Advokát prozradil, jak se bránit Rittigovi. Podívejte se, co na něj zabírá

Praha - Advokát a čerstvě zvolený senátor za Stranu zelených Václav Láska se během své dosavadní právnické praxe setkal u soudu se známým lobbistou a podnikatelem Ivo Rittigem. Stanuli proti sobě v kauze Transparency International a advokát nyní prozradil, čím se proti Rittigovi bránil.

Přidejte svůj názor

Kancelář Ivo Rittiga

Pražský městský soud zamítl v září žalobu lobbisty Iva Rittiga na českou pobočku organizace Transparency International. Žaloba se tehdy týkala vyjádření šéfa Transpareny International Davida Ondráčky, který loni v březnu v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl, že Rittig údajně figuruje ve "fotovoltaické kauze Amun.Re a je v pozadí obchodů". To se Rittigovi ale nelíbilo.

Podle soudkyně Dagmar Stamidisové, která měla případ na starosti, se televizní pořad dotýkal osoby Rittiga jen okrajově a šlo pouze o úvahu, která zapadala do kontextu pořadu. Advokát Transparency International Václav Láska ale soudu předložil ještě jeden důkaz a jak on sám uvádí, dává tím k dispozici námět, jak doplnit obranu, pro všechny, kteří čelí žalobě Ivo Rittiga na ochranu osobnosti.

Rittigovo řádění jako důkaz

Láska jako důkaz předložil přepis rozhovoru Ivo Rittiga v Pressklubu na Frekvenci 1 ze srpna letošního roku, kde se vyjadřuje na adresu lidí z Nadačního fondu proti korupci. Rittig tehdy zmínil bývalého ředitele civilní rozvědky Karla Randáka, jehož "partička privátních lidí udává a fízluje za faktury a donáší."

Jedním z oněch zmíněných privátních lidí má být podle podnikatele i ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka. "Oslovil moji ochranku a měl tak intimní otázky na moje děti, že si říkám, že to byly jednoznačně pedofilní dotazy hajzlíků, kteří za prachy provádí své soukromé fízlování a špiclování. Je to banda pedofilních fízlů a hajzlů," řekl Rittig na Frekvenci 1.

Soukenka podle Rittiga sledoval jeho pětileté a tříleté děti a ptal se například, co mají na sobě. "Tak si říkám, že to je pedofilní fízl," tvrdí podnikatel. "Tihle patolízalové nemají ani odvahu přijít a podívat se mi do očí, protože ví, že by dostali okamžitě do držky," dodal Rittig s tím, že jim dává poslední varování.

Rittig by prý měl mít respekt

Láska dodal soudu tento materiál a podle svých slov argumentoval tím, že "ten, kdo se dožaduje soudní ochrany své osobnosti, musí mít také sám respekt k cti a důstojnost osob druhých." Jak se advokát svěřil na sociální síti, i tento důkaz prý přislěl k tomu, že soud žalobu Ivo Rittiga zamítl.

Soud předložený přepis rozhovoru z rádia a následnou advokátovu argumentaci zhodnotil podle Lásky takto: "Dále soud poukazuje na obsah rozhovoru, na Frekvenci 1, ve kterém se žalobce vyjadřuje ve vztahu k jiným osobám tak, že v podstatě nepřipouští, že ostatní osoby mají také čest a důstojnost a označuje je vulgárními výrazy a v podstatě je označuje jako osoby, které by mohly překročit i trestněprávní hranici (osoba s pedofilními sklony) Pokud sám nerespektuje čest a důstojnost jiných lidí a sám ji svými výroky snižuje, těžko se může domáhat ochrany osobnosti sám."

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

První 17. listopad zinscenovali nacisté, druhý StB? Česko může zažít další…

17.11.2018 08:00 ROZHOVOR - Česká republika si dnes připomíná události, které se odehrály 17. listopadu v letech…

Občanské forum: Po počáteční euforii přišly spory, deziluze a nečekaně…

17.11.2018 08:00 Občanské fórum se stalo symbolem sametové revoluce a nepochybně také jejím největším výdobytkem.…

ŽIVĚ: Češi slaví 17. listopad ve víru demonstrací proti Babišovi

17.11.2018 07:55 Česká republika si dnes státním svátkem připomíná události, k nimž došlo 17. listopadu v letech…

Máte na nejdražší kliniky a váš syn se léčí na Krymu? Češi to Babišovi…

16.11.2018 18:01 Aktualizováno Kauza Andreje Babiše mladšího a jeho údajného únosu na Krym rezonuje nejen ve Sněmovně a Senátu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama