Změny v inkluzi? Návrh MŠMT vyvolal rozruch, pedagogové a experti vyzývají k diskuzi

Ministerstvo školství by mělo připravovat změny ve vzdělávání handicapovaných dětí společně s odborníky a na základně jasných dat. Návrh úprav, které by měly omezit využití asistentů pedagoga jen pro děti s některými handicapy, s experty nekonzultovalo. Novela by podle nich školám i dětem uškodila.

ministerstvo školství
doporučujeme

Na dnešním setkání s novináři se na tom shodli zástupci profesních asociací pracovníků školských poradenských zařízení, pedagogických pracovníků, rodičů i dalších odborníků na vzdělávání. Vyzvali úřad k tomu, aby zřídil nezávislou expertní platformu, která by potřebné návrhy v takzvané inkluzi připravovala. 

Ministerstvo školství nedávno zveřejnilo návrh změn ve vyhlášce o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami, podle které by asistenti měli pomáhat jen dětem s mentálním postižením, autismem či poruchami chování. Autoři to zdůvodnili tím, že u dalších žáků se využití asistentů ukázalo jako neúčelné. Podle legislativní expertky České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV) Lenky Hečkové je taková změna diskriminační a znamená de facto návrat ke stavu, který ve školách byl před rokem 2016.

Do té doby se podpora handicapovaných zvlášť nefinancovala, i když na ni měli nárok. V českých školách se nyní podle statistik ČOSIV vzdělává 178.121 dětí se speciálními vzdělávacími potřebami. Navržené změny by podle Hečkové vedly k tomu, že podpůrná opatření, na která děti byly dosud zvyklé, by byla bez náhrady odepřena desítkám tisíc z nich. Týkalo by se to žáků s tělesným handicapem, chronickou nemocí či komunikačními problémy.

Proti novele vyhlášky se dnes vyjádřili také zástupci pedagogických oborů na vysokých školách. Odmítavé stanovisko podpořilo deset akademických pracovišť, mezi nimi například Katedra psychologie Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity (PdF MU), Katedra pedagogiky PdF MU, Katedra pedagogiky Filozofické fakulty Univerzity Karlovy či Katedra sociální patologie a sociologie Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové. Podle nich nejsou navržené změny racionální, neřeší vytčené problémy a dotkly by se školství naopak negativně.

"Ze všech těchto důvodů vyzýváme ministerstvo školství, aby zastavilo proces přijetí této argumentačně nepodložené a právně pochybné vyhlášky a přizvalo odborná vědecká pracoviště k věcné diskusi," stojí v jejich stanovisku. Podle odborníků by ve společném vzdělávání dětí pomohlo spíše třeba vytvoření návodu pro školské poradny, podle kterého by mohly rozhodovat o podpoře znevýhodněných. Jednotná metodika poradnám dosud chybí.

S novelou vyhlášky nesouhlasí ani zástupci pedagogicko-psychologických poraden a speciálně pedagogických center, spolek Učitelská platforma nebo pacientské organizace zastupující rodiče školáků s postižením či vládní výbor pro práva dítěte. Ostře ho kritizovala rovněž Národní rada osob se zdravotním postižením. Podle kritiků se ministerstvo školství snaží seškrtat výdaje a s úsporami začalo u školáků s handicapem. Podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by navrhované změny měly zlepšit využití peněz i vzdělávání handicapovaných. Novela by podle plánu mohla platit od příštího roku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejistý výhled otevření škol ovlivňuje výuku na dálku, propast ve…

26.10.2020 14:54 Nejistota kolem termínu znovuotevření škol zavřených kvůli epidemii covidu-19 je podle zástupců…

Roste množství kyberútoků na online výuku. Jak se bránit?

23.10.2020 15:00 Aktualizováno Ve školách roste počet kyberútoků na on-line výuku. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro…

Plaga žádá učitele, aby poučili děti o opatřeních proti covidu

22.10.2020 18:43 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) požádal učitelky a učitele ve školách, aby své žáky před…

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

21.10.2020 18:05 Aktualizováno Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama