Miroslav Donutil prozradil: Mohl jsem být poslancem, a Topolánek mi vozil poštu

Praha - Populární český filmový a divadelní herec Miroslav Donutil v těchto dnech natáčí ve spolupráci s režisérem Jiřím Bartoškou cyklus Na cestě po Albánii. Redakce serveru EuroZprávy.cz hereckou legendu zastihla během jeho krátkého příletu do České republiky v jednom z brněnských hotelů a popovídala si s ním například o jeho dětství, současném angažmá i budoucích plánech, které vám předneseme v připravovaném obsáhlém rozhovoru. Řeč přišla kromě jiného také na politiku, na kterou má Donutil jasný názor. Čtenářům našeho serveru rovněž posílá krátký vzkaz.

Miroslav Donutil

Jak sám Donutil podotýká, hodnotit současnou politickou situaci je pro něj velmi obtížné. "Abych řekl pravdu, nikdy jsem se do tohoto uvažování nepouštěl, protože od samého začátku, což si bohužel pamatuji, zde probíhala velká změna. U všeho jsme byli, takže si všechny ty politiky, někdy s velkým 'P', ale většinou s malým, pamatuji od jejich prvních kroků," tvrdí herec.

"Pamutuji si ty kluky, kteří nám většinou vozili jako studenti poštu, například Topolánek (exministr Mirek Topolánek, pozn. red.) do Ostravy a (Ivan) Langer do Olomouce a pamatuji si jejich proměny. Sám si vzpomínám, jakým způsobem se vše událo, já sám jsem dostával nabídky do politiky, které jsem ale s radostí odmítl. Tehdy jsem mohl být ministrem kultury, senátorem, poslancem, všechno tehdy šlo. Ale nedokážete si představit tu dynamiku toho, co se tehdy dělo. Všechny ty funkce a posty se skutečně rozdávaly, což je dneska absolutně nemožné," dodává herec.

Jako příklad Donutil uvádí jednu z historek, která se mu před mnoha lety stala. "Tehdy za mnou v té nejbouřlivější době přiběhl Michal Kocáb a zeptal se mě: 'Chceš být poslancem za Most?' Já mu odpověděl, že ani nevím, kde Most leží, a on odvětil, že tam potřebuje rychle někoho sehnat, ale já mu to odmítl. V tu chvíli šel kolem Vladimír Mišík, který to nakonec schytal. Kocáb se ho zeptal, jestli chce být poslancem a Mišík mu odpověděl, že neví. Kocáb ale měl jasno a řekl mu: 'No, tak budeš'."

"Takhle ta politická situace opravdu tehdy běžela. Ze dne na den se kvapem měnila a bylo potřeba rychle jednat a podle postupovat, čili to byl trošku chaos a hodně neurovnané. Mnoho lidí například vyčítalo Václavu Havlovi, že nezrušil komunistickou stranu a nezbavil se jí, ale ono to prostě nešlo. Možná si vzpomenete na jméno Čalfa (Marián Čalfa, expremiér a funkcionář KSČ, pozn. red.), který se rozhodl, že půjde těm takzvaným revolucionářům na ruku a že jim ukáže ty cesty a mapy, protože oni to tehdy neznali. Nevěděli s kým se bavit, s kým se stýkat, jak dodržovat určitý státní protokol, čili byla to taková bouřlivá doba," zavzpomínal pro EuroZprávy.cz herec.

Doba se ale změnila a podle Donutila je dnešní politická scéna chaos, z čehož herec nemá velkou radost. "Já ty lidi znám tak, jak je neznají ti, kteří o nich vědí pouze to, že jsou to premiéři, prezidenti, poslanci a ministři. Pro mě jsou to lidé, kteří do té politiky vstoupili za nějakých okolností, a svým způsobem byli hrdinové, ale někteří z nich o tu grácii přišli a už ji asi ani nezískají. Jen málo z nich si udrželo nějaký kredit," posteskl si Donutil.

S Miroslavem Donutilem jsme si také povídali o jeho herecké kariéře, filmovém a divadelním angažmá i o jeho budoucích plánech. Můžete se proto těšit na obsáhlý rozhovor, který vám server EuroZprávy.cz přinese během několika dní.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je šest mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Soudní dvůr EU vyměřil Polsku pokutu půl milionu eur za každý den provozu…

20.09.2021 22:03 Soudní dvůr Evropské unie dnes vyměřil Polsku pokutu ve výši půl milionu eur (12,7 milionu korun)…

Maláčová chce minimální mzdu 18 tisíc, Babiš by rozhodnutí nechal na…

20.09.2021 22:04 Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Na Kanárské ostrovy dorazil premiér, sopka masivně chrlí lávu

20.09.2021 15:28 Na španělském ostrově La Palma, jednom z Kanárských ostrovů, evakuovali kvůli nedělní erupci sopky…

Lidé dnes mohou na Brněnské přehradě navštívit zázemí lodní dopravy

11.09.2021 06:52 K 75. výročí zahájení lodní dopravy na Brněnské přehradě dnes připravil brněnský dopravní podnik…

Čeští hasiči bodují. Na mistrovství světa juniorů už mají pět medailí

12.08.2021 19:45 Česká výprava na hasičském mistrovství světa dorostenců v chorvatském Čakovci vybojovala pět…

Související:

Právě se děje

reklama