Výuka v době epidemie: Školy se budou řídit i podle covidového semaforu

Školy zahájí svou činnost 1. září v běžném provozu se zvýšenými hygienickými opatřeními. Doporučení k ochraně proti koronaviru se v nich budou řídit mimo jiné podle systému čtyř stupňů rizika nákazy, který ministerstvo zdravotnictví používá pro označování epidemiologické situace v jednotlivých okresech. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO).

Covid-19, ilustrační foto

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se školy mohly uzavřít v případě označení některého okresu červeným, tedy nejvyšším stupněm rizika.

Ministerstvo zdravotnictví podle Plagy doplnilo svůj systém pro označování rizika nákazy v okresech o takzvaný semafor pro školy. V současnosti jsou podle mapy ministerstva všechny regiony s výjimkou Prahy a Frýdku-Místku v nejnižším, tedy nulovém stupni rizika, ve kterém budou moct fungovat ve standardním režimu. Hlavní město s Frýdeckem-Místeckem jsou ve stupni prvním, tedy zeleném, kdy by se měl omezit do školy vstup cizím lidem a schůzky s rodiči by se měly konat on-line.

Horší žlutý stupeň by měl vést k omezení aktivit mimo standardní organizaci školy a minimalizaci potkávání klientů v čekárnách školských poraden a červená by podle Vojtěcha mohla vést k výraznějšímu omezení provozu školy a přechodu na distanční vzdělávání.

Při zahájení školního roku se od dětí podle Plagy nebude vyžadovat prohlášení o bezinfekčnosti, které bylo podmínkou návratu do škol v květnu a červnu. Na rozdíl od jara ministerstvo školství s epidemiology nestanovilo nyní ani žádná pravidla pro omezení počtu žáků ve třídách, mohou se tedy sejít celé. Konkrétní podmínky provozu a vnitřního režimu škol mají stanovit ředitelé.

Podle Vojtěcha bude pro provoz škol od září zásadní hygiena. Bude se dbát na mytí rukou, dezinfekci, správné smrkání nebo úklid a větrání místností. Školy by měly podle ministra zdravotnictví omezit akce, kde se potkávají děti z různých tříd. Umožní to hygienikům nedávat do karantény velké skupiny dětí. Toto doporučení se podle Plagy týká také družin. Pokud to bude možné, měly by je školy podle něj organizovat tak, aby v nich byly děti jen z jedné třídy. Rozhodnutí ale bude na ředitelích škol, dodal.

Za přísných hygienických podmínek budou moct fungovat i školní jídelny. Žáci z různých tříd by se v nich ale měli potkávat co nejméně. Jídelny proto mohou obědy vydávat delší dobu, nebo mohou vymezit části místnosti pro jednotlivé třídy. Zakázáno bude samoobslužné odebírání příborů, nápojů, polévek či salátů.

Plaga doplnil, že je nyní v kontaktu také se zástupci vysokých škol a jedná i o pravidlech pro ně. Podle něj ale pokyny pro vysoké školy nebudou tak rozsáhlé. Hotovy by měly být v brzké době, dodal.

Školy v přírodě a výlety mohou školy organizovat

Školy v přírodě a školní výlety nebudou v nadcházejícím školním roce plošně zakázány, školy je mohou organizovat. Jejich konání bude záviset na aktuální epidemiologické situaci, řekl dnes na tiskové konferenci ministr Plaga (ANO). 

Ministerstvo v manuálu upozornilo, že epidemiologická situace v době plánování a objednání akce může být rozdílná než situace v době konání akce. V současnosti jsou podle mapy ministerstva zdravotnictví všechny regiony s výjimkou Prahy a Frýdku-Místku v nejnižším, tedy nulovém stupni rizika. Semafor ministerstvo aktualizuje týdně. Testy v Česku od března potvrdily 20.202 případů nemoci covid-19, aktuálně je nemocných 5181 lidí.

Na školy v přírodě podle dřívějších údajů Asociace dětské rekreace jezdí ročně zhruba 200.000 dětí. Zotavovací akce pro děti do 15 let vláda ve svém harmonogramu uvolňování podnikatelských činností původně uváděla v poslední vlně nejprve od 8. června, po zrychlení od 25. května. Podle tiskového oddělení ministerstva školství kabinet 18. května schválil mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které vícedenní akce škol do odvolání zakázalo. Povoleny byly od 27. června, tedy až po skončení školního roku.

Podnikatelé zaměření na dětskou rekreaci chtějí s ministry jednat o náhradách za neuskutečněné školy v přírodě a podpoře poptávky pobytových akcí pro děti v dalších obdobích. Provozovatelé sledují velký pokles zájmu o sjednání nových akcí, bez státní podpory očekávají značný propad tržeb i příští rok.

Kvůli jedné nákaze nebude třeba zavírat celou školu

Při nákaze jednoho žáka nebude podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové nutné zavřít celou školu. Krajská hygiena individuálně posoudí kontakty a jejich riziko, řekla na dnešní tiskové konferenci ministerstva školství. Rodiny nakažených by také měly myslet na to, že je třeba se od nemocného izolovat a nosit roušku.

"Pokud se ve škole objeví pozitivní dítě nebo zaměstnanec školy, tak provede krajská hygienická stanice standardní epidemiologické šetření. Musí vždy individuálně posuzovat riziko a časovou a distanční kvalitu kontaktů," řekla.

Pozitivně testovaný žák či zaměstnanec školy bude podle hygieničky izolovaný podle nových pravidel na deset dní, potom se může do školy vrátit, pokud neměl příznaky. Pokud se u něj příznaky objevily, může do školy zpět za tři nebo čtyři dny po jejich skončení.

Rizikové kontakty podle ní hygienici pošlou do karantény. Od jednoho nakaženého žáka mohou být podle ní rizikové kontakty třeba tři nebo čtyři žáci, případně jedna třída, není nutné zavírat celou školu. Otestovat by se tyto kontakty měly do pěti dní od posledního kontaktu. Pokud bude jejich první test negativní, udělá se znovu za pět dní. Druhý negativní test bude znamenat návrat do školy, pozitivní izolaci.

Škola podle manuálu nebude mít povinnost zjišťovat u žáků příznaky nemoci, ale pokud si jich učitel všimne, měl by ihned kontaktovat rodiče a vyzvat je k vyzvednutí dítěte. Žák s příznaky onemocnění by měl být s rouškou izolován v samostatné místnosti. Rodiče by pak měli telefonicky informovat lékaře dítěte, který by měl rozhodnout o dalším postupu. Pokud se potvrdí covid-19, škola kontaktuje krajské hygieniky, jinak je kontaktovat nemusí. Alergici s přetrvávajícími příznaky onemocnění, jako je kašel či rýma, budou moct do školy jen s potvrzením, že netrpí infekční nemocí.

Podle dat hygieniků se nejvíc Čechů nakazilo v domácnostech. Podle Rážové je třeba upravit fungování domácnosti, když v ní žije nakažený. "V domácnostech je nutné omezit vzájemný úzký kontakt v rodině, nosit roušky, pravidelně dezinfikovat společnou toaletu a nepoužívat společné nádobí," dodala.

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama