Praha zastavila spolupráci s ruskými městy a odmítá imperiální politiku

Praha - Primátor hlavního města Prahy Tomáš Hudeček (TOP 09) je znepokojen pronikáním jednotek ruských ozbrojených sil na ukrajinské území. Včera proto navrhl Radě hlavního města, aby pozastavila partnerství s Moskvou. Ta dnes jeho návrh schválila.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Pražský hrad

"Právě jsme na zasedání rady města pozastavili partnerství Prahy s ruskými městy Moskvou a Sankt Peterburgem. Svévolný útok Putinova režimu na Ukrajinu ohrozil nejen suverenitu Ukrajiny, ale i bezpečnost celé Evropy. Zůstáváme přáteli s ruskými lidmi, odmítáme však imperiální politiku Kremlu. V ruském politickém systému navíc města nejsou skutečně samosprávnými orgány, které by na politice vlády byly nezávislé," uvedl dnes Hudeček.

"Víme, že naše rozhodnutí samo o sobě nezastaví ruskou agresi. Věříme však, že když se k nám připojí další města, bude to účinný signál občanům Ruska, že politika Vladimira Putina je vážným nebezpečím pro budoucnost vzájemné spolupráce evropských zemí s Ruskem," dodal primátor, který v pondělí jako jeden z důvodů pozastavení partnerství uvedl pokračující pronikání jednotek ruských ozbrojených sil na Ukrajinu.

Primátor již před časem uvedl, že útok Putinova režimu na Ukrajinu neohrozil pouze suverenitu Ukrajiny, ale ohrozil i bezpečnost celé Evropy. Naopak podpora ukrajinské státnosti, postupného přibližování Ukrajiny k Evropské unii a rozvoj ukrajinské demokracie a ekonomiky, jsou prý v českém národním zájmu.

"Suverénní, demokratická a prosperující Ukrajina by pro Putinův režim opravdu byla vážným ohrožením: Je totiž v postsovětském prostoru jedinou – a proto jedinečnou - zemí, jež má díky své historii, velikosti a složení obyvatelstva potenciál obyčejným Rusům ukázat, že i ve východní Evropě lze vybudovat přitažlivou alternativu putinovskému politickému modelu. Věřím, že začátek konce stávajícího režimu v Moskvě se bude jednou datovat od probíhajícího ruského útoku na Ukrajinu," uvedl před časem Hudeček na svém blogu na aktualne.cz.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rudý Babiš? Šéf modrého ANO změnil barvu, posvítili si na něj

15.02.2019 16:35 Symbolem hnutí ANO je modrá barva, premiér Andrej Babiš ale teď oplývá komunistickou rudou. Kdyby…

Za hromadné vraždy poprava. Může být v Česku obnoven trest smrti?

13.02.2019 20:08 Aktualizováno Ačkoliv je často kritizován, dodnes je trest smrti možné uložit ve více než 50 zemích světa. I…

Kraus důrazně promluvil: To je cesta do pekel. Je to jako za komunismu

08.02.2019 21:58 Aktualizováno Celý svět se dnes snaží být přehnaně korektní, myslí si moderátor a bavič Jan Kraus. V úvodu své…

O List Jaromíra Soukupa není zájem? Místo podpisů k registraci sklízí…

08.02.2019 12:28 Jaromír Soukup sice oznámil, že založil politické hnuté List Jaromíra Soukupa, aby ale mohl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama