolektivech, jejichž složení by se nemělo příliš měnit. Školy by se měly snažit omezit počet lidí, kteří do jejich prostor vstupují. Měly by co nejvíce využívat komunikace pomocí digitálních technologií a připravit se na případný přechod na výuku na dálku, pokud by prezenční výuka nebyla možná.

Omezit potkávání mezi studenty je podle Skleničky velmi obtížně proveditelné, ale rozdělování studentů do menších skupin ve výuce podle něj již řada škol praktikuje. "Nejenom nad 100 studentů, některé školy to mají stanoveno do 50, některé si stanovily minimální distanci mezi studenty, takže se do obrovské posluchárny vejde víc lidí, ale mají rozestupy," řekl rektor.

"Každá vysoké škola to má podle svého, dělají si své vlastní manuály, semafory a podobně," uvedl. Vysoké školy si tak podle něj upřesňují opatření, která nařizuje ministerstvo zdravotnictví.

Podle něj se nyní takto školy připravují například na to, jak vyřešit přednášky pro velký počet studentů, pokud nebude možné je rozdělit do menších skupin. Pokud se jich v místnosti sejde víc než 100, budou muset mít podle současných pravidel všichni roušky. Podle Skleničky, který vede Českou zemědělskou univerzitu v Praze, řada škol zřejmě v tomto případě dá přednost výuce na dálku.

Vysokoškolská výuka tak podle něj bude v nadcházejícím akademickém roce asi často kombinací prezenčního a distančního vzdělávání. Přítomnost se bude vyžadovat hlavně v laboratořích, dílnách či ateliérech, řekl. "Nic nebrání tomu, abychom tento akademický rok pojali možná i trochu experimentálně," dodal.

Související

Pražský Hrad

Rektoři se letos 28. října nesejdou na Hradčanském náměstí

Rektorky a rektoři vysokých škol se letos kvůli epidemii koronaviru nesejdou 28. října k uctění státního svátku na Hradčanském náměstí u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garriqua Masaryka, jak to dělali v uplynulých letech. Vznik Československa si většina z nich připomene sama položením kytice k soše Masaryka ve městě, kde sídlí jejich vysoká škola.

Více souvisejících

Petr Sklenička (rektor) Vysoké školy Školství

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 20 minutami

před 20 minutami

před 53 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy