Zavedení distanční výuky do zákona má podporu opozice, dle MŠMT má být běžnou praxí

Ministerstvo školství chce v druhém pololetí nadcházejícího školního roku začít zjišťovat, jak by mohla fungovat distanční výuka jako součást běžného vzdělávání. Do konce letošního roku chce vybrat školy, které by se měly zapojit do pokusného ověřování. ČTK to řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Jak velkou část výuky by podle něj mohla výuka na dálku tvořit, zatím přesně neví.

Kateřina Valachová

"Počítáme s tím, že do konce letošního roku připravíme pokusné ověřování," uvedl ministr. "Nešlo by jen o výuku na dálku v případě zásahu nouzového stavu, mimořádného opatření nebo zásahu krajské hygienické stanice, jak s tím počítá současná novela školského zákona. Mělo by jít o ověřování toho, jakou roli může hrát distanční vzdělávání v celém systému, jaká má být kombinace prezenčního a distančního vzdělávání a ve kterých oblastech dává smysl a větší efekt distanční vzdělávání jako doplněk prezenčního," řekl.

Ministerstvo podle něj proto v následujícím půlroce vybere různé typy škol z různých regionů, které by do ověřování zařadilo. Na upřesnění toho, kolik jich bude, je podle něj nyní zatím brzy. "Hodláme to odstartovat v druhém pololetí nadcházejícího školního roku," uvedl.

Jak velkou část výuky by podle něj mohlo distanční vzdělávání tvořit, odmítl upřesnit. "Bylo by laciné, kdybych řekl 25 procent nebo 35 procent. Hezky by to vypadalo, ale nebyla by to pravda. Od toho jsou pokusná ověřování, aby se to vyzkoušelo a na základě toho, co se ve školách skutečně děje, dostal ministr školství nebo ministryně školství na stůl podklad, že to funguje, a až poté řekl, jaký má být správný podíl, protože to vyjde z toho, co se skutečně v terénu děje, a ne z toho, co si myslí Robert Plaga," řekl.

Doplnil, že lze očekávat jiný účinek distančního vzdělávání na prvním a druhém stupni základních škol či ve středních školách. Ukázala to podle něj i zkušenost z letošního jara, kdy byly kvůli šíření koronaviru několik týdnů zavřené školy a výuka fungovala na dálku. Zejména mladší školáci se většinou neobešli bez pomoci rodičů, zatímco starší žáci a studenti už dokázali pracovat samostatněji.

Zavedení distanční výuky do zákona má i podporu opozice

Zavedení distanční výuky do školského zákona podporují i opoziční strany. V Poslanecké sněmovně by tak předpis měl dnes projít bez komplikací. Někteří poslanci navrhovali například to, aby právní úprava byla přijata pouze pro nadcházející školní rok, na školském výboru ale návrh nezískal podporu. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) uvedl, že ačkoli to považuje za nestandardní, umožní projednat návrh školského zákona předložený vládou na čtvrteční schůzi horní komory.

Místopředsedkyně školského výboru Kateřina Valachová (ČSSD) očekává, že zákon Sněmovnou projde hladce. Vytkla ale, že se o něm neuskutečnila debata mezi politickými stranami a odborníky. Věří také, že ministerstvo školství připraví podporu i pro mateřské školy a distanční výuku v nich. Rovněž se domnívá, že by právní úprava měla být přijata pouze pro nadcházející školní rok, což navrhují Piráti.

Jejich poslanec Lukáš Bartoň uvedl, že pro návrh na výboru hlasovali čtyři z 15 přítomných poslanců. Piráti chtěli zavést platnost pouze pro příští školní rok, neboť jim schází definice ministerstva školství, kdy je zákonná povinnost distanční výuky splněna a kdy ne. Žádají resort, aby připravil vyhlášku. Pokud by tak neučinil, opoziční strana chce, aby zákon příští rok přestal platit.

Ministr Plaga se proti kritice Pirátů, že zákon jednoznačně nestanovuje formu distanční výuky, ohradil. Podle něj je to naopak výhoda, protože ředitelé budou moci flexibilněji reagovat na potřeby jednotlivých tříd, kterých by se to týkalo. Plaga podotkl, že vyučování online nemusí být jedinou formou vzdálené výuky, situace na jaře podle něj ukázala, že mohou fungovat i jiné formy.

Podle Plagy není na místě omezovat platnost zákona pouze na nadcházející školní rok. Potřeba distanční výuky může vyvstat i za jiných mimořádných okolností, než je současná epidemie covidu-19. Jako příklad uvedl povodně.

Na výboru neměl podporu ani další pozměňovací návrh místopředsedy ODS Martina Baxy, který se týkal vyjmutí pravomoci ministerstva školství k tomu, aby mohlo libovolně měnit způsob maturit, přijímacích i závěrečných zkoušek, řekl Bartoň. "Souhlasíme s tím, že by ministerstvo mělo mít možnost měnit termín na základě vývoje situace, ale nechceme, aby libovolně třeba sebralo jeden termín jednotné přijímací zkoušky, jako tomu bylo na jaře. To chceme, aby vždy muselo jít přes Parlament. V tomto ministerstvu nedůvěřujeme a nechceme, aby tuto pravomoc mělo," dodal Bartoň.

Ani s tím Plaga nesouhlasí. Upozornil, že zákon umožňuje napadnout takové rozhodnutí ministerstva ve správním řízení nebo u soudu. Místopředseda STAN Petr Gazdík uvedl, že ačkoli je hnutí obezřetné při jakémkoli delegování pravomocí Parlamentu na členy vlády, v tomto případě návrh občanských demokratů nepodpoří. Vzhledem k tomu, že podobná opatření kvůli covidu-19 mají být obvykle lokální, nedává podle Gazdíka smysl, aby se vždy scházel Parlament.

Naopak lidovci návrh do zákona zapracovat chtějí. Vítají, že se distanční výuka na základních školách dostane do zákona, i když podle nich vláda mohla situaci řešit dřív. Poslanec Jiří Mihola také upozornil, že po zavedení dálkové výuky bude třeba zajistit i to, aby se jí mohli účastnit i sociálně slabí žáci. Vláda by podle něj měla podpořit rodiny tak, aby si mohly pořídit potřebné technické vybavení.

Zavedení distanční výuky podpoří i poslanecký klub SPD. "Vzhledem k vládou připravovaným opatřením je to asi jediná možnost, jak to právně zarámovat," řekl o návrhu předseda hnutí Tomio Okamura. Podle Vystrčila měla vláda se změnou přijít dřív, aby byla připravena před 1. zářím, kdy začne nový školní rok. Ve čtvrtek ale umožní projednání návrhu v Senátu.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Ve školách se začal ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století

18.09.2021 14:36 Ministerstvo školství začalo ve školách ověřovat nový způsob výuky dějin 20. století. Do projektu…

Oddělit třídy z různých škol není podle asociace u bazénů problém

13.09.2021 13:09 Školní plavání se v tomto školním roce kvůli epidemii covidu-19 bude organizovat tak, aby se u…

Ministerstvo připravuje změny ke snížení neúspěšnosti doktorandů na VŠ

09.09.2021 17:35 Snížit neúspěšnost doktorandů na vysokých školách a zvýšit jejich stipendia by měla reforma, kterou…

Zásoby testů na covid by si školy měly nechat, mohou se hodit

09.09.2021 11:17 Zásoby testů na covid-19, které školám zbudou po ukončení poprázdninového screeningového testování…

Na školách se dnes poslední plošné testování na covid-19. Roušky zůstanou

09.09.2021 08:04 V základních a středních školách se dnes koná třetí termín plošného screeningového testování na…

Školy začaly s výukou plavání. Co bude po konci testování ale nikdo neví

08.09.2021 16:08 Ministerstva školství a zdravotnictví se zatím nedohodla na tom, zda školní plavání dostane výjimku…

Covidová opatření komplikují cizincům příjezd na VŠ

07.09.2021 16:45 Opatření proti epidemii covidu-19 komplikují některým cizincům ze zemí mimo EU možnost studia…

Asociace ředitelů nemá informace o tom, že by školy nechtěla hlásit…

06.09.2021 15:28 Předseda Asociace ředitelů základních škol Luboš Zajíc nemá informace o tom, že by část škol…

Školy měly 111 nakažených, data podle Vojtěcha poskytlo 86 procent zařízení

05.09.2021 21:03 Aktualizováno Výsledky z prvního testování žáků na covid-19 na začátku školního roku zatím ministerstvu…

Pravidla pro vysoké školy: Část výuky možná bude on-line

03.09.2021 19:21 Ministerstva školství a zdravotnictví zřejmě v současnosti nepřipravují žádná zvláštní opatření pro…

Související:

Právě se děje

reklama