Zástupci škol opatření vítají. Doporučení jsou zvládnutelné

Požadavky a doporučení, která ministerstvo školství odeslalo dnes v manuálu školám, jsou podle zástupců škol zvládnutelné. Po zkušenostech z minulého školního roku, kdy školy musely kvůli epidemii covidu-19 několik měsíců vyučovat na dálku, je podle zástupců škol prevence v podobě testování na začátku školního roku namístě. Vyplývá to z vyjádření zástupců škol, které ČTK oslovila.

Děti se vrátily do školních lavic.

Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka jsou školy s manuálem v zásadě spokojeny. Prioritou je podle něj najít cestu, aby mohly školy více méně normálně učit. V minulých týdnech měly k návrhu drobné připomínky, které úřad zohlednil a zapracoval. Podařilo se podle Zajíčka vyřešit například to, aby studenti, kteří přijíždějí do domovů mládeže den před začátkem školního roku, nemuseli dokládat bezinfekčnost. Podle něj se povedlo domluvit i na požadavku homogenity skupin, který je podle Zajíčka pro mnohé školy problémem. Zachování homogenity ministerstvo jen doporučuje.

Otázkou podle něj bude, co nastane v případě, kdy bude pozitivně nakažených více a bude se muset v testování pokračovat. Ministerstvo zdravotnictví už dříve uvedlo, že pokud by ve školách v jednom okrese bylo více než 25 pozitivních případů na 100.000 provedených testů, testování by pokračovalo do konce září, vždy jednou týdně. Podle Zajíčka by pak také zřejmě pokračovala i zvláštní opatření pro děti, které se nenechají testovat, nemají očkování ani nejsou pro prodělání nemoci. Ministerstvo školství stanovilo, že tyto děti po dobu testování ve škole nebudou moci cvičit uvnitř, zpívat a během jídla či pití budou muset sedět odděleně od ostatních. Musely by také nosit roušku či respirátor i při výuce, což otestované děti nebudou muset. Rouška bude povinná pro mladší děti, podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) bude u dětí nad 15 let nutný respirátor. Omezení pro netestované Zajíček nepovažuje za "tragická", podle něj mají děti motivovat k absolvování testů.

Prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová se domnívá, že opatření popsaná v manuálu jsou zvládnutelná. "Prevence je po tom loňsku namístě. Tři antigenní testy nebo dva PCR se dají vydržet," řekla Stýblová. Oceňuje, že podle manuálu by se po skončení testování měla opatření přijímat spíše regionálně podle situace v daném regionu. Dobře je podle ní popsáno i to, co mají školy dělat se žáky a studenty, kteří odmítnou testování i nošení roušek. Škola takovým žákům nemůže umožnit osobní přítomnost ve škole a nemá povinnost pro ně zajistit online výuku.

Některá opatření popsaná v manuálu jsou doporučeními, které se školy mají snažit v maximální možné míře dodržet. Také podle Stýblové školám dělá problém především zajištění homogenity a provoz jídelen, v kterých by se měl mimo jiné omezit kontakt různých skupin a neumožnit samoobslužný výdej.

Podle Stýblové v manuálu trochu chybí to, že zaměstnanci škol mají povinnost se testovat stejně jako děti až od začátku září, ve škole ale přitom budou už o týden dříve. Sama pedagogům doporučí, aby si před nástupem do školy nechali test udělat.

Manuál uvítali i oslovení ředitelé základních škol v Praze. Pozitivně hodnotí v mnohých případech doporučující charakter manuálu či například to, že děti nebudou při výuce mít v lavicích nasazenou ochranu nosu a úst. Kladně ředitelé hodnotí mimo jiné to, že dříve kritizovaná homogenita skupin je nyní pouze doporučená. Podle ředitelů ji totiž bylo obtížné zajistit například v hodinách výuky cizích jazyků. "Budeme se snažit homogenitu v těch oblastech, kde to bude možné, zachovat. Obtížné to bude ale třeba u zájmových činností a kroužků," řekla ČTK ředitelka ZŠ Petřiny v Praze 6 Jana Kindlová.

Kladné ohlasy u ředitelů pražských ZŠ zaznamenala i možnost výběru typu testů, kterými se bude ve školách testovat. V mnohých pražských ZŠ se bude testovat PCR testy, které si budou školy zajišťovat samy nebo s pomocí svého zřizovatele. PCR testy budou nejspíše podstupovat například žáci a pracovníci škol v Praze 6 a v Praze 9. Podle mluvčího Prahy 6 Jiřího Hannicha využije k testování na covid-19 PCR testy 13 základních škol, které radnice zřizuje. Dvě základní školy, které Praha 6 zřizuje, budou používat testy antigenní, které do škol dodá stát. S vysokou pravděpodobností budou PCR testy i ve školách, které zřizuje Praha 9. "V našich školách budeme na 95 procent začátkem září děti testovat PCR testy," uvedl dnes starosta deváté pražské městské části Tomáš Portlík (ODS).

Podle oslovených ředitelů pražských ZŠ by ve školách, které řídí, mělo být netestovaných žáků minimum. Netestovaní žáci, kteří mimo jiné nebudou moci při výuce roušku nebo respirátor snímat, se podle ředitelů budou počítat spíše na jednotky. Ředitelka ZŠ Věry Čáslavské v Praze 6 Helena Patáková uvedla, že je obvyklejší, že žáci jsou na covid-19 otestováni mimo školu například v odběrových místech v nemocnicích nebo laboratořích, než že by test zcela odmítli podstoupit.

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Počasí: Příští víkend mohou teploty jen sotva překročit deset stupňů

19.09.2021 06:30 V první polovině září jsme si ještě užívali relativně teplého letního počasí, plíživě ale přichází…

V Ostravě začaly dvoudenní Dny NATO, dorazilo přes 30 tisíc lidí

18.09.2021 21:52 Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR dnes na letišti v Mošnově na Novojičínsku…

Lipovská byla odvolána z Rady ČT. Volný zničil pult šéfa Sněmovny, byl…

17.09.2021 19:09 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) dnes odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce…

Pentagon: Při dronovém útoku v Kábulu zemřeli civilisté, ne teroristé

18.09.2021 21:51 Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama