Základní školy nezavřeme, ujišťoval Prymula. Respirátory dorazí učitelům příští týden

Dálkovou výuku na základních školách vláda zavádět nechce, ujišťoval poslance při dnešních sněmovních interpelacích ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Od pondělí se na dva týdny zavřou v oblastech s vyšším rizikem nákazy novým koronavirem střední školy.

Ilustrační foto
doporučujeme

"U středoškoláků má zavedení distančního vzdělávání nejmenší dopad na kvalitu poskytovaného vzdělání na rozdíl od druhých stupňů, kde se skutečně nechystáme tato opatření provést," řekl Prymula na dotazy Vojtěcha Munzara (ODS), podle kterého by měla být prezenční výuka zachována v co nejširší míře.

Zavření středních škol má podle ministra snížit rychlost šíření nákazy. "Vycházel jsem ze situace, kdy my chceme snížit celkovou zátěž, aniž bychom dramaticky postihli ekonomiku," řekl Prymula. Veškerá jiná možná opatření by podle něho byla bolestivější. Připustil, že i zavedení dálkové výuky na středních školách je citelné. "Jiným způsobem to v tuto chvíli řešit neumíme," dodal.

V uzavřených školách se bude moci konat jen praktická výuka. Opatření hygieniků se ale dotknout i základních škol. Výuka hudební výchovy v nich bude od pondělí na 14 dnů bez zpěvu. Tělocvik bude na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku.

Respirátory by do školství měly zamířit příští týden

Respirátory pedagogickým a nepedagogickým pracovníkům ve školách by měly být uvolněny ze státních rezerv a distribuovány příští týden. Novinářům to dnes řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Pracovníci ve školství mají dostat 2,5 milionu respirátorů typu FFP2, schválila ve středu vláda. Každý má dostat deset kusů.

"V případě Prahy jsme domluveni, že tu distribuci na území města zařídí Praha - to bylo součástí dohody s panem primátorem (Zdeňkem) Hřibem (Piráti). O dalších distribučních kanálech se budeme bavit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD)," uvedl Plaga. Na rozvozu by se podle něj pravděpodobně měli podílet hasiči, nepředpokládá naopak, že by respirátory roznášela Česká pošta.

Pošta distribuovala na začátku září roušky a respirátor lidem starším 60 let. Ústenky byly z balení po 50 kusech rozdělovány a vkládány do obálek po pěti. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pošta přitom porušila zákonné požadavky na distribuci a technické normy zdravotnických prostředků. Lze je podle něho distribuovat jen v ochranných obalech a s informací od výrobce.

"Respirátory (pro pedagogické a nepedagogické pracovníky ve školách) jsou baleny jednotlivě a pak v balíčcích po deseti, takže tady by žádný problém nastat neměl," uvedl dnes Plaga. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

První stupně ZŠ se 2. listopadu zřejmě neotevřou, naznačil Prymula

21.10.2020 15:47 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) dnes připustil, že se první stupeň nevrátí 2.…

Epidemie covid citelně zasáhla vysoké školy. Letos přijdou až o 2,25…

21.10.2020 14:12 Veřejné, státní i soukromé vysoké školy podle odhadů České konference rektorů (ČKR) přijdou letos…

Soud vyčinil pražským hygienikům. Zrušil zákaz osobní přítomnosti…

20.10.2020 16:16 Aktualizováno Pražský městský soud dnes zrušil rozhodnutí pražské hygienické stanice, které v září zakázalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama