Vzdělávání21. Odborníci z Univerzity Karlovy připravili doporučení pro školy při epidemii

Vznik analytické skupiny odborníků pod krizovým štábem ministerstva školství, informačního systému pro dobrovolníky ve školství nebo Národní koordinační platformy pro sdílení dobrých nápadů a praxe ve školách doporučují odborníci z think-tanku Univerzity Karlovy (UK) Vzdělávání21.

Jejich návrhy by měly přispět k co nejlepšímu zvládnutí aktuálního školního roku, který podle nich bude celý poznamenaný epidemií covidu-19. Návrhy shrnuli v dokumentu, který dnes zástupci univerzity na online tiskové konferenci představili novinářům.

Materiál je podle prorektorky UK Radky Wildové určen zejména pro úřady, které se podílí na řízení vzdělávacího systému. Zástupci think-tanku jeho vznik konzultovali s ministerstvem školství (MŠMT), což dnes mluvčí úřadu Aneta Lednová potvrdila. "MŠMT s think-tankem UK Vzdělávání21 spolupracuje, o obsahu dnes představeného Doporučení pro řízení škol při epidemii jsme s nimi diskutovali a využijeme jej v dalších krocích ministerstva při přípravě opatření v oblasti vzdělávání v současné době," napsala Lednová na dotaz ČTK. Doporučení budou k dispozici na webových stránkách Vzdělávání21, uvedla Wildová.

Podle Cyrila Broma z Katedry softwaru a výuky informatiky Matematicko-fyzikální fakulty UK není možné si vzhledem k současné epidemické situaci myslet, že výuka ve školách bude po odeznění současného nárůstu nakažených opět zcela normální. Covid-19 tu bude po celý školní rok, a je proto třeba promýšlet varianty, jak při tom mohou školy fungovat, řekl.

Pod krizovým štábem ministerstva školství by proto podle univerzitních odborníků měla vzniknout analytická skupina, která by vyhodnocovala data o epidemii ve školách a přispěla ke zlepšení koordinace komunikace směrem k veřejnosti, která je nyní podle Broma nedostatečná. Podle něj by se navíc měla systematicky koordinovat také nabídka lidí, kteří by chtěli vzdělávacímu systému pomoct. K tomu by mohl vzniknout centrální informační systém s názvem Propojme se. Know-how, jak mohou školy v současné době co nejlépe fungovat, by se pak mohlo sdílet na Národní koordinační platformě.

Navrhované kroky by se podle Wildové měly realizovat co nejdříve. "Máme představu, že toto by měla být otázka, já bych řekla několika týdnů, možná dvou, předpokládám," řekla. O realizaci jednotlivých kroků podle ní zástupci think-tanku budou dál jednat s ministerstvem školství.

Podle Broma se může ukázat, že některé myšlenky dokumentu nejsou realizovatelné, alespoň část z nich by ale podle něj mohla fungování škol usnadnit. Jedním z takových kroků by mělo být například zřízení přímé linky škol na krajské hygienické stanice. Až se žáci budou moct vrátit do lavic, měl by tak odpadnout problém s tím, že se ředitelé při výskytu covidu-19 ve škole nemohli dovolat hygienikům. Mezi dalšími navrhovanými nápady je možnost pořádat časté školy v přírodě, aby se děti více izolovaly od rodin. S podobným nápadem přišel už i Svaz obchodu a cestovního ruchu nebo Asociace samostatných odborů.

Vláda o uzavření všech škol s výjimkou mateřských a speciálních rozhodla minulé pondělí. Výuka se koná na dálku. Distanční vzdělávání fungovalo už po uzavření škol v minulém školním roce. Některé děti se učily z domova od 11. března do konce školního roku, část se jich ale v květnu a červnu vrátila do škol. Účast na výuce byla na jaře dobrovolná, nyní je povinná.

Související

Vít Rakušan

Rakušan řekl, kdy by policie mohla zveřejnit další informace o střelbě na FF UK

Policie by během května mohla zveřejnit další informace k tragické prosincové střelbě v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kterou nepřežilo čtrnáct lidí. V nedělním vydání diskuzního pořadu Za pět minut dvanáct to na televizi Nova řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Veřejnost například stále nezná motiv útočníka. 

Více souvisejících

Univerzita Karlova ministerstvo školství Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 32 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

Rusko a Ukrajina si vymění 48 vysídlených děti

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně 48 dětí vysídlených v důsledku ruské invaze. Ve středu to v katarské Dauhá oznámila ruská komisařka pro práva dětí Marija Lvovová-Belovová.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy