Soud zamítl Rittigovu žalobu na Transparency International. Advokát Láska se raduje

Praha - Pražský městský soud dnes zamítl žalobu lobbisty Iva Rittiga na českou pobočku mezinárodní organizace Transparency International (TIC) kvůli jejímu tvrzení, že Rittig je v pozadí podezřelého obchodu se solárními elektrárnami. Rittig žádal 100.000 korun a veřejnou omluvu. Rozsudek není pravomocný.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Kancelář Ivo Rittiga
doporučujeme

Žaloba se týkala vyjádření šéfa TIC Davida Ondráčky z loňského března v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi, kde řekl, že Rittig údajně figuruje ve "fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů". Případ byl podle Rittiga popisován "v negativním světle", přičemž prý šlo o podezřelý nákup solárních elektráren a byl to obchod za pět miliard korun, ve kterém má policie údajně zásadní důkazy.

Ritttig tvrdí, že s případem Amun.Re nemá nic společného. Výrok je tedy podle něj nepravdivý a vyvolává dojem, že je do kauzy s kriminálním podtextem zapleten. Dotýká se to prý Rittigovy občanské cti a lidské důstojnosti.

Advokát a spoluzakladatel organizace Václav Láska po rozsudku Pražského městského soudu uvedl, že lze v poslední době "sledovat aktivitu osob označovaných souborně za kmotry, které se snaží civilními žalobami na ochranu osobnosti zatlačit do defenzívy ty, kteří dlouhodobě upozorňují na jejich nekalou činnost. Ať už je to Nadační fond proti korupci nebo Transparency International. Sám jsem se několikrát stal terčem těchto žalob a ubránil se. A rád pomáhám těm, kteří jsou touto aktivitou stiženi stejně jako já."

"Dnes byl vynesen rozsudek ve sporu Ivo Rittiga s Transparency International. Týkal se výroku Davida Ondračky, ředitele TIC, který dal do souvislosti Ivo Rittiga se "solární kauzou AMUN.RE". Zastupoval jsem TIC a v prvním kole jsme vyhráli. Podařilo se nám prokázat, že napadený výrok byl pravdivý. A mimo to se nám například podařilo prokázat, že přestože Ivo Rittig hájí svou čest mnoha žalobami na ochranu osobnosti, sám čest a osobnost jiných lidí neuznává a opakovaně po ní šlape. Třeba tím, že Karla Randáka či Petra Soukenku označuje za "pedofilní fízly", nejraději by je "zbičoval a předhodil psům" a vyhrožuje jim "rozbitím držky"," dodal Láska.

"Mimo zamítnutí žaloby byla Ivo Rittigovi uložena povinnost zaplatit k mým rukám náhradu nákladů řízení. Ivo Rittig se pravděpodobně odvolá, takže na pravomocný rozsudek budeme čekat. Pokud by však s odvolání proti dnešnímu rozsudku neuspěl, dojde k velmi zajímavé situaci. Na mém bankovním účtu se objeví peníze od Ivo Rittiga," uvedl ke kauze Václav Láska.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů je s EU nespokojena. Většina lidí v něm vidí výhody

23.04.2019 19:13 Přibližně třetina lidí v České republice zastává názor, že členství v Evropské unii má více nevýhod…

loading...

Většina Čechů je spokojených, naštvaných jen desetina, uvedl průzkum

18.04.2019 17:40 Více než dvě třetiny lidí v Česku jsou spokojené se svým životem, naopak nespokojená je necelá…

Počasí na Velikonoce? Sluníčko a teploty přes dvacet stupňů

18.04.2019 12:42 Velikonoce klepou na dveře a předpověď počasí ukazuje, že budou stát za to. Česko zasáhnou horké…

Zpěvák Hejma promluvil o uprchlících a brexitu. Pak vytáhnul Československo

17.04.2019 11:07 Aktualizováno Zpěvák Ondřej Hejma komentoval zásadní politický problém Velké Británie. Přirovnal ho k rozpadu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama