Psychiatři uvěřili duševně nemocné, kritizuje Stehlíková

Praha - Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková se na svém blogu vyjádřila k postupu při propuštění žďárské útočnice. Vadí jí, že psychiatři uvěřili schizofreničce, která již spáchala jeden zločin, i že se v podobných případech hledí pouze na předpisy.

Žďárská střední škola, kde šestadvacetiletá žena z Ostravska pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, dvě studentky byly zraněny, další utrpěla psychický šok, pobodaný byl i zasahující policista.

"Žďárská tragédie ukázala, jak nebezpečné je přemýšlet ve stereotypech," začíná Stehlíková. K vydání rozhodnutí prý stačí dodržení podmínek, pravidel a předpisů.

"A pokud se stane neštěstí, nikdo nenese osobní zodpovědnost, neboť žádný zákon či předpis nebyl porušen. Kolektivní zodpovědnost – žádná zodpovědnost," kritizuje Stehlíková systém.

"Patří pacientka, která se pokusila unést sedmileté dítě a pobodala vychovatelku do zdravotnického zařízení bez jakékoliv ostrahy?" ptá se. Pro takovéto případy byly v Brně a Opavě zřízeny detenční ústavy, ve kterých se - i podle ministryně spravedlnosti Heleny Válkové - podmínky podobají spíše věznici, než léčebně.

Soudní znalec však ve svém posudku umístění do detenčního ústavu nepožadoval. Soud proto zvolil ochrannou psychiatrickou léčbu v nemocnici.

"Proč projevovat takový liberalismus vůči pachatelce tak nebezpečného činu? Protože se nic nestalo a vychovatelka dítě ubránila? Protože byla nemocná? Nebo protože pachatelkou byla žena?" ptá se Stehlíková.

Schizofrenici často předstírají, že jsou v pořádku

Pachatelka byla letos v únoru propuštěna z ústavu do ambulantní léčby. "U pacientky, která se již jednou chovala tak brutálně, byla na místě mimořádní obezřetnost," říká Stehlíková. "Proč před propuštěním pachatelky domů nebyl požadován aktuální znalecký posudek psychiatra, eventuálně klinického psychologa?" dodává.

Soudce se při rozhodnutí o propuštění prý řídil jedním odstavcem vyjádření psychiatrů, který říká, že pacientka lituje svého činu a splňuje potřebné podmínky. Pacienti trpící psychózou ale podle Stehlíkové často disimulují, neboli popírají existenci potíže, a umějí dokonale předstírat svůj náhled na onemocnění s cílem propuštění z nemocnice.

"Psychiatři uvěřili duševně nemocné pachatelce brutálního zločinu, a soud uvěřil psychiatrům bez dalšího zkoumání či nezávislého odborného posudku," říká Stehlíková.

Podle ní velká část schizofreniků brzy po propuštění z nemocnice užívá léky nepravidelně, nebo je přestane užívat vůbec. Kontrolování pravidelného užívání je při ambulantní léčbě prý velmi obtížné či nemožné. "To má za následek rychlé a časté relapsy, tedy akutní návraty závažných psychiatrických symptomů, včetně bludů a halucinací," dodává.

Musíme využívat všech dostupných možností

Lidé trpící paranoidní schizofrenií mají prý častěji agresivní tendence, zejména když se již v minulosti podobného chování dopustili. "Za brutální zločin, který spáchala pacientka s paranoidní schizofrenií, nemůže jen její velmi zlá duševní choroba, ale i naše pohodlnost," říká Stehlíková.

Tvrdí, že je chyba, když se v podobných případech zodpovědné osoby a instituce drží jen předpisů, zavedených postupů a nevyužívají všech dostupných možností, jako jsou detenční ústavy.

Poučení ze žďárské tragédie by se podle Stehlíkové mělo projevit jak větší zodpovědností pověřených osob, tak změnou legislativy. "Společnost by se měla lépe chránit před riziky, které lze předvídat," zakončuje.

Češi vybrali 30 milionů korun, koupí Ukrajině tank

03.10.2022 14:26 Češi se složili na nákup tanku pro Ukrajinu. Potřebných 30 milionů korun vybrala kampaň Dárek pro…

Výcvik ukrajinských vojáků v Německu kdosi špehoval pomocí dronů

03.10.2022 05:22 Během noci na sobotu kdosi pomocí dronů špehoval výcvik ukrajinských vojáků v Německu ve vojenském…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Neštěstí v Bratislavě: Pět mrtvých, další se zranili po nárazu auta do…

03.10.2022 18:31 Nedělní nehoda na zastávce městské hromadné dopravy (MHD) v centru Bratislavy má pět obětí. Čtyři…

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy, aby opustili Rusko

03.10.2022 14:07 Ministerstvo zahraničí dnes vyzvalo české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení…

Dopady změny klimatu podle experta zvyšují pravděpodobnost migrace do měst

20.09.2022 14:19 Dopady změny klimatu podle Roberta Stojanova z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity…

Prezident Zeman v Lánech zapálil vatru k výročí Masarykova úmrtí

17.09.2022 21:01 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes v Lánech na Kladensku zapálil Masarykovu vatru na počest 85. výročí…

Z Charlese je Karel. Jazykový ústav vysvětlil počeštění králova jména

09.09.2022 15:27 Aktualizováno Jméno nového britského krále se zřejmě v češtině bude vyskytovat ve dvou formách, a to jako Karel…

Související:

Právě se děje

reklama